Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovenské aplikácie vyvinuté kvôli pandémii koronavírusu sú už dlho kritizované pre množstvo problémov a bezpečnostných nedostatkov. Najnovšie sa ukázalo chabé zabezpečenie databázy pacientov v aplikácii Moje eZdravie. Vo výsledku mohlo dôjsť k zneužitiu banálnej chyby a úniku citlivých informácií 390 000 ľudí, ktorí absolvovali testy na COVID-19. Na problém upozornila spoločnosť Nethemba a téme sa ako prvý venoval portál Živé.sk.

Etickí hackeri dokážu neraz odhaliť zraniteľnosti, ktoré by v prípade zneužitia „zlými“ hackermi mohli mať ďalekosiahle následky. Rovnako tak mohla dopadnúť aj situácia na Slovensku.

Chyba bola objavená v aplikácii Moje eZdravie, pričom ju bolo možné zneužiť jednoduchým príkazom. Spoločnosť Nethemba problém nahlásila vládnej kyberbezpečnostnej jednotke CSIRT.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Údaje stoviek tisíc ľudí boli dostupné bez zabezpečenia

Chyba bola opravená po približne 3 dňoch. K nahláseniu došlo ešte 13. septembra v neskorých večerných hodinách, no oprava bola vydaná 16. septembra v poobedňajších hodinách. Podľa odborníkov z Nethemba išlo o „triviálnu zraniteľnosť“. Jej zneužitím sa etický hacker dokázal dostať k detailným informáciám z 391 250 záznamov pacientov, pričom využili krátky príkaz vo forme:

#!/bin/bash
for (( i=8966; i < 391000; i++ )); do
wget https://mojeezdravie.nczisk.sk/api/cntnt.dnld.php/$i
done

Firme sa podarilo pri tomto etickom hackovaní identifikovať dostatočné množstvo unikátnych záznamov, mnohé z nich boli do databázy pridané len nedávno. Medzi citlivými informáciami, ktoré mohli uniknúť, boli podľa spoločnosti „meno, priezvisko, rodné číslo, dátum narodenia, pohlavie, mobilné číslo, miesto pobytu, informácie o klinických príznakoch, kód vzorky, dátum presného odberu, laboratórium, ktoré daný test vykonalo, lekár žiadateľ, číslo protokolu, dátum prijatia a vyšetrenia, druhy testu a samozrejme jeho výsledok“.

K informáciám sa mohol dostať ktokoľvek

Množstvo odhalených informácií je nanajvýš znepokojujúce a len podčiarkuje problémy súvisiace so štátnou aplikáciou Moje eZdravie. Získané informácie by v prípade skutočného hackerského útoku mohli byť zneužité na rôzne účely, vydieranie, podvodné správy a iné cielené útoky na konkrétne osoby. Všetky osobné údaje pacientov boli dostupné v nešifrovanej forme bez akéhokoľvek zabezpečenia a prístup k nim mohol získať prakticky ktokoľvek aj bez autentifikácie.

Navyše došlo aj k úniku API volaní verejným vyhľadávačom. Pomocou volania API sa informácie odošlú a spracujú späť k používateľovi. Takéto volania boli pritom indexované aj vo vyhľadávači, čo len zľahčovalo šancu, že sa k nim dostane neoprávnená osoba. Momentálne však nie je známe, či sa k týmto osobným údajom pacientov dostali aj „neetickí“ hackeri alebo iné osoby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú