Virtuálna mena Bitcoin láme tento rok jeden rekord za druhým. Kryptomena, ktorá sa na trhu objavila pred takmer ôsmimi rokmi, zažíva v posledných mesiacoch ohromný rast. V nedeľu tak padol ďalší z míľnikov.

Najznámejšia kryptomena sa v podvečer 19. novembra prešvihla cez hranicu 8000 dolárov za jeden Bitcoin. Krátko na to sa maximá na jednotlivých burzách pohybovali už aj na úrovni 8250 dolárov. V čase písania článku však hodnota mierne klesla na hranicu okolo 8100 dolárov. Celkovo je vývoj a rast Bitcoinu za posledné mesiace ohromujúci.

Na začiatku roka prekonala najpopulárnejšia kryptomena hranicu 1000 dolárov a odvtedy jej hodnota až na pár korekcií stúpala strmhlav nahor. V auguste sa už jeden Bitcoin rovnal hodnote 4000 dolárov, v októbri to bolo o tisícku viac a rovnaký rast nastal aj na začiatku novembra. Väčší pokles hodnoty sa v poslednom období objavil len septembri po rozhodnutí Číny obmedziť obchody s kryptomenou.

Kde sa zastaví?

Za hlavný faktor nárastu hodnoty sa považujú kroky silných investorov. Portál TechCrunch informuje, že len v priebehu tohto roka vzniklo viac ako 100 špeciálnych investičných fondov, ktoré sa primárne sústredia na kryptomeny. Svoje aktivity však rozširujú aj investori prichádzajúci z tradičných ekonomických trhov. Spomínajú sa najmä aktivity skupiny CME Group, ktorá má v najbližšom období výraznejšie vstúpiť na trh.

Nenechaj si ujsť
Ďalšie mesto na Slovensku má vlastný automat na bitcoiny

Rast Bitcoinu podporila aj pripravovaná aktualizácia kódu SegWit2x procesom hard fork, ktorá mala zaistiť zvýšenie veľkosti bloku na 2 MB. Tá však bola nedávno zrušená. Ďalší vývoj hodnoty Bitcoinu ťažko s určitosťou predpokladať, hovorí sa však aj o prekonaní hodnoty 10 000 dolárov do konca roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú