Spoločnosť Volkswagen Slovakia zvyšuje podiel čisto elektrických vozidiel vo výrobe. V auguste začala sériovo vyrábať vynovený Volkswagen e-up! s väčším dojazdom a koncom roka dostali elektrický pohon ďalšie dva modely ŠKODA CITIGOe iV a SEAT Mii electric. Automobilka tým reaguje na meniace sa globálne rámcové podmienky a ako súčasť koncernu Volkswagen si kladie za cieľ výrazne redukovať produkciu CO2 ako pri vozidlách, tak aj pri samotnej výrobe.

Volkswagen sa už dávnejšie zaviazal k Parížskej klimatickej dohode. Koncern položil základy, aby bol v súlade so stratégiou goTOzero do roku 2050 CO2 neutrálny. Udržateľná výroba automobilov je jedným zo zásadných princípov aj v spoločnosti Volkswagen Slovakia. Naším spoločným cieľom je zníženie zaťaženia životného prostredia o 45 % na jedno vyrobené vozidlo v porovnaní s referenčným rokom 2010 a smerovanie k CO2 neutrálnej produkcii.

Na druhej strane stojí rozhodnutie Európskeho parlamentu sprísniť emisné limity pre osobné autá. Do roku 2030 majú klesnúť o 37,5 % na jedno nové registrované osobné auto. Avšak už od budúceho roka je podľa pravidiel Európskej únie prípustné množstvo emisií maximálne 95 g CO2 / km. Za každý gram nad stanovený CO2 limit sa platí pokuta 95 € za gram a vozidlo, čo znamená pre výrobcov automobilov výrazné finančné zaťaženie. To všetko patrí k rámcovým podmienkam, ktoré prispeli k spusteniu najväčšej elektrickej ofenzívy v automobilovom priemysle.

„Zelenšími sa postupne stávajú ako nové produkty, tak aj produkcia. Spustenie výroby ďalších dvoch elektrických vozidiel v Bratislave prispieva k redukcii CO2 emisií, a zároveň je jedným zo stavebných kameňov stratégie Zero Impact Factory,“ uviedol Dr. Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia. O zodpovednom a aktívnom prínose Volkswagen Slovakia k redukcii CO2 emisií svedčí aj stúpajúci podiel elektrických a CNG služobných vozidiel, ako aj podpora e-mobility prostredníctvom CSR projektu up! city, ktorý je dostupný pre širokú verejnosť.

Prvé čisto elektrické vozidlo koncernu Volkswagen zišlo z výrobnej linky v roku 2013 a udialo sa to v Bratislave. Volkswagen e-up! sa už šesť rokov vyrába exkluzívne na Slovensku. V tomto roku prešiel segment malých mestských vozidiel významnými zmenami a elektrifikáciou. Volkswagen up! sa vyrába v troch motorizáciách, a to s ekologickými pohonmi (čisto elektrický ako e-up! a CNG ako eco up!) a so spaľovacím benzínovým motorom. Modely ŠKODA CITIGOe iV a SEAT Mii electric sú produkované ako výlučne elektrické vozidlá. Všetky tri elektrické modely disponujú dlhším dojazdom a výbavou, čím spĺňajú očakávania pri zabezpečení ekologickej a pohodlnej mestskej mobility.

Volkswagen Slovakia produkuje celkovo 8 modelov piatich značiek. Z nich sú už dnes tri čisto elektrické. Elektrifikácia pohonov sa dotýka aj segmentu SUV, v ktorom sú ako ekologickejšie alternatívy vyrábané štyri modely s hybridným pohonom (Porsche Cayenne a Porsche Cayenne Coupé ako PHEV, Audi Q7 a Audi Q8 ako MHEV). Elektrické vozidlá sa tak postupne dostávajú do masovej produkcie. Zatiaľ čo v minulosti tvorili čisto elektrické vozidlá v segmente New Small Family (malé mestské vozidlá) marginálne objemy z celkovej produkcie, po novom ich podiel v tomto segmente stúpne na dve tretiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom