Spoločnosť Virgin Galactic predstavila nový prírastok do svojej flotily, ktorým je kozmická loď SpaceShip III. Aj keď môže na prvý pohľad pôsobiť ako vyleštená verzia SpaceShipTwo, v skutočnosti ide o veľký krok vpred, ktorý pomôže spoločnosti udržať sa na komplikovanom a rýchlo sa meniacom trhu, informuje The Verge.

Až 400 letov ročne, tretia generácia predstavuje novú budúcnosť spoločnosti

Aj keď o vesmírnej turistike počúvame v poslednej dobe mnoho, dodnes sa v tomto odvetví žiadne reálne misie s dlhodobo udržateľnou ekonomickou perspektívou neuskutočnili. Okrem známych mien ako je SpaceX či Blue Origin má však k tomuto míľniku našliapnuté aj spoločnosť miliardára Richarda Bransona – Virgin Galactic.

Virgin Galactic / Youtube Screenshot

Tá už roky testuje svoje plavidlá, ktoré štartujú za pomoci špeciálneho lietadla – to ich vynesie do požadovanej výšky, kde po odpojení naštartujú svoje raketové motory a dosiahnu suborbitálnu dráhu, vďaka ktorej sa loď dočasne ocitne Kármánovou hranicou (100 km nad Zemou), čím chvíľu oficiálne pobudnú vo vesmíre.

SpaceShip III podľa Virgin Galactic prináša úplne nový modulárny dizajn, vďaka ktorému spoločnosť plánuje nadobudnúť kľúčové znalosti pre budúci vývoj a stavbu vesmírnych plavidiel.

Je teda zrejmé, že dvojkrídlový raketoplán s jedným raketovým motorom a trupom s takmer zrkadlovým povrchom nie je finálnym krokom spoločnosti a že sa v budúcnosti pokúsia aj o dosiahnutie obežnej dráhy.

Virgin Galactic

Prvý stroj z kategórie SpaceShip III nesie názov Imagine a prvé letecké testy majú započať už počas tohto leta. Po ňom príde model Inspire, na ktorého produkcii spoločnosť práve pracuje. Výhodou tretej generácie je najmä rýchlejšie opakované použitie a jednoduchší servis. Prvých zákazníkov chce spoločnosť odviezť už v roku 2022, pričom ročne chcú vykonávať až 400 komerčných letov.

Sesterskou spoločnosťou Virgin Galactic je aj Virgin Orbit, ktorá sa zameriava na dopravu nákladu na obežnú dráhu podobným spôsobom. Raketa LauncherOne je vynesená pomocou špeciálne upraveného Boeingu do požadovanej výšky, v ktorej sa oddelí a pomocou vlastného pohonu dopraví náklad na orbitu. O jej prvom úspešnom lete sme informovali len nedávno.

SpaceShipTwo zlyhal len nedávno, Virgin Galactic však neustupuje od nových cieľov

Nedávne zlyhanie plavidla SpaceShipTwo posunulo stanovené termíny, podľa ktorých mal Virgin Galactic letieť s turistami už v tomto roku. Spoločnosť momentálne plánuje uskutočniť prvý komerčný let v budúcom roku a od tohto cieľa zatiaľ neustupuje. Jedným z dôvodov je práve nová generácia lode SpaceShip III, na ktorej vychytali množstvo múch a chybičiek, ktoré objavili počas testovania SpaceShipTwo.

Jeho posledný let zlyhal kvôli predčasnému vypnutiu motorov, ktoré technici spoločnosti pripisujú elektromagnetickej interferencii, ktorá vyústila v reštart palubného počítača. Spoločnosť plánuje so SpaceShipTwo letieť znova v máji tohto roka.

Nové plavidlo poskytne priestor pre šiestich pasažierov a veľkostne sa od svojho predchodcu nelíši, je však o niečo ľahšie. Pre Virgin Galactic ide o veľmi dôležitý krok vpred, ktorý im napomôže udržať sa na veľmi zložitom trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom