Elektronické cigarety sú považované za „zdravšiu“ alternatívu cigariet, no ich dlhodobé účinky sú stále predmetom mnohých výskumov. Tieto zariadenia sa však stávajú akýmsi trendom v mnohých krajinách, kde si tieto e-cigarety kupujú aj mladí ľudia, informuje Gizmochina. Tínedžer z USA si doprial elektronickú cigaretu, alebo tiež vapovacie pero, ktoré však neskôr pri vapovaní explodovalo v jeho ústach.

Vapovanie je v mnohých krajinách sveta novým trendom fajčenia, ktoré nahrádza klasické cigarety. V princípe ide o inhaláciu odpareného liquidu priamo do pľúc užívateľa, ktorý má rôzne príchute a môže sa miešať s nikotínom. Trh s e-cigaretami sa začal rozvíjať ešte pred viac ako 10 rokmi, no odvtedy spôsobili tieto zariadenia veľký „boom“ aj v zámorí, kde si ich čoraz častejšie kupujú tínedžeri. E-cigarety však narozdiel od tých klasických trpia jedným zásadným problémom. Môžu totiž vybuchnúť.

Explózia spôsobila mladíkovi vážne zranenia

Na zlyhanie e-cigarety pred časom doplatil aj mladý 17-ročný Adam z USA, ktorý si kúpil vapovacie pero od známeho výrobcu VGOD. K výbuchu nanešťastie došlo práve vo chvíli, keď mal chlapec pero v ústach. Explóziu mohla zapríčiniť Li-Ion batéria, ktorá je súčasťou každej elektronickej cigarety. Okrem popálených pier má Adam po výbuchu aj vytrhnuté zuby a zlomenú čeľusť, informuje Live Science. Po udalosti bol chlapec ošetrený v nemocnici v Salt Lake City.

Zobraziť celú galériu (2)
Zábery zranení 17-ročného tínedžera po výbuchu e-cigarety. Zdroj: The New England Journal of Medicine

Nenechaj si ujsť
Revolučné batérie sú bližšie než si myslíme. Učinili sme významný pokrok

Treba však podotknúť, že k podobným explóziám batérií e-cigariet nedochádza často a zväčša je príčinou nesprávne používanie napríklad mechanických módov, ktoré nemajú zabudovanú ochranu voči skratu, či prehrievaniu. Práve kvôli týmto javom zvyčajne dochádza k explózii batérií v elektronických cigaretách, ktoré môžu používateľovi spôsobiť vážne zranenia. Za posledné roky bolo len v USA zaznamenaných niekoľko tisíc prípadov výbuchu batérií v e-cigaretách, ktoré mali pre používateľov aj smrteľné následky.

Zobraziť celú galériu (2)
E-cigareta, tiež prezývaná ako vape, môže mať na trhu mnoho rôznych prevedení. Na obrázku vidíme e-cigaretu bez regulácie výkonu. Zdroj: Pixabay

Pokiaľ je však s takýmto zariadením zaobchádzané správne, je len veľmi malá šanca, že dôjde k výbuchu. Ten nastáva väčšinou pri používaní e-cigarety pri výraznom prehriatí alebo poškodení samotných batérií a pokiaľ jej fungovanie neobmedzí elektronika, batéria sa prehreje a exploduje. Kvôli nedostatku priestoru vnútri konštrukcie ju výbuch roztrhne a úlomky z nej môžu mať pre používateľa aj tragické následky. Na trhu sú však dostupné aj bezpečnejšie alternatívy, ktoré vďaka elektronickým obvodom dokážu podobným udalostiam zabrániť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom