SpaceX pokračuje v rozširovaní konštelácie satelitov Starlink, ktorými chce vytvoriť globálnu internetovú sieť. Aktuálne má na orbite niečo vyše 700 kusov a ďalšia várka už čaká na vynesenie. Okrem poskytovania internetu môže plánovaná konštelácia tisícok satelitov Starlink slúžiť aj na iný účel. Armáda USA ich chce využiť ako spoľahlivejšiu náhradu za systém GPS, informuje MIT Technology Review.

Prvotnú myšlienku pre vytvorenie konštelácie satelitov vyslovil Elon Musk ešte pred niekoľkými rokmi. SpaceX však začal s realizáciou tohto projektu až v minulom roku, kedy vyniesol na orbitu prvé testovacie satelity a neskôr prvú várku 60 Starlinkov. Aktuálne sa spoločnosti podarilo dostať nad naše hlavy vyše 700 satelitov. Ide však len o zlomok toho, čo chce firma dosiahnuť.

SpaceX bude mať na orbite desiatky tisíc Starlinkov

Celkovo má byť na orbite až 12 000 satelitov, no SpaceX má plány na vypustenie ďalších 30 000 kusov, čím by sa vo výsledku ocitlo na orbite až 42 000 Starlinkov. Pripomeňme len, že podobné plány má aj konkurencia tohto giganta. Ďalšie tisícky vlastných satelitov chce vypustiť aj Amazon. SpaceX doteraz otestoval možnosti Starlinkov najmä v uzavretom testovaní, do ktorého sa zapojilo aj viacero beta testerov.

Zobraziť celú galériu (0)
Global Meteor Network

Tí odhalili prvotné prenosové rýchlosti, ktoré však boli ďaleko pod avizovanou hranicou sťahovania a latencie. Neskôr spoločnosť potvrdila vyššiu rýchlosť v ďalšom testovaní, kde pokorila hranicu 100 Mbps a dosiahla aj nízku latenciu. Viac detailov nájdeš v samostatnom článku.

Ďalším krokom v sprístupnení internetu zo Starlinkov bude verejný beta test, ktorý chce spoločnosť otvoriť po tom, ako bude mať na orbite 800 satelitov. Testovanie má spočiatku prebiehať v Severnej Amerike a Kanade.

S rozrastajúcou sa konšteláciou však začala mať o satelity záujem aj americká armáda, ktorá v nich vidí veľký potenciál a poslúžiť by jej mohli aj na iné účely, ako len poskytovanie internetového pripojenia.

Potenciál v satelitnom systéme vidí aj americká armáda

Tím výskumníkov z Texaskej univerzity v Austine publikoval výskum, v ktorom popisujú efektívne využitie satelitov na nízkej orbite (LEO) ako prostriedku pre poskytovanie lokalizačných či navigačných služieb. Práve na nízkej orbitálnej dráhe (vo výške zhruba 550 km nad zemou) lietajú aj satelity Starlink.

Takýto navigačný systém by mal byť podľa výskumu lacnejší a efektívnejší aj ako satelitný systém na geostacionárnej dráhe, pričom by bol taktiež bezpečnejší ako doterajšie GPS (Global Positioning System, americký navigačný systém, pozn. redakcie).

Zobraziť celú galériu (0)
@flcnhvy/Twitter/Global Meteor Network

S využitím týchto satelitov by boli poskytované 10-krát presnejšie informácie o polohe ako pri súčasnom GPS. Tento systém pozostáva z 30 geostacionárnych satelitov operujúcich vo výške 20 000 km na zemou.

Nápad na využitie satelitov na nízkej orbite sa pozdáva aj americkej armáde, ktorá, ako bolo spomenuté, sa o využitie Starlinkov pre navigačný systém zaujíma. Výskumníkom a SpaceX dala rok na preskúmanie možností, pričom prisľúbila v prípade spolupráce aj niekoľkomiliónové dotácie.

Navigácia s presnosťou desiatok centimetrov

So Starlinkmi by potom bolo možné určovať polohu s presnosťou približne na 70 centimetrov. Bežný GPS satelit totiž odosiela údaje o rýchlosti pár stoviek bitov za sekundu, no Starlinky už aktuálne poskytujú prenosovú rýchlosť 100 Mbps, informuje Futurism.

Vybudovanie novej satelitnej konštelácie určenej špeciálne pre navigáciu by vyžadovalo množstvo financií, a tak sa armáda rozhliada po lacnejšom, no dostatočne presnom riešení.

Podľa výpočtov výskumníkov by navigácia prostredníctvom Starlinkov využívala len 1 % ich prenosovej rýchlosti a spotrebovala iba 0,5 % energie. S nízkym využitím zdrojov satelitov tak môže vzniknúť nový, dostupný a omnoho presnejší navigačný systém, ktorý by prekonal aj GPS.

V tomto smere však nemusia nájsť využitie len Starlinky, navigáciu by bolo možné vyvinúť aj pomocou ďalších satelitov na nízkej orbite, ako sú napríklad satelity od OneWeb alebo iných spoločností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom