Vojenské lietadlo E-6B Mercury bolo navrhnuté tak, aby prežilo aj možný nukleárny útok. Počas jedného z testovacích letov však utrpelo obrovské škody po zrážke s vtákom, ktorého vtiahlo do jedného z motorov, píše Navy Times.

Americkým námorníctvom upravený model Boeing 707 s názvom E-6B Mercury, v preklade lietadlo, ktoré malo prežiť aj jadrovú vojnu, utrpelo na začiatku tohto mesiaca závažné škody po zrážke s vtákom.

K incidentu došlo 2. októbra počas testovacieho letu po tom, čo neznámy druh vtáka lietadlo vtiahlo do jedného zo svojich motorov. Napriek tomu, že nikto na palube nebol zranený, išlo podľa príslušných orgánov o incident triedy A, čo znamená, že udalosť spôsobila smrť, trvalé následky alebo škodu viac ako 2 milióny dolárov.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / MUC-Spotter

Lietadlo E-6B Mercury má slúžiť ako riadiaca základňa pre americké námorníctvo v prípade jadrového konfliktu. Využíva nízkofrekvenčné komunikačné systémy a palubný systém vzletu, ktoré by umožnili povoleným osobám ovládať balistické rakety umiestnené v ponorkách ale aj na pevnine. Jeho systémy sú tiež odolné voči elektromagnetickým impulzom z jadrových rakiet či bômb, ktoré by vybuchli pod ním, píše Live Science.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / MUC-Spotter

Nešlo však o prvý tohtoročný incident, ktorý toto lietadlo utrpelo. Vo februári totiž pri presúvaní na základňu Tinker v Oklahome zasiahlo hangár, čím spôsobilo americkému námorníctvu ďalšie obrovské škody.

Momentálne je však E-6B Mercury späť v akcii. „Motor bol vymenený, a lietadlo bolo vrátené späť do prevázdky.“, uviedol pre portál Military.com hovorca Divízie námorných vojenských leteckých stredísk, Tim Boulay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom