Ruské besnenie na Ukrajine ovplyvnilo prakticky celý svet a pochopiteľne sa tak vplyvom tejto situácie nevyhol ani vesmírny výskum, ktorý je všeobecne považovaný za spoluprácu mnohých národov a často pri ňom idú bokom aj geopolitické boje a nezhody. Tentoraz ale došlo k azda najostrejšiemu vyhroteniu vesmírnych vzťahov od obdobia studenej vojny a chvíľu sa zdalo, že sa všetko zrúti. Niektoré projekty dokonca napätú situáciu nevydržali.

Vojna mala vplyv na vesmírny výskum, no platí to aj naopak. Vesmírny výskum a priemysel majú drastický dopad na dianie v Ukrajine a tiež stav frontovej línie, na ktorej sú rozhodnutia často prijímané práve na základe dát a informácií, ktoré by armáda bez vesmírnej techniky v rukách nemala. Kto však má vďaka kozmu najväčšiu výhodu a ktoré projekty kvôli vojne skončili?

Spoluprácu zapálila studená vojna

Výskum kozmu je prirodzene záležitosťou, ktorá je priestorom pre medzinárodnú spoluprácu. Nejedná sa len o utužovanie medzinárodných vzťahov, ktoré teší predovšetkým verejnosť a politikov, ale tiež o oveľa efektívnejší výskum a technologický pokrok ľudstva, keďže môžu na mnohých prelomových projektoch a experimentoch pracovať rôzne národy naraz, prípadne si vymieňať množstvo dôležitých informácií.

NASA/Flickr

Nie všetko je však rúžové. Azda najlepším, resp. najhorším príkladom takejto prekážky je bývalý šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, Dmitrij Rogozin.

Ten paradoxne začal podkopávať medzinárodnú spoluprácu ešte skôr, než došlo k vojne. Po vypuknutí krvavého konfliktu sa ale rétorika tohto kleptokratického politika s extrémistickou históriu a sklonmi k fašizmu ešte väčšmi vyostrila a nakoniec došlo k zrušeniu niekoľkých medzinárodných projektov a to vrátane jedného, na ktorom dlhú dobu pracovala aj Európska vesmírna agentúra (ESA).

Zle to schytala sľubná európska misia
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú