Full Self-Driving (FSD) asistent spoločnosti Tesla je bezpochyby najpokročilejším softvérom, ktorý sa svojimi kvalitami významne približuje k plne autonómnemu autopilotovi. Nové video, na ktoré upozornil portál Electrek, znázorňuje, ako softvér vidí aj v náročnejších nočných podmienkach.

Ľudský faktor pri šoférovaní je častokrát príčinou nehôd a kolízií, no sú aj prípady, kedy včasná a pohotová reakcia vodiča hroziacej nehode naopak zabráni. Ako sa zatiaľ ukazuje, softvér si žiaľ nedokáže stopercentne poradiť so všetkými možnými situáciami v doprave, preto je potrebné, aby vodič striehol aj pri využívaní tých najpokročilejších asistentov jazdy.

S príchodom noci sa ale viditeľnosť znižuje a tam, kde ľudské oko zaostáva, začínajú technológie získavať na vrch. Rôzne senzory a kamery okolo auta dokážu vidieť aj objekty v úplnej tme a vďaka tomu môžu zabrániť prípadným kolíziám.

NEPREHLIADNI
Ohromná ukážka vyspelosti autopilota. Tesla Model 3 prešla sama bez zásahu vodiča vyše 600 km, pozri si video

Ako ale vlastne takýto systém v noci funguje a vidí? To znázorňuje nižšie uvedené video na kanáli AI DRIVER. Môžeš sa teda pozrieť, ako „vidí“ autopilot Tesly svoje okolie počas súmraku či úplnej noci.

Čo oko nevidí, autopilot zachráni

Aj keď samotná Tesla zdôrazňuje, že ich FSD technológia je ešte len v beta verzii a využívať sa má stále len vtedy, keď vodič dáva maximálny pozor a je schopný kedykoľvek prebrať kontrolu, už niekoľkokrát sa ukázalo, že softvér jednoducho reaguje skôr a vidí omnoho viac.

Dôkazom toho je aj video nižšie, ktoré pochádza z kanála Dirty Tesla. Vodič v ňom rovnako testoval funkciu FSD, ktorá si poradila aj s pomerne zle označenou a neosvetlenou cestou. To dôležité sa ale deje zhruba v 30 sekunde videa. Autu skríži cestu srna, ktorú je síce dobre vidieť aj na kamere z vnútra vozidla, no ako ďalej majiteľ Tesly vysvetľuje, srnu okamžite zdetegoval aj autopilot. Tesla začala v momente spomaľovať a na displeji mu znázornila trajektóriu, po ktorej sa zvieraťu vyhne.

Srna však pokračuje v ceste na druhú stranu vozovky a autopilot následne preráta, že bude bezpečnejšie obísť ju zľava a nie sprava, ako to mal pôvodne v pláne. V tomto prípade by bola reakcia vodiča omnoho dlhšia, na brzdy by šiel podstatne neskôr a aj rozhodovanie, ktorou stranou sa srne vyhnúť, by bolo ako hodenie si mincou.

Tesla dokazuje, že autonómne riadenie má na dosah

Prípadov, kedy sa FSD ukázal ako plnohodnotný autopilot, je už niekoľko. Nedávno sme ťa informovali o tom, ako prešiel Model 3 s funkciou FSD bez zásahu človeka viac ako 600 km, alebo ako si na diaľnici poradil s kritickou situáciou v mieste, kde boli zúžené jazdné pruhy.

Podľa videí a skúseností vodičov to teda vyzerá, že technologicky už na to Tesla má, otázkou sú však legislatívne záležitosti. Aby prešiel autopilot aj cez úrady, nie len tie európske, ale v tomto prípade aj cez tie „benevolentnejšie“ americké, bude to mať ešte ťažké a určite bude musieť zvládnuť množstvo kritických testov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom