V histórii Windowsu sa nájdu mnohé, často profesionálne orientované programy, ktoré si rovnocennú konkurenciu za celý čas pôsobenia nenájdu. Popri nich ale vznikajú rôzne časom overené a bezplatné alternatívy, ktoré by nemali byť prehliadané nikým.

Práve na takúto osmičku programov sme sa v dnešnom výbere pozreli. Nižšie popísané nástroje sú nielenže dostupné zadarmo, ale v komunite fanúšikov sú aj nesmierne obľúbené.

Zároveň si nezabudni pozrieť náš ďalší výber programov pre Windows, ktoré už dlhé roky považujeme za štandard a z našich systémov by sme ich nikdy neodinštalovali.

Evernote

Poznámkový editor Evernote nie je v technologickom svete novinkou. Práve naopak, patrí medzi skalopevné evergreeny všetkých programov produktívneho segmentu, a to ako v prípade mobilnej, tak aj počítačovej verzie.

Dôvod, prečo Evernote spomíname začiatkom roka 2021, je prostý – „veľká“ verzia pre Windows a Mac si na jeseň prešla gigantickou modernizáciou, ktorá povedzme si na rovinu, bola už niekoľko rokov potrebná.

FonTech

Teraz je používateľské prostredie programu prehľadnejšie, modernejšie a prívetivejšie, vďaka čomu je ukladanie poznámok o to zábavnejšie. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že nový dizajn dokáže k sebe prilákať aj tých, ktorí sa dlhé roky utiekali ku konkurencii.

Legendárny editor poznámok v sebe skrýva asi najväčšiu základňu všemožných funkcionalít na trhu, od najjednoduchšieho vkladania myšlienok, cez prilepovanie fotografií, audio nahrávok, až po bezprostrednú kooperáciu s e-mailom. Zároveň poteší, že väčšina funkcionalít je prítomná už v prípade bezplatného modelu.

Adobe Photoshop Express

Photoshop je dnes už ikonou technologického sveta, bez ktorého by sa nezaobišlo snáď žiadne odvetvie priemyslu. Nástroj na úpravu fotiek je však pomerne drahý a náročný na naučenie, čo mnohých začiatočníkov od začatia používania skôr odrádza.

Pred niekoľkými rokmi však Adobe začalo biznis rozširovať aj do online prostredia, z čoho vzišli hneď niekoľké voľné a funkčne oklieštené alternatívy väčších a rozhodne profesionálnejších nástrojov. Jedným z nich je aj Adobe Photoshop Express, ktorý je zadarmo dostupný aj skrz Microsoft obchod.

FonTech

Ten po vzore mobilných aplikácií ponúka jednoduché používateľské prostredie, ponúkajúce desiatky filtrov, ktoré by sme s trochou nadnesenosti mohli nazvať presetmi, známymi z Lightroomu.

Vedľa filtrov nájdeš aj početné možnosti nastavovania vlastností snímok, ako je kontrast, teplota, zrnitosť saturácia a desiatky ďalších. V neposlednom rade nájdeš aj ponuku prednastavených pomerov strán, kde si môžeš snímku prispôsobiť režimu fotiek na Instagrame, Facebooku alebo miniatúr YouTube videí.

PowerToys

Znovuzrodenému projektu priamo pod záštitou Microsoftu sme sa venovali prednedávnom v samostatnom článku. Vzhľadom na to, že ale ide o súbor v každom smere nápomocných nástrojov zaobalených v jednom programe, bola by škoda ho nespomenúť aj v tomto výbere.

Ako sme už vtedy naznačili, PowerToys pokrýva hneď niekoľko funkcionalít, ktoré zjednodušujú každodenné zaobchádzanie s operačným systémom Windows.

FonTech

Medzi tieto vymoženosti patrí aktuálne klávesová skratka skrývajúca Color Picker, šikovný manažér okien, možnosť odhalenia špeciálnych grafických súborov, dedikovaný nástroj na zmenu veľkosti okien v rámci kontextovej ponuky, manažér klávesových skratiek, funkcia skupinového premenovávania súborov alebo dobre známy panel s rýchlou ponukou, replikujúci ikonický Spotlight u Macoch.

Obrovskou výhodou PowerToys je taktiež priama podpora Microsoftu, čo predstavuje nielenže stabilitu a spoľahlivosť spomínaných funkcií, ale aj ich očakávané rozrastanie o ďalšie, rovnako nápomocné funkcie.

Right-Click Extender

Niektorým vymoženostiam kontextovej ponuky skrytej za pravým klikom sme sa síce venovali v článku s registrami, no jednoduchý nástroj Right-Click Extender posúva možnosti kontextových ponúk naprieč celým operačným systémom na novú úroveň.

Hlavnú prednosť programu predstavuje fakt, že je používateľský príjemný, kedy vďaka jednoduchému prostrediu každý vie určiť, čo potrebuje a nepotrebuje zaškrtávať. Hlavná ponuka je rozdelená do štyroch základných kategórií, ktoré pochopiteľne predstavujú štyri rozdielne pohľady na ponuky, skryté za pravým tlačidlom myši.

FonTech

Vo výsledku si môžeš nastaviť, aby po kliknutí na ktorýkoľvek priečinok sa ti aj za pomoci klávesovej skratky Shift + klik pravým tlačidlom ponúkla možnosť otvoriť priečinok alebo súbor v špecifickom programe.

Rovnako vieš docieliť, aby si už na ploche vedel dvomi klikmi otvoriť Skicár, Editor registrov alebo dokonca skrz kontextovú ponuku reštartoval či vypol počítač. Kontextovú ponuku si vieš podobne vybudovať aj v prípade diskov, respektíve v prostredí Tento počítač.

TaskbarX

Existuje nespočetné množstvo nástrojov na úpravu vzhľadu a funkcií Panela úloh. Extrémne jednoduchý program TaskbarX patrí medzi nich, no súčasne ide o jednu z najlepších dostupných alternatív, na čom sa podpisuje primárne jeho nekompromisná funkčnosť.

FonTech

V samotnej podstate, TasbarX dovoľuje používateľovi si prispôsobiť vzhľad Panela úloh svojmu obrazu, a to napríklad alokovaním pripnutých programy do stredu obrazovky. Nechýba ani možnosť ho spriehľadniť, respektíve mu nastaviť vlastnú farbu, kedy nemalou súčasťou zážitku sú aj minimalistické animácie.

Program už vo vlastných nastaveniach disponuje možnosťou automatického spúšťania so štartom systému. Súčasne nie je náročný na hardvér a v oblasti dizajnu nevyčnieva nad ostatnými prvkami operačného systému.

DaVinci Resolve

Komunita priaznivcov do dnešného dňa nedokáže pochopiť, akým spôsobom dokáže extrémne komplexný DaVinci Resolve fungovať aj bezplatne. Zaujímavosťou vedľa jeho bezplatného modelu je, že ide v každom smere o plnohodnotný nástroj, využívaný aj v tých najvyšších videoprodukčných kruhoch.

Pôvod nástroja pritom siaha až do čias, kedy ešte nešlo o prvotriedny editor videí, ale len o nástroj na korekciu farieb. Momentálne ale ide v každom smere o všestranný editačný nástroj, ktorý svoju neprívetivosť k nováčikom kompenzuje obrovským objemom funkcií už v bezplatnom móde.

www.blackmagicdesign.com

Samozrejme, tí najnáročnejší môžu siahnuť aj po platenej verzii. Spočiatku ťa môže zaskočiť až prílišný dôraz na úpravu vlastností samotného obrazu po vzore korekcie farieb, no nechýbajú ani pokročilé možnosti úpravy videa.

Dôsledkom je, že ani tí najväčší profesionáli sa ho neboja porovnávať s legendami priemyslu, ako Adobe Premiere Pro či Final Cut Pro.

Revo Uninstaller

Vo svojej podstate fungovania možno až primitívny nástroj, ktorý by mal mať v počítači s Windowsom 10 nainštalovaný každý. Revo Uninstaller, ako už názov napovedá, je program schopný odinštalovania programov a všetkých ich súčastí jediným klikom.

FonTech

V porovnaní s riešením operačného systému však Revo Uninstaller ponúka dve gigantické výhody. Prvou je, že dokáže kompletne odinštalovať aj systémové aplikácie, kedy v minulosti išlo dokonca o jeden z mála spôsobov, ako odstrániť prehliadač Explorer a Edge.

Druhou prednosťou je už samotný proces odstraňovania programov. Spomínaný nástroj zabezpečí, aby po odinštalovanom programe neostali na disku zbytky v podobe cache, alebo priebežne ukladaných logov, ktoré majú vo zvyku zanechávať programy aj po odinštalovaní vlastným riešením.

Blender

Ako sa pravidelne snažíme naznačovať (poslednýkrát s prechodom aplikácie Threema), open-source softvéry patria medzi najvšestrannejšie a v závislosti od toho často aj obľúbenejšie alternatívy programov na trhu.

Takýmto prípadom je aj nesmierne populárny animačný nástroj Blender s dlhoročnou históriou, siahajúcou až do 90. rokov. Podobne ako vyššie spomínané DaVinci Resolve, aj na Blender nedajú profesionáli dopustiť, pričom je rovnako vďaka voľnej šíriteľnosti dostupný pre každého.

www.blender.org

Keď už sa ale akýkoľvek začiatočník rozhodne, či už pri 2D alebo 3D animácii siahnuť po tomto nástroji, musí byť pripravený na zložitú a neľahkú cestu k úspechu. Počítačová animácia nie je zrovna jednoduchým technologickým odvetvím a Blender navyše nepatrí medzi najjednoduchšie a najprívetivejšie dostupné nástroje.

Na druhej strane sa ale teší obrovskej fanúšikovskej základni, ktorá je nápomocná na rôznych fórach, skrz často podrobné návody siahajúce až do najhrubších základov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom