Profesorka planetárnej a vesmírnej vedy na Hope University v Liverpoole, Monica Grady tvrdí, že na Jupiterovom mesiaci Európa existuje pokročilý mimozemský život. Inteligenciou by sa mal približovať ku chobotniciam, informuje Daily Mail.

Najvhodnejšie miesto na život hneď po Zemi

Európa je najmenší zo štyroch veľkých mesiacov Jupitera, a okolo planéty obieha každých 3,5 dní. Rovnako ako náš Mesiac je prílivovo uzamknutý, takže jednou stranou je vždy obrátený k Jupiteru.

Vedci predpokladajú, že ho pokrýva podpovrchový oceán, ktorý je kvôli väčšej vzdialenosti od Slnka stále zamrznutý, a tento malý mesiac je okrem Zeme najvhodnejším miestom v slnečnej sústave, na ktorom by mohol vzniknúť život.

Zobraziť celú galériu (3)
Prierez povrchom mesiaca Európa / Zdroj: Youtube / NASA Jet Propulsion Laboratory

Podľa profesorky planetárnej a vesmírnej vedy na Hope University v Liverpoole, Monicy Grady, je takmer úplne isté, že Európa skrýva domov pokročilého mimozemského života, ktorý je podobný chobotniciam.

„Pokiaľ existuje život na Marse, pravdepodobne pôjde o niečo veľmi malé, ako napríklad baktérie. Myslím si však, že na Európe máme omnoho väčšiu šancu nájsť o niečo vyššie formy života, napríklad také podobné chobotniciam.“, uviedla Grady. Tieto stvorenia by podľa Grady mohli žiť v oceánoch pod tvrdou škrupinou ľadu, ktorá má na chladom mesiaci Jupitera hrúbku až 24 kilometrov.

Možnosť existencie života na Európe však nie je pre vedcov žiadnou novinkou. NASA dokonca v auguste minulého roka oznámila, že dokončuje návrhy sondy Europa Clipper, ktorá bude na vzialenom mesiaci hľadať známky života, píše Futurism. Vyslať ju plánuje už v roku 2023.

Vesmírna agentúra tiež v novembri zverejnila výskum, ktorý ukazuje, že voda je na Európe prítomná aj aj vo svojom treťom skupenstve – pary.

Zobraziť celú galériu (3)
Europa Clipper / Zdroj: NASA

Britská proferoska tiež podotkla, že šanca na existenciu života podobného ľuďom je v našej slnečnej sústave mizivá.

Pri hľadaní mimozemského života s vyššou úrovňou inteligencie by sme preto mali klásť dôraz aj na ekologickú situáciu na Zemi. „Pokiaľ sme v tejto galaxii sami, máme povinnosť našu planétu chrániť.“, dodala Grady.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom