V boji proti koronavírusu nasadilo aj Slovensko viaceré technologické nástroje, ktoré mali pomôcť zvládnuť krízovú situáciu. Mnohé aplikácie a IT riešenia sa nakoniec ukázali ako problémové a vo výsledku spôsobili viac škody ako úžitku. Štát tak ostal bez funkčnej “korona” aplikácie a riešenie je v nedohľadne.

Niektorých nedokázali o existencii a vyčíňaní koronavírusu presvedčiť ani doteraz tisícky potvrdených prípadov a desiatky úmrtí na Slovensku, nehovoriac o situácii v zahraničí. Začali sa objavovať mnohé hoaxy a dezinformácie, ktoré šírili konšpirátori na sociálnych sieťach. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov absurdných správ, ktoré sa v súvislosti s koronavírusom objavili:

Proti pandémii sa však krajiny rozhodli bojovať nielen hľadaním účinnej vakcíny, rúškami a obmedzeniami. Nasadili IT riešenia, ktoré mali pomôcť v boji s koronavírusom či pri dodržiavaní karantény.

Pridali sa aj mnohí výrobcovia softvéru ako Google a Apple, ktorí poskytli vlastné riešenia pre boj s koronavírom. Ďalšie detaily nájdeš v samostatnom článku. Počas rozruchu ohľadom “sledovacích” aplikácií sa začali mnohí obraňovať ochranou osobných údajov a chceli zabrániť tomu, aby ich štát monitoroval. K tomu sa pridali aj operátori, ktorí mali poskytovať informácie o pohybe občanov.

Ešte predtým sme sa však na Slovensku stretli s niekoľkými mobilnými aplikáciami. Potom je tu ďalšie IT riešenie v podobe aplikácie Moje eZdravie. Všetky tieto aplikácie však majú jedno spoločné – obrovské problémy so zabezpečením a ich riadnym fungovaním.

Aktualizácia 14.10.2020

Článok bol doplnený o nové informácie ohľadom „korona“ aplikácií, ktoré prezradil Richard Sulík po zasadnutí krízového štábu v relácii Braňo Závodský Naživo.

Slovensko nezvládlo vytvoriť „korona“ aplikáciu. Doterajšie riešenia mali obrovské nedostatky

Pozrime sa na prvú aplikáciu, ktorá bola vytvorená na boj s koronavírusom – Zostaň Zdravý. Aplikácia pre smartfóny vznikla vďaka iniciatíve a nakoniec jej zdrojový kód skončil v rukách štátu.

Čo sa však stalo? Podobne ako pri iných štátnych IT systémoch, aj tu sa postupom času objavili zásadné problémy so zabezpečením, technickou stránkou aplikácie a ochranou súkromia jej používateľov. Množstvo problémov v tejto aplikácii odhalil aj portál DSL.sk, ktorý upozornil na vážne nedostatky.

Fungovanie aplikácie nebolo podľa doterajších zistení na takej úrovni, akú vyžaduje štátna aplikácia v čase takejto pandémie. Ako sa neskôr ukázalo, titul Zostaň Zdravý bol nakoniec stiahnutý zo všetkých virtuálnych obchodov pre smartfóny a dnes môžeme nájsť zmienku o aplikácii len na pôvodnej webovej stránke. Ďalším adeptom na jednu z najhorších štátnych aplikácií bola eKaranténa.

Aplikácia bola vyvinutá za účelom monitorovania dodržiavania karantény, ktorú mohli Slováci neskôr absolvovať aj v domácom prostredí. Aby sa zabránilo podvádzaniu, museli si nainštalovať eKaranténu, ktorá pravidelne odosielala údaje o polohe a kontrolovala tvár používateľa v karanténe.

Ani toto riešenie sa neosvedčilo ako spoľahlivé. Podľa zistení portálu DSL.sk bola aj táto štátna aplikácia jednou veľkou katastrofou.

Susedia to zvládli. Navyše využívajú bezpečné trasovanie ľudí

eKaranténa pritom dopadla rovnako, ako Zostaň Zdravý – skončila. Aplikácia bola ukončená a Slováci tak už nie sú viac nútení ju v smartfónoch využívať. Ako však chce štát kontrolovať dodržiavanie karantény pri stále stúpajúcom pošte pozitívnych prípadov a dohľadať kontakty? Prvá vlna nám ukázala, že spomenuté riešenia neboli vôbec dokonalé, v skutočnosti mali od toho naozaj ďaleko.

Aktuálne však ostalo Slovensko bez mobilnej aplikácie, ktorá by mohla pomôcť v boji s koronavírusom. No stačí, keď sa pozrieme za hranice, a vidíme, že ak sa chce, všetko sa dá.

Zobraziť celú galériu (7)
Pixabay (úprava redakcie)

Susedné Česko nasadilo svoju aplikáciu eRouška. Samozrejme, ani tá nebola spočiatku ideálna, no aktuálne je dostupná vo vylepšenej verzii, v ktorej využíva priamo riešenie od Apple a Googlu.

Trasovanie používateľa zabezpečuje samotný systém v smartfónoch. Tamojšie Ministerstvo zdravotníctva tak implementovalo do eRoušky technológiu, ktorú máme možnosť využiť aj u nás na Slovensku. Teda, ak by bola u nás dostupná nejaká takáto mobilná aplikácia.

Výhodou systému od Google a Apple ale je, že tento systém nevyužíva GPS alebo mobilnú sieť, takže nie je zdieľaná presná a aktuálna poloha samotných používateľov. Aplikácia v podstate sleduje iba to, kto sa okolo používateľa nachádza a nie to, kde presne sa nachádza.

Aplikácie na boj s koronavírusom sú na Slovensku vypnuté. Čo bude ďalej?

Vláda jednoducho ponechala stav od jari nezmenený. Pôvodné problémové aplikácie boli zrušené, no náhrada neprišla. Teraz si mnohí iste hovoria, že „sledovaciu“ aplikáciu nepotrebujeme, no opak je pravdou.

Hygienici by síce mali podľa novely zákona mať možnosť získať údaje o ľuďoch vracajúcich sa z červených krajín, no stále nie je dostupný nástroj, ktorý by dokázal trasovať pohyb nakazenej osoby na Slovensku a efektívne dohľadať všetky kontakty, s ktorými mohla prísť do styku.

Ako by sa teda dal zhrnúť stav za prvých 7 mesiacov od vypuknutia koronavírusu na Slovensku z pohľadu IT riešení? Výrazov na aktuálny stav je hneď viacero, výber nechám na vás čitateľoch. Je však pravdou, že prvotné pokusy o vytvorenie spoľahlivej aplikácie zlyhali a štát ostal bez efektívneho riešenia.

Zobraziť celú galériu (7)
Pixabay (Úprava redakcie)

Navyše to vyzerá tak, že ďalšie ani neplánuje. Situáciu sme overovali aj na Ministerstve zdravotníctva, odkiaľ sme sa dočkali len veľmi nejasnej odpovede. Ministersvtvo vnútra SR v tejto súvislosti neposkytlo žiadne relevantné informácie a Úrad vlády SR sa k našim otázkam do dnešného dňa nevyjadril.

Ministerstvo zdravotníctva permanentne vyhodnocuje možnosti nasadenia viacerých opatrení na boj s ochorením COVID-19, vrátane využitia elektronických prostriedkov, ako je napríklad aj mobilná aplikácia.

Pre ministerstvo zdravotníctva je pri využívaní takýchto prostriedkom prioritná ochrana osobných údajov, pri hľadaní optimálnych modelov fungovania bude rešpektovanie tejto oblasti kľúčové,“ informovala redakciu FonTech.sk hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR, Mgr. Zuzana Eliášová.

Zdá sa teda, že ministerstvo neustále niečo vyhodnocuje, no reálny výsledok v podobe funkčnej, spoľahlivej a zabezpečenej aplikácie ani neuvidíme. Mnohým však „udrela“ do očí druhá časť vyjadrenia od ministerstva, ktorá hovorí o ochrane osobných údajov. Tu nadviažem na masívny únik údajov, o ktorý sa postarala banálna chyba v aplikácii Moje eZdravie.

Nejednalo sa pritom o „dieru“, ktorú by odhalil a využil skúsený hacker s niekoľkoročnými skúsenosťami. Vôbec. Osobné informácie takmer 400 000 Slovákov boli dostupné skoro pre každého, získať ich mohol vďaka jednoduchému príkazu ktokoľvek. Takto sa k situácii vyjadrilo Národné centrum zdravotníckych informácií (celé vyjadrenie nájdeš na tomto odkaze):

„Bývalým vedením NCZI narýchlo urobená a spustená funkcionalita zberu dát v aplikácii Moje ezdravie bola od začiatku chybná a nebezpečná. Od prvotného nasadenia nespĺňala bezpečnostné štandardy, ktoré sú pre informačné systémy verejnej správy povinné.“

Škandál obrovských rozmerov pritom kompetentní opravili až po 3 dňoch od upozornenia etickými hackermi zo spoločnosti Nethemba. Viac informácii o úniku dát pacientov testovaných na koronavírus nájdeš v tomto článku.

Zavládla neistota. Slovensko sa „vykašľalo“ na mobilnú aplikáciu

Nastúpila druhá vlna pandémie, a aj keď mnohí stále koronavírus zľahčujú, situácia sa zhoršuje. Slovensko eviduje denne rekordné čísla a počet prípadov mnohokrát aktuálne presahuje celkový mesačný počet infikovaných ľudí na jar tohto roka.

Práve počas tejto vlny je teda potrebný efektívny nástroj, ktorý by dokázal pomôcť v boji s koronavírusom. Slovensko však taký nemá a podľa informácií od Richarda Sulíka ani mať nebude.

Nebudem tu zachádzať do detailov, ale oznamujem vám, že na krízovom štábe v nedeľu bolo dohodnuté, že nebudeme pokračovať v aktivitách ani v jednej z týchto mobilných aplikácií, preto lebo v iných krajinách sa to neosvedčilo. Ja to len oznamujem 1:1, ja to neviem posúdiť, že ako to je naozaj,“ informoval Richard Sulík v relácii Braňo Závodský Naživo.

Podľa týchto nových informácií je tak jasne potvrdené, že napríklad na rozdiel od našich českých susedov nebude mať Slovensko ani v budúcnosti žiadnu „korona“ aplikáciu, ktorá by pomohla v boji proti šíreniu vírusu. „Oznamujem vám, že boli zastavené aktivity, čo sa týka tých mobilných aplikácií, ale nebudem vám hovoriť ďalšie detaily,“ dodal minister hospodárstva, Richard Sulík, v relácii Rádia Expres.

Bez odôvodnenia alebo akýchkoľvek ďalších detailov sa tak vláda vzdala nástroja, ktorý ešte v začiatkoch pandémie presadzovala na všetkých frontoch. Riešenie od Googlu a Apple pre trasovanie pohybu nakazených a ohrozených ľudí sa teda nekoná, hoci v zahraničí takéto aplikácie s implementovanou technológiou spomenutých spoločností fungujú už nejaký ten čas. A celkom spoľahlivo.

Slovensku sa núkajú riešenia od Apple a Googlu. Nevyužilo ich

V zahraničných krajinách by sa však rozhodne neosvedčili problémové aplikácie, ktoré predstavila vláda na jar počas prvej vlny pandémie. S využitím efektívnejších možností od Googlu a Apple by ale bolo možné pokryť všetky smartfóny s operačným systémom Android a iOS.

Pripomeňme len, že napríklad Apple priniesol do svojho systému pre smartfóny aj zabudovanú funkciu pre hlásenia o vystavení nákaze. iPhone by tak mal jednoducho používateľa informovať o tom, že sa stretol s pozitívne testovaným človekom. Čo však čert nechcel, aplikácia potrebná pre využitie funkcie u nás nie je.

V systéme iOS sa stretneme len s týmto hlásením: „Hlásenia o vystavení nákaze vo vašom regióne neboli aktivované miestnym úradom verejného zdravotníctva“. Androidy zasa používateľovi ukážu iba oznámenie, že je potrebné nainštalovať zúčastnenú aplikáciu, ktorú ale u nás nemáme.

Čo dodať. Slovensku sa priam núkajú dostupné riešenia pre boj s koronavírusom pomocou smartfónov, no odmietli sme každú možnosť a miesto efektívnejšieho dohľadania kontaktov smartfónmi budú osoby, ktoré mohli prísť do styku s nakazeným človekom, vyhľadávané osobne za pomoci vojakov. Naozaj inovatívne riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom