Musk pred časom avizoval spustenie verejného beta testu v rámci Severnej Ameriky a Kanady, no doteraz nemal SpaceX na orbite dostatok satelitov. Po dnešnom úspešnom štarte Falconu 9 so 60 Starlinkmi na palube Elon Musk potvrdil, že SpaceX čoskoro spustí ohlasovaný verejný beta test. Musí si však ešte pár týždňov počkať.

Spoločnosť SpaceX začala s vynášaním satelitov Starlink na nízku orbitálnu dráhu Zeme v máji minulého roka, kedy vypustila prvú testovaciu várku. Neskôr pokračovala ďalšími letmi a dodnes sa jej podarilo na orbitu vyslať celkovo 775 satelitov, hoci niekoľko kusov z testovacej misie už stiahla z orbitu. Starlinky, ktorým skončí životnosť, zhoria v atmosfére.

Doteraz testovala firma internet z konštelácie len v uzavretom testovaní, pričom prví beta testeri odhalili prvotné rýchlosti pripojenia. To nebolo spočiatku tak rýchle, ako SpaceX avizoval. Nedosahovalo totiž ani 100 Mbps a latencia bola vyššia ako sa očakávalo. Neskôr sa však situácia zlepšila a spoločnosti sa podarilo dosiahnuť vyššiu rýchlosť a nižšiu odozvu pod 20 ms.

SpaceX sa pripravuje na verejný beta test

K verejnému spusteniu beta testu ale zatiaľ nedošlo. Doteraz bolo známe, že SpaceX chcel začať testovať internet zo Starlinkov vo verejnej bete akonáhle vynesie na orbitu 800 satelitov. Najnovšie však prekvapil svojim vyjadrením Elon Musk.

Zobraziť celú galériu (0)
Global Meteor Network

Ten na Twitteri informoval o tom, že verejné beta testovanie pre Severnú Ameriku a možno aj juh Kanady začne už o pár týždňov. Spoločnosť dnes totiž vyniesla ďalšiu várku 60 Starlinkov, no hoci má k spomínanému cieľu 800 satelitov na orbite len kúsok, chce spustiť verejný beta test.

Momentálne však musí ešte niekoľko týždňov počkať. Dôvodom sú práve najnovšie satelity, ktoré stále nie sú na finálnej orbite.

Po ich vypustení počas misie Starlink 12 sa totiž budú v nasledujúcich dňoch a týždňoch od seba vzďaľovať a presúvať sa na určenú orbitálnu dráhu pomocou zabudovaného iónového pohonu. Až potom bude môcť SpaceX zaradiť aj tieto satelity do konštelácie a využiť ich pre poskytnutie internetového pripojenia.

Okrem internetu môžu nájsť Starlinky využitie aj v armádnom navigačnom systéme

Signál zo satelitov bude pritom prijímaný prostredníctvom pozemných antén, na ktoré predtým Musk odkazoval ako na “UFO na paličke“. Inštalácia má byť jednoduchá pre každého. Internet bude potom sprostredkúvať pre zariadenia vlastný router SpaceX, ktorý sa ukázal aj na prvých fotografiách.

Aktuálne nie je známe, v ktorých ďalších krajinách plánuje spoločnosť internet zo Starlinkov otestovať. CEO spoločnosti ale prezradil, že do testovania budú zaradené ďalšie krajiny akonáhle firma získa povolenie od regulačných úradov. Okrem internetu však môžu satelity poslúžiť aj na iný účel.

Objavili sa totiž informácie, že sa o nich zaujíma aj americká armáda, ktorá by ich mohla využiť na vytvorenie špičkového navigačného systému, pričom by nebolo potrebné meniť doterajšiu konšteláciu. Starlinky by mohli byť totiž omnoho presnejšie aj ako doterajší GPS systém a polohu by mali určiť s presnosťou len na 70 cm. Viac sa dozvieš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom