Švédska automobilka Volvo v týchto dňoch zaznamenala veľký míľnik vo svojej histórii. 1. októbra spustila v Belgickom závode v Gente výrobu vôbec prvého plne elektrického modelu, ktorým je stredne veľké SUV XC40 Recharge.

Automobilka vo svojej tlačovej správe okrem spustenia výroby informuje, že o tento model majú zákazníci obrovský záujem. Všetky XC40 Recharge, ktoré sa vyrobia ešte v tomto kalendárnom roku, už majú svojich majiteľov.

Volvo

Objednávky na ďalšie kusy sú ale stále otvorené, pričom prvé vozidlá by sa mali novým majiteľom doručiť už koncom tohto mesiaca. Samotné spustenie výroby si vyžadovalo mesiace príprav, ktoré zahŕňali prestavbu a optimalizáciu výrobnej linky, ako aj rôzne školenia zamestnancov.

Volvo

Elektrické Volvo XC40 Recharge je postavené na modulárnej platforme CMA, ktorá bola navrhnutá v spolupráci so skupinou Geely. Volvo je predovšetkým známe tým, že jeho automobily dosahujú v bezpečnostných testoch najvyššie hodnotenia. Absencia motora v prednej časti narúša celú konštrukciu auta, a tak sa inžinieri museli s týmto problémom vysporadúvať a celú prednú časť prepracovať a spevniť.

Batéria umiestnená v podlahe vozidla znižuje ťažisko a navyše je chránená bezpečnostnou klietkou, ktorá je zabudovaná do stredu konštrukcie karosérie. Vďaka batériám umiestneným v podlahe nedošlo k zmenšovaniu batožinového priestoru, práve naopak. Absencia motora prináša ďalší úložný priestor aj v prednej časti vozidla.

Volvo

Parametre nového Volva XC40 Recharge tiež nie sú na zahodenie. Dojazd podľa WLTP má byť viac ako 400 km, ktorý zabezpečí 78 kWh batéria. O zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy sa postará dvojica elektromotorov, ktorá poháňa všetky štyri kolesá a spolu dodáva výkon 300 kW (408 koní) a krútiaci moment 660 Nm. Pomocou 150 kW DC nabíjačky sa nové Volvo nabije z 0 na 80 % už za slušných 40 minút. K dispozícii je aj 11 kW palubná AC nabíjačka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú