Spoločnosť SpinLaunch dokázala čosi, o čom väčšina odborníkov ešte do nedávna pochybovala. Pomocou obrovskej centrifúgy doslova vyhodili do vzduchu prototyp svojej rakety a test ukázal, že má ich šialený vesmírny katapult naozaj veľký potenciál, informuje Ars Technica.

Len 20 % maximálnej sily

Startup SpinLaunch, ktorý založil v roku 2014 Jonathan Yaney a investori ako Google či Airbus doň naliali vyše 110 miliónov amerických dolárov, po prvý raz otestoval svoju špeciálne navrhnutú centrifúgu, pomocou ktorej chcú v budúcnosti dopravovať náklad do vesmíru, píše CNBC.

SpinLaunch/Youtube screenshot

Test vykonali pomocou zmenšenej verzie pripravovaného katapultu, v mierke 1:3, teda jeho priemer dosahuje 33 metrov, celá budova dosahuje na výšku cez 50 metrov. Testovací projektil s dĺžkou 3 m z neho vrhli obrovskou rýchlosťou, pričom dosiahol výšku niekoľko desaťtisíc stôp. Presná hodnota však nie je známa, pre prvý test však stroj využil len 20 % svojej kapacity.

Spoločnosť označuje tento vesmírny katapult ako urýchľovač, ktorým vo svojej podstate aj je. Jeho interiér je počas urýchľovania projektilu zbavený vzduchu a ako informuje SpinLaunch. Vákuum je potrebné pre zamedzenie ohrievania komponentov.

Preťaženie až 10 000 G

Finálny produkt, katapult s priemerom až 100 metrov, má v podstate nahradiť prvý stupeň orbitálnej rakety. Nie je tak treba veľa chemického paliva a celý stroj je hnaný elektrickou energiou, predstavuje však množstvo technologických výziev.

SpinLaunch

Ako vo svojom videu vysvetľuje Scott Manley, urýchľovaný projektil, v budúcnosti plnohodnotná malá raketa, bude vystavená preťaženiu až 10 000 G. To je pre človeka čosi nemysliteľné, pre malú raketu a satelity to však až také nereálne nie je.

Ak sa však zákazník rozhodne pre túto možnosť transportu do kozmu, neostane mu nič iné, než svoju družicu skonštruovať tak, aby vysoké preťaženie zvládla. V tom im ale pomôže aj samotná spoločnosť SpinLaunch, ktorá na satelitoch so schopnosťou prežiť takéto podmienky už pracuje a sľubuje ich nízku cenu.

SpinLaunch

Je zároveň možné očakávať, že sa pri vrhnutí plnou silou projektil vplyvom trenia rozžeraví natoľko, až začne žiariť. Prvý orbitálny systém má dostať na orbitu 200 kg, čo je porovnateľné s raketami, ako napríklad opakovateľne použiteľný Electron spoločnosti Rocket Lab, ktorého cena letu sa pohybuje na úrovni približne 7 miliónov amerických dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP