Smartfóny za posledných niekoľko rokov výrazne postúpili. Už to nie sú len obyčajné telefóny, ktoré ležia doma na stole, dá sa z nich telefónovať a písať smsky, ale dokážu relatívne dobre nahradiť viacero druhov zariadení.

Smartfóny dnes využívame takmer na všetko. Telefonovanie, prehliadanie internetu, komunikáciu s priateľmi  či fotografovanie. Ich výkon je navyše dostatočne vysoký na to, aby boli používané aj ako náhrada za klasické počítače. Dôkazom toho je riešenie DeX od Samsungu alebo spoločnosti Huawei.

Míľovými krokmi dopredu

Jeden z najväčších pokrokov bol zaznamenaný hlavne na poli fotografovania. Aj keď smartfón zatiaľ nedokážu plne konkurovať profesionálnym zrkadlovkám za niekoľko tisíc eur, minimálne kompakty svoju pozíciu na trhu výrazne strácajú. Pokrok je však veľký a nie je preto vylúčené, že smartfóny výrazne ohrozia aj zrkadlovky. Cieľom výrobcov je vytvoriť All in One riešenie, ktoré bude slúžiť ako relevantná náhrada pre viacero zariadení.

Nenechaj si ujsť!
Naše video: Svoj počítač som na chvíľu vymenil za Galaxy S8 a Samsung DeX, ako to dopadlo?

Postupne tak môžme vidieť snahu, prevažne veľkých výrobcov, ktorý predstavujú svoje vlajkové lode so stále lepšími funkciami. Čerstvým prírastkom je Samsung Galaxy S9, ktorý ponúka variabilnú clonu, či možnosť natáčať super spomalené videá. Rožky však vystrkuje aj najväčší čínsky výrobca Vivo, ktorý nie tak dávno predstavil smartfón, ktorý obsahoval čítačku odtlačkov prstov v displeji či takmer úplne bezrámikový smartfón, s vysúvateľným predným fotoaparátom. A práve jemu sa podaril ďalší skvelý počin a to práve v oblasti fotografovania.

Ašpirant na najlepší fotomobil na trhu

Spoločnosť Vivo je známa predovšetkým v domovskej Číne, kde jej zariadenia sú najpredávanejšími na trhu. Niet sa čomu diviť. Smartfóny sú skutočne kvalitné a ponúkajú množstvo pokročilých technológií. Najnovším lákadlom je nová funkcia Super HDR, s ktorou má spoločnosť šancu bojovať o prvé priečky v kategórií najlepších fotoaparátov na trhu.

Funkcia HDR je na trhu už nejakú tú dobu. Umožňuje telefónom fotografovať v širšom rozsahu farieb a to vďaka tomu, že použije viacero snímok tej istej scény, no s rozdielnou expozíciou (klasická, zvýšená, znížená) a následne ich kombinuje do jednej fotografie. Vivo však tvrdí, že ich Super HDR vytvára fotografie v rozsahu 14 hodnôt expozície a výslednú fotografiu vytvára až z 12 fotografií. Umelá inteligencia vyhodnotí scénu, zvolí správnu expozíciu a následne zvolí najlepšie fotografie, ktoré následne spojí do jednej. Navyše dokáže rozpoznávať rôzne objekty, ako sú osoby, obloha, stromy, budovy a ďalšie.

Ako môžeš vidieť, výsledné fotografie sú skutočne fascinujúce a osobne som krajšie ešte nevidel (vytvorené smartfónom). No je nutné podotknúť, že ide o reklamné fotografie, ktoré môžu, no nemusia byť dodatočne upravené. Samotná spoločnosť zatiaľ neuviedla, v ktorom telefóne sa bude Super HDR nachádzať, no niektoré správy naznačujú, že túto funkciu bude obsahovať pripravovaný Vivo Apex.

Nenechaj si ujsť!
Zabudnime na Apple a Samsung. Najväčšie inovácie prináša vo svete neznámy čínsky výrobca

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom