Len nedávno vypustila Tesla beta verziu pokročilého autopilota, ktorý už dokáže zvládať aj náročnejšie dopravné situácie. Novinku stále testujú a z času na čas sa objaví nejaká „skrytá“ vlastnosť, ktorá prekvapí. Portál InsideEVs upozornil na video, v ktorom sa počas jazdy s autopilotom zaklapli spätné zrkadlá, keď vozidlo prechádzalo v zúženom priestore.

Pokročilý autopilot nie je len o tom, aby dokonale zvládal bežné dopravné situácie, ale aby si dokázal čo najlepšie poradiť aj v prípade neočakávaných a trochu aj ojedinelých momentov. Práve takáto situácia nastala vo videu nižšie.

Na kanáli Whole Mars Catalog sa objavilo video, v ktorom vodič Tesly jazdí v ľavom jazdnom pruhu, samozrejme so zapnutým pokročilým autopilotom. V momente, keď prejde križovatkou, sa jeho auto ocitne po ľavici nákladného vozidla a po svojej ľavej strane má nebezpečný betónový stĺpik. Je to teda ukážková situácia, akú možno úplne bežne vidieť aj na našich cestách.

Ako môžeš na videu vidieť, nákladné vozidlo v jednej chvíli takmer prešlo do pruhu vodiča Tesly, na čo autopilot zareagoval tak, že sklopil spätné zrkadlá, aby nedošlo k ich poškodeniu. V zápätí sa však zrkadlá ihneď vyklopili naspať, avšak vtedy sa už nákladiak nachádzal bezpečne vo svojom pruhu.

Je veľmi pravdepodobne, že keď bude autopilot Tesly vo finálnej verzii, nie iba v beta verzii, spätné zrkadlá sa budú sklápať vždy pri jeho zapnutí. Systémy na fungovanie autopilota ich totiž nepotrebujú a vodičovi sú pri autonómnej jazde úplne zbytočné.

Ich sklopením sa zvýši bezpečnosť v podobných situáciách, aká je prezentovaná vo videu, no najmä sa tým mierne zníži odpor vzduchu pre ešte efektívnejšie jazdné vlastnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom