Družice a ľudí vynášame do vesmíru už desaťročia, no naše letové systémy sa principiálne vôbec nezmenili. Odjakživa používame rakety, ktoré vyvíjajú ťah spaľovaním paliva, plynulo naberajú rýchlosť a sú neuveriteľne komplexné. Je preto pochopiteľné, že sa vizionári a inžinieri celý čas snažia vyvinúť úplne nový metódy transportu do vesmíru, prípadne k jeho vzdialeným zákutiam.

Do vesmírneho katapultu investoval aj Google

Jedným z najšialenejších nápadov je obrovský vesmírny katapult, ktorým sa momentálne zaoberá startup SpinLaunch. Podľa TechCrunch svoje financie do tejto firmy vložili giganti ako Google či Airbus a má reálny potenciál. Firma sa navyše len nedávno rozšírila svoj testovací komplex v Novom Mexiku, informuje portál Space News.

Problémom však je, že ak udelíš objektu rýchlosť len na začiatku a potom sa pohybuje len vďaka zotrvačnosti, nedostane sa na obežnú dráhu. Opíše balistickú krivku a napokon sa vráti naspäť na Zem. Preto má byť objekt vymrštení centrifúgou v skutočnosti raketa, ktorá napokon v určitej výške naštartuje vlastné raketové motory, aby sa dostala na orbitu.

Spinlaunch

Raketa preto potrebuje veľmi dobrú aerodynamiku, aby ju cesta atmosférou príliš nespomalila a tiež veľmi pevnú konštrukciu, keďže je na extrémne rýchlo sa točiacej centrifúge vystavená ohromnému preťaženiu. To predstavuje problém aj pre družicu alebo vedecký experiment na palube, ktorý musia technici špeciálne navrhnúť pre takúto formu letu.

Na druhej strane, v prípade úspechu, pôjde o veľmi efektívny spôsob transportu nákladu na obežnú dráhu. Veľkú časť práce a tú najťažšiu časť letu vykoná katapult tu na Zemi a cenu letu je možné znížiť až 20-násobne. Presná kapacita zatiaľ známa nie je, spoločnosť však už dohromady vyzbierala 80 miliónov $.

Raketa na vodu – obyčajný podvod?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú