Obrovská čínska ekonomika rástla najpomalšie od roku 1992, čo môže mať pre krajinu ďalekosiahle následky, no na pomoc aktuálne prichádzajú fintech spoločnosti, ktoré menia spôsoby interakcie bánk s firmami. Najväčším prínosom týchto zmien je zlepšenie schvaľovania úverov pre malé podniky, ktorým sa donedávna veľké banky vyhýbali, informuje Bloomberg. Vedúcu pozíciu si v tejto oblasti zabrala online banka MYbank vo vlastníctve miliardára menom Jack Ma, ktorý založil Alibaba Group.

Čína sa stáva svetovou mocnosťou v oblasti využívania ohromného množstva dáta a najmodernejších technológií, vrátane umelej inteligencie v rôznych odboroch. Jedným z nich je aj bankovníctvo, v ktorom môžu mať aj malé podniky na základe analýzy viac ako 3 000 premenných schválenú pôžičku v banke MYbank už za 3 minúty cez smartfóny, informuje Medium. Pri tomto procese nie je prítomný žiadny pracovník banky a všetko prebieha online.

Jednoduché pôžičky pomohli v Číne miliónom malých podnikateľov

Takýmto spôsobom poskytla banka za 2 roky pôžičky 16 miliónom malých podnikov vo výške až 290 miliárd dolárov. Práve vďaka tomu chce banka čínskeho miliardára využiť prázdne miesto na trhu, ktorému sa donedávna veľké banky vyhýbali. Malé podniky pre ne totiž predstavovali riziko, no s nástupom online bánk a rýchlym schvaľovaním pôžičiek menia svoje postoje aj doterajší giganti. Malé podniky sa totiž starajú až o 60 % ekonomického rastu a zamestnávajú 80 % pracovníkov.

Nenechaj si ujsť
CEO TrustPay David Rintel: Majú sa štandardné banky obávať moderných fintech firiem?

Pred érou online bánk akou je MYbank sa pritom spoliehali na financie zo šedého bankovníctva. Veľkým lákadlom pre podniky v prípade banky zakladateľa Alibaby je aj časté schvaľovanie úverov, ktoré firmy dostanú 4-krát častejšie ako v prípade klasických bankových inštitúcií.

Tie zväčša zamietli až 80 % žiadostí malých firiem a celý proces pritom trval aj 30 dní. MYbank vyžaduje od klientov ročný úrok vo výške 15 %, no na oplátku poskytne finančnú pomoc takmer každému menšiemu podniku, ktorý ju môže získať už behom chvíle. V minulom roku požiadali o pôžičku až 2/3 z 80 miliónov tamojších malých podnikov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom