Tímu astronómov z MIT sa podarilo objaviť planétu, ktorá obehne okolo svojej hviezdy každých 3,14 dní, teda v intervale Ludolfovho čísla (Pí). Jej veľkosť je dokonca podobná Zemi, píše Futurism.

Jej obeh okolo hviezdy trvá presne 3,14 dní

Konštanta Pí, alebo Ludolfovo číslo, sa používa v rôznych odvetviach vedy, no najmä v matematike, kde vyjadruje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru, pričom jeho prvé tri cifry sú 3,14. Po novom však ide aj o interval obehu novoobjavenej planéty K2-315b, alebo tzv. „π Zeme“ okolo svojej hviezdy, ktorú výskumníci z MIT našli pri analýze údajov družice Kepler z roku 2017.

Vedci sa potom na oblasť, kde sa mala planéta nachádzať, zamerali pomocou medzinárodnej siete ďalekohľadov SPECULOOS určenej na lov planét podobných Zemi okolo ultrachladných trpasličích hviezd. Tie totiž vďaka svojej nízkej jasnosti poskytujú astronómom vyššiu šancu spozorovať obežnú dráhu planét obiehajúcich obiehajúcich okolo nich a charakterizovať ich atmosféru.

„Títo ultrachladní trpaslíci sú rozptýlení po celej oblohe. Cielené pozemské ďalekohľady ako SPECULOOS sú užitočné, pretože sa na nich môžeme pozerať jeden po druhom,“ uviedol spoluautor štúdie Artem Burdanov.

Po zachytení spomínanej planéty teleskopom astronómovia zistili, že jej dráha sa nezmenila a okolo svojej hviezdy stále krúži v intervale 3,14 dňa.

Prečítaj si tiež
Astronómovia objavili najsilnejšie magnetické pole vo vesmíre

K2-315b má polomer na úrovni 0,95-násobku zemského polomeru a obieha okolo chladnej hviezdy s hmotnosťou asi jednej pätiny Slnka. Obeh „π Zeme“ je však mimoriadne tesný, pričom okolo hviezdy krúži rýchlosťou až 81 kilometrov za sekundu.

Pre porovnanie, priemerná rýchlosť Zeme pri obehu okolo Slnka je približne 29,783 kilometrov za sekundu. Jej zloženie by podľa vedcov mohlo byť podobné Zemi, no keďže je K2-315b doslova „natlačená“ na svoju hviezdu, teploty na jej povrchu dosahujú hodnoty takmer 180 stupňov Celzia, čo ju, bohužiaľ, zaradilo na zoznam neobývateľných planét.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom