Americké média informujú o nepriaznivom účinku vapovania na zdravie. Údajne bolo zistených 120 prípadov pľúcnych chorôb, ktoré by vraj mali súvisieť práve s používaním elektronických cigariet.

Informáciu o údajnom nepriaznivom dopade vapovania na zdravie priniesol portál CNN. Ten spomína viac ako 120 prípadov pacientov z pľúcnymi chorobami, ktoré mohli vzniknúť v dôsledku vapovania, respektíve používaním elektronických cigariet. Medzi štáty, ktoré zaznamenali najviac prípadov patrí Wisconsin s 15 potvrdenými prípadmi a ďalších 12 je v štádiu vyšetrovania.

Na druhej strane však zdravotníci v týchto štátoch USA uviedli, že stále nie je jasné, či existuje súvislosť medzi danými prípadmi a či tieto choroby definitívne spôsobilo vapovanie. Komisár zdravotníctva, Dr. Howard Zucker, pre štát New York uviedol, že dané prípady sú dôkazom toho, že je potrebný výskum dlhodobého vplyvu vapovania za zdravie človeka.

Ďalšie prípady spájané s vapovaním, nad ktorými ale veľký visí otáznik

Podobné alarmujúce správy prichádzajú z portálu Live Science, kde bolo hlásených 8 prípadov v štáte Wisconsin. Šlo o tínedžerov, ktorí boli v priebehu júla hospitalizovaní s vážnymi pľúcnymi problémami. Podľa detskej nemocnice vo Wisconsine pacienti zažívali pred hospitalizovaním príznaky ako dýchavičnosť, bolesti na hrudi, kašeľ a únavu. Niektorí potrebovali lekársku asistenciu k tomu, aby mohli dýchať. Príznaky tiež zahŕňali nevoľnosť, hnačku a stratu hmotnosti.

Nenechaj si ujsť
Tínedžerovi vybuchla v ústach elektronická cigareta. Spôsobila mu vážne poranenia

Podľa nemocnice všetci tínedžeri používali a inhalovali výpary z elektronických cigariet počas niekoľkých týždňov či mesiacov pred hospitalizáciou. Podľa žurnálu Sentinel však niektorí z nich hlásili, že si kupovali vapovacie produkty s nikotínom a dokonca aj THC na čiernom trhu. Celkovo sa ale v Spojených štátoch strhla veľká vlna udalostí a lekári sú urgovaní k vyššej obozretnosti a zberu informácií či dát.

Lekári si stále nie sú istí

Ako uvádza Dr. Humberto Choi pre portál CNN, pre pľúcne choroby spojené s vapovaním nie sú dostupné žiadne diagnostické postupy a sledovať choroby s ním spojené bude ťažké. Dlhodobé či krátkodobé účinky vapovania na zdravie človeka sú zatiaľ nejasné a sú predmetom štúdií. Tie sú však častokrát zaujaté a vychádzajú v prospech zdroja financovania, o čom sme informovali v našom seriáli o elektronických cigaretách.

Lekári sa taktiež pokúšajú zistiť, aké produkty pacienti používali, čo je v tomto prípade veľmi dôležité. Ako bolo spomenuté, pacienti si kupovali náplne do e-cigariet z čierneho trhu, kde predaj nie je kontrolovaný a náplne obsahovali dokonca aj THC. Na našom trhu sú vapovacie náplne a ich obsah prísne kontrolované a regulované. Na svete je ale mnoho vaperov, ktorým vapovanie pomohlo a ich zdravie sa po zahodení klasickej cigarety podľa ich slov výrazne zlepšilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú