Slováci si dnes len ťažko dokážu predstaviť vodíkové vlaky premávajúce na slovenských železničných tratiach. Veľká časť našich železníc stále nie je elektrifikovaná a spoliehať sa tak musíme na dieselové vlaky. Budúcnosť však môže byť omnoho ekologickejšia.

S rokom 2021 ako Európskym rokom železníc je správny čas podotknúť, že vodíkový pohon má svoje miesto aj v tomto odvetví dopravy, kde by dokázal nahradiť nielen dnešné dieselové vlaky, ale taktiež by svojimi výhodami v istých prípadoch predbiehal aj batériový pohon. Hoci sa dnes mnohé odvetvia dopravy sústredia práve na elektrifikáciu nových prostriedkov, vodíkový pohon môže byť aj u nás ideálnym „doplnkom“ k batériovému pohonu.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Slováci postavili prvý vodíkový autobus. Kedy sa ním odvezieš a v čom je lepší ako zahraničné?

Batéria vs. vodík

Nie všade je totiž možné efektívne uplatniť elektrický pohon na batériu, obzvlášť, ak sa jedná o ťažkú nákladnú alebo osobnú diaľkovú dopravu, kde spadá práve aj železnica. Prvý batériový nákladný vlak už síce existuje a bol odhalený len pred pár mesiacmi, no ani v jeho prípade sa spoločnosť Wabtec neplánuje vyhnúť sprievodným vodíkovým článkom, informoval The Guardian. Aktuálna verzia by však mala v prevádzke fungovať v hybridnej zostave aj s klasickými lokomotívami.

Táto takmer 23 metrov dlhá „batériovo-elektrická lokomotíva“ FLXdrive, ako ju výrobca označuje, ponúka až 500 lítium-iónových batériových modulov, ktoré sú schopné v prevádzke znížiť spotrebu nafty až o vyše 23-tisíc litrov a zredukovať tak spotrebu paliva o 11 %. Dokopy majú tieto moduly obsahovať až 20-tisíc batériových článkov, ktoré sú schopné dodať 4400-koňovému pohonu energiu na trať dlhú 563 km.

Aj v prípade takéhoto batériového nákladného vlaku sa však objavuje niekoľko „ALE“. Wabtec počas prezentácie uviedol, že jeho lokomotíva zvládla po USA prejsť necelých 21-tisíc kilometrov pri spotrebe 2,4 MW/h, no už nespomenul samotné nabíjanie. Samozrejme, aj tu je využitá rekuperácia energie pri brzdení, ale stále nie je jasná otázka nabíjania. Doplniť energiu tak veľkej batérii je poriadne ťažký oriešok, nehovoriac o tom, koľko takýchto nabíjacích staníc, prípadne špeciálne upravených dep, by bolo potrebné vybudovať.

Wabtec

To môže byť jeden z dôvodov, prečo sa americká firma nespolieha výlučne len na vývoj batériového vlaku, ale zvažuje aj myšlienku využitia sprievodného vodíkového pohonu, ktorý by mal byť podľa jej slov schopný úplne eliminovať emisie počas prevádzky vlaku. Momentálne však takýto vlak premáva v hybridnej zostave s dieselovými lokomotívami.

Dva kritické termíny, ktoré musí dodržať aj Slovensko

Práve emisie sú terčom v oku Európskej únie, ktorá ich chce zredukovať najmä v doprave. EÚ si stanovila dva kritické termíny, do ktorých chce množstvo emisií z dopravy, v porovnaní s rokom 1990, znížiť až o 65 % do roku 2030. Do roku 2050 chce potom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

V oblasti železničnej dopravy sa to tak nejak plynulo darilo aj bez tohto odvážneho cieľa už od 90.rokov. V tom čase bola totiž železničná doprava v EÚ zodpovedná ročne za 11,9 milióna ton CO2, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo podľa štatistík už „len“ 4,1 milióna ton. Posledných 10 rokov je však znižovanie emisií v tejto doprave omnoho pomalšie, ako v období predošlých 20 rokov.

EÚ preto hľadá cestu, ako znížiť emisie aj v tejto sfére dopravy a elektrické vlaky, spolu s vodíkovými, môžu byť na neelektrifikovaných tratiach ideálnou voľbou. V prípade batériových vlakov však vyvstáva veľký problém s už spomenutým budovaním nabíjacích dep, no zároveň by išlo o výrazne drahšie riešenie v porovnaní s takým vodíkom. Batérie by boli totiž najväčšou finančnou záťažou pri výrobe batériovej elektro-lokomotívy, teda aspoň pri súčasných cenách.

A hoci podľa poslednej koncoročnej správy Bloomberg NEF klesla cena za 1 kWh energie batérie o 89 % v porovnaní s rokom 2010, stále sa jej cena pohybovala koncom minulého roka na úrovni 137 dolárov za 1 kWh. Do 2 rokov sa však očakáva zníženie blízke cene 100 dolárov za 1 kWh. V prípade niekoľko megawatthodinových batérií vlakov sa už ale bavíme o poriadne vysokých cenách. Príkladom môže byť spomenutá batériová lokomotíva Wabtecu, ktorej 2,4 MWh batéria by pri súčasnej cene za 1 kWh stála takmer 330-tisíc dolárov, čo je zhruba 280-tisíc eur.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú