Elektronické cigarety sú považované za „zdravšiu“ alternatívu cigariet, no ich dlhodobé účinky sú stále predmetom mnohých výskumov. Tieto zariadenia sa však stávajú akýmsi trendom v mnohých krajinách, kde si tieto e-cigarety kupujú aj mladí ľudia, informuje Gizmochina. Tínedžer z USA si doprial elektronickú cigaretu, alebo tiež vapovacie pero, ktoré však neskôr pri vapovaní explodovalo v jeho ústach.

Vapovanie je v mnohých krajinách sveta novým trendom fajčenia, ktoré nahrádza klasické cigarety. V princípe ide o inhaláciu odpareného liquidu priamo do pľúc užívateľa, ktorý má rôzne príchute a môže sa miešať s nikotínom. Trh s e-cigaretami sa začal rozvíjať ešte pred viac ako 10 rokmi, no odvtedy spôsobili tieto zariadenia veľký „boom“ aj v zámorí, kde si ich čoraz častejšie kupujú tínedžeri. E-cigarety však narozdiel od tých klasických trpia jedným zásadným problémom. Môžu totiž vybuchnúť.

Explózia spôsobila mladíkovi vážne zranenia

Na zlyhanie e-cigarety pred časom doplatil aj mladý 17-ročný Adam z USA, ktorý si kúpil vapovacie pero od známeho výrobcu VGOD. K výbuchu nanešťastie došlo práve vo chvíli, keď mal chlapec pero v ústach. Explóziu mohla zapríčiniť Li-Ion batéria, ktorá je súčasťou každej elektronickej cigarety. Okrem popálených pier má Adam po výbuchu aj vytrhnuté zuby a zlomenú čeľusť, informuje Live Science. Po udalosti bol chlapec ošetrený v nemocnici v Salt Lake City.

Zobraziť celú galériu (2)
Zábery zranení 17-ročného tínedžera po výbuchu e-cigarety. Zdroj: The New England Journal of Medicine

Nenechaj si ujsť
Revolučné batérie sú bližšie než si myslíme. Učinili sme významný pokrok

Treba však podotknúť, že k podobným explóziám batérií e-cigariet nedochádza často a zväčša je príčinou nesprávne používanie napríklad mechanických módov, ktoré nemajú zabudovanú ochranu voči skratu, či prehrievaniu. Práve kvôli týmto javom zvyčajne dochádza k explózii batérií v elektronických cigaretách, ktoré môžu používateľovi spôsobiť vážne zranenia. Za posledné roky bolo len v USA zaznamenaných niekoľko tisíc prípadov výbuchu batérií v e-cigaretách, ktoré mali pre používateľov aj smrteľné následky.

Zobraziť celú galériu (2)
E-cigareta, tiež prezývaná ako vape, môže mať na trhu mnoho rôznych prevedení. Na obrázku vidíme e-cigaretu bez regulácie výkonu. Zdroj: Pixabay

Pokiaľ je však s takýmto zariadením zaobchádzané správne, je len veľmi malá šanca, že dôjde k výbuchu. Ten nastáva väčšinou pri používaní e-cigarety pri výraznom prehriatí alebo poškodení samotných batérií a pokiaľ jej fungovanie neobmedzí elektronika, batéria sa prehreje a exploduje. Kvôli nedostatku priestoru vnútri konštrukcie ju výbuch roztrhne a úlomky z nej môžu mať pre používateľa aj tragické následky. Na trhu sú však dostupné aj bezpečnejšie alternatívy, ktoré vďaka elektronickým obvodom dokážu podobným udalostiam zabrániť.

Pošli nám TIP na článokNovinky