Na svetlo sveta sa dostali nové informácie, ktoré zrejme nepotešia majiteľov populárnych Android smartfónov. Útočníci zneužitím zraniteľnosti v baseband firmvéri vedia vyradiť základné operácie smartfónov a dokonca aj špehovať ich majiteľov.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako napadnúť smartfóny. Je známe, že Androidy sú najčastejším cieľom ich útokov. Portál TechCrunch najnovšie informoval o závažnej zraniteľnosti populárnych Android smartfónov, na ktorú redakciu upozornili bezpečnostní výskumníci Syed Rafiul Hussain a Imtiaz Karim. Podarilo sa im totiž odhaliť chybu v základnom baseband firmvéri, ktorý má na starosti obsluhu komunikačných modemov inštalovaných v smartfónoch.

Podľa informácií z výskumu vyššie uvedených autorov trpí problémom viacero populárnych smartfónov, ako sú napríklad Google Pixel 2, Huawei Nexus 6P, Huawei P8 Lite či Samsung Galaxy S8+. Chybu našli v rozhraní pre komunikáciu s baseband firmvérom, ktorý je zodpovedný za činnosť komunikačných modemov smartfónu.

Blokovanie hovorov je v porovnaní so špehovaním stále menšie zlo

Útočníci môžu využitím tejto chyby napadnúť smartfóny a zneužiť ich unikátne identifikátory, ako sú čísla IMEI a IMSI. Následne sú schopní prerušiť volania, presmerovať hovory, prípade kompletne blokovať všetky prichádzajúce a odchádzajúce hovory, či dokonca prerušiť pripojenie k internetu. Bohužiaľ, objavená zraniteľnosť so sebou prináša aj iné nepríjemnosti.

Samotný baseband firmvér je mimo dosahu ostatných funkcionalít zariadenia a dát v ňom uložených. Za normálnych okolností aj smartfóny prichádzajú s akousi čiernou listinou príkazov, ktorá zabraňuje firmvéru v potencionálnom vykonaní určitých kritických príkazov. Výskumníci ale našli chybu v komunikačnom rozhraní s firmvérom, ktorá  napriek tomu umožňuje spustiť tieto základné príkazy.

Za problémom stoja periférne zariadenia využívajúce Bluetooth či USB konektivitu

Chyba je spojená s periférnymi zariadeniami využívajúcimi Bluetooth alebo USB konektivitu, ako sú napríklad náhlavné súpravy či slúchadlá. Baseband firmvér prostredníctvom týchto periférnych zariadení umožňuje útočníkovi spustiť takzvané AT príkazy, ktoré môžu byť v prípade koncového používateľa nebezpečné.

Výskumníci spravili testy na smartfóne Samsung Galaxy S8+, kde sa im po zadaní AT príkazov podarilo dostať k IMEI číslu smartfónu, presmerovať hovory a degradovať mobilné pripojenie. Výskumníci navyše hovoria, že všetky tieto aktivity sa za použitia vhodného softvéru a hardvéru dajú použiť na špehovanie a kradnutie citlivých informácií.

Nie všetky smartfóny sú v ohrození

Našťastie, nie všetky smartfóny sú problému vystavené, prípadne nereagujú na rovnaké AT príkazy, alebo je nimi potrebné manipulovať rôznym spôsobom. V prípade Bluetooth periférií by musel byť útočník v tesnej blízkosti zariadenia. Horšie je to už s USB perifériami, ktorými je možné manipulovať prostredníctvom internetu. Treba sa tak vyhnúť lacným Bluetooth zariadeniam a prípadne neovereným USB nabíjacím staniciam.

baseband

Samsung už o danej veci vie a pre postihnuté smartfóny pripravuje bezpečnostné záplaty. Huawei tieto problémy zatiaľ nekomentoval a Google vydal strohé prehlásenie, v ktorom uviedol: „Hlásené problémy sú buď v súlade so špecifikáciou Bluetooth alebo sa nereprodukujú na Pixel zariadeniach s aktualizovanými bezpečnostnými opravami.“ Veríme teda, že výrobcovia smartfónov si na tieto bezpečnostné chyby posvietia a čoskoro k nim zamedzia prístup.