TrustPay je jedna z najrýchlejšie rastúcich fintech firiem Európy a rozhodli sme sa, že sa porozprávame s CEO spoločnosti, Davidom Rintelom, o najznámejších platobných službách súčasnosti, kam smeruje fintech priemysel ako taký a čo môžeme očakávať v budúcnosti. Majú sa napríklad štandardné banky obávať moderných fintech firiem? David Rintel je CEO TrustPay a bol dokonca zaradený aj do prestížneho zoznamu Forbes 30 pod 30 v roku 2017.
Bude raz Revolut ako aktuálny hit vo svete fintech firmou 21. storočia? V čom spočíva ich „kúzlo“, ktorým využili dieru na trhu?
Osobné bankovníctvo už nie je len v rukách tradičných bánk. Nápadov a prístupov ako konkurovať tradičným bankovým inštitúciám je pomerne veľké množstvo, či už sú to digitálne alternatívy bánk s platnou bankovou licenciou ako je napríklad N26, alebo virtuálne s predplatenou platobnou kartou akou je Revolut.

Dnes všeobecne platí, čím jednoduchšie a rýchlejšie, tým lepšie. To platí aj o modernej digitálnej alternatívne bankovníctva – Revolut. Ako už samotný názov napovedá, Revolut predstavuje akúsi revolúciu osobného bankovníctva v online prostredí. Revolut je v skutku funkčnou a šikovnou službou bez záväzkov, ktorá poskytuje možnosť vykonať všetky operácie zo svojho mobilného telefónu, posielať peniaze, platiť v rôznych menách a vyberať v zahraničí zadarmo do istého peňažného limitu, čo ocenia najmä cestovatelia.
Možná otázka však zostáva nad udržateľnosťou Revolutu, ktorý poskytuje svoje produkty zadarmo, s výnimkou prémiových služieb.
Prečo je na Slovensku zavádzanie moderných bankových služieb ako Google Pay či Apple Pay tak zdĺhavé?
Spoločnosti ako Apple a Google sa snažia zakomponovať mobilné služby priamo do svojich zariadení, ktoré umožňujú používateľom platiť mobilným telefónom, čo pre banky znamená vylepšenie svojich služieb. Spustenie a zavádzanie moderných bankových služieb ako Google Pay či Apple Pay predchádza časovo-náročným rokovaniam, pričom pre banky zavádzajúce tieto služby to znamená značné náklady a poplatky, ktoré nie sú zanedbateľné.

Ako sa bude podľa vás bankovníctvo vyvíjať najbližších 5 rokov?
Odhliadnúc od spomínaných technológií sa budúcnosť bude jednoznačne uberať smerom k masívnejšej automatizácii a umelej inteligencii. Vplyv umelej inteligencie na bankový sektor je významný najmä z pohľadu optimalizácie procesov, služieb a znižovania nákladov. Prioritne sa však zavádza v rámci risk manažmentu a bezpečnosti na odhalenie podvodných kartových transakcií.
Firmy sa budú čoraz viac a viac spoliehať na automatizáciu služieb s cieľom zvýšenia efektivity dodávaných služieb a zníženia času. Sú to tzv. inteligentní alebo virtuálni asistenti – chatboti, ktorí sú navrhnutí poskytnúť ľudom pomoc s bežnými a nenáročnými úlohami či jednoduchými príkazmi. Na veľkú časť masívnej automatizácie nepotrebujete mať umelú inteligenciu. V tomto prípade majú inteligentní asistenti oveľa väčší vplyv pre rozvoj služieb ako napríklad samotný blockchain.

Automatizácia bude zohrávať strategickú úlohu aj v samotnom bankovníctve. Jedným z problémov firiem s väčšími databázami klientov a prichádzajúcimi transakciami je samotné prideľovanie transakcií k užívateľom (rekonciliácia). Spoliehať sa na ľudský faktor pri hľadaní a zaraďovaní danej transakcie je v tomto prípade naozaj vylúčené. Preto sme my ako TrustPay prišli s naozaj inovatívnym a spoľahlivým riešením v podobe virtuálnych IBAN-ov.
Systém je vysoko efektívny, no nenáročný a spočíva v priraďovaní unikátnych IBAN čísel každému zákazníkovi, preto sú platby ľahko vyhľadateľné, čo mimoriadne ušetrí množstvo času, energie, a samozrejme, peňazí.
Ktorý sektor bude prvý, ktorý prejde veľkou premenou vďaka blockchain technológii, a prečo?
Hoci sa revolúcia v platbách ešte nestala a môže sa zdať, že svoj boom už blockchain technológie zažili, svoj potenciál stále majú. Jedna z najfunkčnejších alternatív spomedzi blockchain technológií voči systému SWIFT je jednoznačne Ripple. Hlavným cieľom tejto digitálnej siete je zjednodušiť a zrýchliť finančné prevody.

Rozhovory

ROZHOVOR Rozhovor s dlhoročným majiteľom elektromobilu: 1000 km dám aj za 10 €, spaľovák by som si už nikdy dobrovoľne nekúpil

ROZHOVOR Rozhovor: Čo sledujú Slováci najviac na streamovacích službách, ako sa dá na nich zbohatnúť a ako dopadne multimediálna vojna?

ROZHOVOR Rozhovor: Preložil milión slov k Zaklínačovi, teraz prináša titulky k Cyberpunk 2077. Takto vyzerá práca herného prekladateľa

ROZHOVOR Netflix minul u nás milióny eur. Slovensko je pre svet „neopozeraná“ krajina, chýbajú nám však filmové ateliéry (rozhovor)
