Švajčiarski vývojári za populárnou komunikačnou aplikáciou Threema plány o prechode do open source módu ohlásili už v septembri. Tvrdenia nabrali na platnosti včera, kedy spoločnosť oznámila zmenu na oficiálnej stránke.

Threema je aj napriek svojmu spoplatneniu veľmi populárnou aplikáciou určenou k šifrovanej komunikácii postavenej na end-to-end princípoch. To znamená, že odoslané správy nedokáže dešifrovať nikto iný, ako dedikovaný príjemca (dokonca ani poskytovateľ služby).

Na Slovensku bola aplikácia medializovaná najmä v posledných mesiacoch, keďže ju používal nedávno odsúdený Marián Kočner. Ako je verejne známe, k tajným správam sa odborníci nedostali prelomením ochrany samotnej aplikácie, ale Europol získal Kočnerov telefón s aplikáciou, ktorý bol slabo zabezpečený. Samotné šifrovanie alebo bezpečnosť aplikácie teda neprelomili.

Zobraziť celú galériu (1)
Threema (Úprava redakcie)

V závislosti od toho, že ochrana správ je takmer nezdolateľná a používatelia nie sú viazaní na žiaden účet vyžadujúci číslo alebo e-mailovú adresu, ide o veľmi populárnu voľbu v prípade komunikácie vyžadujúcej určitý stupeň zabezpečenia pred nechcenými útokmi.

Rovnomenná spoločnosť čelila v minulosti nejednej kritike, keďže väčšina konkurenčných služieb je už dávno open source. S najväčšou pravdepodobnosťou tak vývojári aplikácie nechceli prísť o dôležité súčasti kódu, ktoré by mohli využiť tretie strany vo svoj prospech.

Dôveryhodnosť je kľúčová. Bude ju môcť overiť každý

Vzhľadom na jej doterajšiu uzatvorenosť, bezpečnosť Threemy, a teda aj jej dôveryhodnosť, bola kontrolovaná externými audítorskými spoločnosťami. Teraz podľa oficiálnej stránky je jej iOS, Android a kód webovej aplikácie licencovaný pod verziou AGPLv3, kedy je voľne dostupný pre každého na GitHube.

Spoločnosť zároveň na oficiálnej stránke uvádza, že práve vďaka vyššie spomínanému licencovaniu sa spätne v prípade všetkých operačných systémoch dá overiť, že prípadná aplikácia tretej strany je vybudovaná na tomto zdrojovom kóde. V prípade iOS však ide o komplexnejší proces, ktorý vývojári plánujú v blízkej budúcnosti ozrejmiť.

Threema GmbH prechod na open source model oslavuje zlacnením samotnej aplikácie, ktorá je do 28. decembra dostupná len za 1,99 € s celoživotnou licenciou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP