Preteky vo vývoji najlepšej umelej inteligencie stále pokračujú a zdá sa, že tak skoro ani neskončia. Do tohto vývojárskeho šialenstva sa zapojila aj americká Meta, ktorá chce zamiešať kartami so svojím modelom Llama 3. O téme informoval portál silliconANGLE.

Veľká investícia do modelu Llama

Meta začala v posledných rokoch investovať do AI sféry, aby vybudovala vlastné pokročilé systémy umelej inteligencie. Údajne nalieva obrovské množstvo peňazí do nákupu nákup viac než  100 000 kusov najrýchlejších čipov pre AI – GPU H100 od Nvidie. Pomocou nich trénuje a vylepšuje svoje modely.

Ten najaktuálnejší vyvolal vlnu diskusií v posledných dňoch. Llama 3 je veľký jazykový model, ktorý bude Meta ponúkať v rôznych verziách. Budú to jednoduchšie modifikácie, ktoré majú za úlohu konkurovať pokročilým modelom Claude Haiku alebo Gemini Nano, no Meta vyvíja aj najinteligentnejšie verzie, ktoré dokážu plne reagovať ako GPT-4 alebo Claude Opus.

O Llama 3 sa dosiaľ toho veľa nevedelo, no isté bolo, že bude v niečom populárnejšia ako iní vývojári AI. Svoje modely totiž ponúka v režime open-source, teda sú dostupné pre širšiu technologickú komunitu. Okrem toho disponuje tento model schopnosťou porozumieť vizuálnym aj textovým vstupom.

Uplatnenie v praxi

Meta používa model Llama 3 na poháňanie novej verzie Meta AI, četbota, ktorý minulý rok implementovala do aplikácie Messenger. Nová verzia tohto četbota bude čoskoro dostupná aj vo vyhľadávacích lištách ďalších aplikácií tejto spoločnosti – Instagramu, Facebooku a WhatsAppu. Meta ho navyše integruje do informačného kanála Facebooku, aby umožnila používateľom klásť otázky o príspevkoch.

Významnou inováciou Meta AI, o ktorej sme ťa informovali už včera, je funkcia generovania obrázkov v konverzácii s četbotom.

Okrem toho môže Meta AI v súčasnosti prinášať používateľom „informácie v reálnom čase“ ako sú napríklad aktuálne ceny produktov z celého webu. Četbot si vie poradiť aj s ďalšími úlohami, ako napríklad prepisovanie textu a riešenie matematických problémov.

Cieľom nových funkcií četbotov poháňaných modelom Llama 3 je poskytnúť presnejšie odpovede a zlepšiť interakciu používateľov na platformách sociálnych sietí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú