Korene PowerToys siahajú až do čias Windowsu 95, kedy už vtedy Microsoft sprístupnil používateľom sadu inak nedostupných nástrojov operačného systému.

Voľne šíriteľný projekt si pred niekoľkými mesiacmi prešiel znovuzrodením aj v prostredí Windows 10, odkedy ponúka používateľom hneď niekoľko experimentálnych, používateľsky jednoduchých a skvelo fungujúcich vylepšení.

Nástroj sa dá stiahnuť na stránkach GitHubu a po jednoduchej inštalácií tak určite nezabudni zapnúť automatické spúšťanie so štartom operačného systému, kedy rovnako zapni možnosť spúšťania ako administrátor.

Color Picker

Funkcionalita, ktorej pomenovanie hovorí samo za seba. PowerToys ponúka klávesovú skratku, skrývajúcu v sebe možnosť okamžitého vyhľadania farebného kódu tam, kde zamieriš kurzorom. Po kliknutí sa daný kód farby okamžite uloží do pamäte kopírovania, kedy ho následným prilepením (CTRL + V) vieš použiť kdekoľvek.

V nastaveniach si vedľa tebou preferovanej kombinácie kláves môžeš zároveň stanoviť, v akom formáte sa má kód zobrazovať. Poteší, že možnosti zahŕňajú najpoužívanejšie farebné modely.

FancyZones

FancyZones by sa dalo definovať ako nadstavba pre sekciu manažovania okien, ktorý Windows zvláda najlepšie z konkurencie.

GitHub

Zatiaľ čo klasické ukladanie okien do rohov alebo strán je už v systéme vstavané, FancyZones pri ich preťahovaní a stlačení klávesy Shift ponúkne odporúčané rozloženia.

V nastaveniach si môžeš tieto šablóny nastaviť podľa vlastných potrieb a zároveň meniť farebnú škálu, respektíve priehľadnosť zobrazovania alebo prideľovať práve spravovaným oknám dedikované vlastnosti. Bonusom je možnosť vylúčenia tebou určených aplikácií, ktoré by prekrytie FancyZones mali ignorovať.

File Explorer

Ovládanie zobrazenia Prieskumníka v rámci PowerToys patrí zatiaľ medzi najmenej využiteľné funkcionality. Súčasť ponuky File Explorer totiž dovoľuje zobrazovanie náhľadu súborov s príponami .svg a .md, ktoré sú využívané u úzkej skupiny používateľov.

GitHub

Pokiaľ k ním patríš, tak ťa určite poteší možnosť náhľadu súborov práve s takýmito príponami v pravej časti Prieskumníka, kde natívne vidieť len náhľady fotiek a multimediálnych súborov podobnej povahy.

Image Resizer

Image Resizer je jednou z funkcií, ktorá nepotrebuje dedikovanú klávesovú skratku k správnemu fungovaniu. Po jej zapnutí v základnom menu sa v kontextovej ponuke skrytej za pravým klikom myši na fotografiu objaví možnosť „Resize pictures“.

Klik vyvolá jednoduché, no v každom smere nápomocné menu s možnosťami zmeny rozlíšenia daného obrázku. Na výber máš z troch prednastavených (tebou v ponuke PowerToys) možností veľkosti, respektíve si môžeš definovať vlastné rozlíšenie. Základná ponuka nástroja rovnako dovoľuje nastaviť, v akom pomere majú byť fotky komprimované.

Keyboard Manager

Vďaka PowerToys existuje konečne aj v prostredí Windowsu jednoduchý a hlavne stopercentne funkčný nástroj pre správu klávesových vstupov. Keyboard Manager zároveň dovoľuje aj premapovanie už zaužívaných klávesových kombinácií.

V praxi vieš zmeniť funkciu skrytú za všetkými klávesmi, eventuálne sa dajú kombinácie, pozostávajúce z viac ako dvoch klávesov, priradiť určenému prstokladu. Pochváliť musíme aj jednoduchosť používania, keďže vývojári zakomponovali ako dlhý zoznam všetkých klávesov, tak aj možnosť túto kombináciu „vyťukať“.

PowerRename

Nápomocnou vymoženosťou skrytou za kontextovou ponukou je praktické premenovávanie skupín súborov. Po označení napríklad viacerých obrázkov môžeš v ponuke pravého kliku zamieriť k možnosti „PowerRename“, ktorá následne otvorí okno s ponukou.

V nej si môžeš zvoliť vlastné parametre premenovávania, hľadanie spoločného znaku a jeho nahradenie alebo na základne uzákonených skratiek na tejto adrese im priradiť vlastnosti pomenovania podľa dátumu alebo času.

PowerToys Run

Existuje hneď niekoľko alternatív pre Windows, ktoré suplujú Spotlight na MacOS. PowerToys prichádza s vlastným riešením, kedy za pomoci navolenej klávesovej skratky získaš časť funkcií konkurenčného operačného systému.

Stlačenie tebou definovanej kombinácie vyvolá jednoduchú ponuku vyhľadávania, kde sa z jedného miesta môžeš prehrabávať priečinkami, programami, ale aj najmenšími súbormi na disku. Žiaľ, zatiaľ chýba priame vyhľadávanie na webe ako v prípade macOS, no vzhľadom na rýchlosť napredovania vývoja by sme sa aj tejto možnosti mohli dočkať už v blízkej budúcnosti.

ShortcutGuide

ShortcutGuide je asi najpriamočiarejšia funkcionalita PowerToys zo všetkých.

FonTech

Pridržaním klávesy Windowsu sa aktuálne iterácie prekryjú prehľadnou ponukou so všetkými dostupnými klávesovými skratkami, ktoré kooperujú s touto klávesou.

Čo nás čaká?

Ako sme prednedávnom informovali, už budúci rok by sme sa mali dočkať hneď niekoľkých ďalších prídavkov. Jedným z nich bude aj odlišné vyhľadávanie kurzora myši, kedy sa vývojári inšpirovali u konkurencie.

GitHub

Po náležitom testovaní dostaneme aj nástroj Quick Terminate, ktorý uľahčí vypínanie procesov, vďaka čomu eliminuje potrebu prehľadávania inštancií v ikonickom Správcovi úloh. V neposlednom rade tak vývojári pracujú aj na dedikovanom manažérovi úloh, ktorý by ich vypínanie, respektíve správu vo všeobecnosti mal uľahčiť v čo najväčšej miere.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP