Viac než 11 000 vedcov z celého sveta podpísalo nové vyhlásenie o stave klímy, ktorého posolstvo svetu je jednoznačné. Pokiaľ neurobíme rýchle a výrazné zmeny v tom, ako sa k planéte správame, hazardujeme s osudom celého ľudstva. O téme píše Futurism.

Čelíme núdzovej klimatickej situácii

Ako informuje portál Science Alert, viac ako 11 000 vedcov zo 153 rôznych krajín podporilo novo uverejnené vyhlásenie o stave klímy. Cieľom výskumníkov je vyslať posolstvo pre ľudí a politikov, aby podnikli výrazné zmeny v tom, ako sa k Zemi správame, inak nás čaká neľahký osud.

„Vedci majú morálnu povinnosť varovať ľudstvo pred každou veľkou hrozbou. Z údajov, ktoré máme, je zrejmé, že čelíme naozaj núdzovej klimatickej situácii.“, uviedol výskumník z oblasti životného prostredia na Univerzite v Sydney, Thomas Newsome.

Táto správa obsahuje dáta nazbierané za posledných 40 rokov, ktoré sa týkajú všetkého od spotreby energie, teploty na povrchu, počtu obyvateľstva, odlesňovania, množstva ľadu na póloch či emisií uhlíka.

Zahŕňa tiež množstvo konkrétnych opatrení, ktoré musí ľudstvo pre zlepšenie stavu klímy podniknúť, od výmeny fosílnych palív za obnoviteľné zdroje energie, zníženie spotreby mäsa či zastavenie masívneho odlesňovania.

„Klimatická kríza je tu, a jej priebeh je oveľa rýchlejší, než sme očakávali. Na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti musíme zmeniť náš spôsob života, čo predstavuje obrovské zmeny fungovania našej spoločnosti s prírodou.“, napísali vedci.

Zobraziť celú galériu (3)
Takmer 70% svetovej populácie žije blízko pri pobrežiach, a topenie ľadovcov sa tak v budúcnosti môže stať naozaj veľkým problémom. / Zdroj: Unsplash

Načasovanie tohto vyhlásenia nie je náhodné, pretože si tento rok pripomíname 40. výročie prvej svetovej klimatickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v roku 1979 v Ženeve.

A len jeden deň pred uverejnením tohto vyhlásenia americký prezident Donald Trump oficiálne informoval OSN o tom, že USA opúšťa Parížsku klimatickú dohodu, ktorá je často označovaná ako jedna z najväčších nádejí ľudstva klimatickú krízu odvrátiť.

Zmeny sa dotknú každého

Dobrou správou je, že v poslednej dobe sa veci začali hýbať pozitívnym smerom, pričom solárna a veterná energia vzrástla za posledných 20 rokov o viac než 300%, a rozširuje sa tiež pôsobenie jednotlivcov, veľkých spoločností, ale aj niektorých národov, ktoré vnímajú klimatické zmeny vážne.

Podľa vedcov nás však ešte čaká veľa práce, ktorá by sa v najbližších rokoch mala stať jednou z hlavných priorít, pokiaľ sa chceme vyhnúť nezvratnému bodu, kedy sa Zem stane prakticky neobývateľnou. Klimatické zmeny totiž ovplyvňujú každého z nás, čo budeme v blízkej budúcnosti pravdepodobne pociťovať ešte intenzívnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom