Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa brigádneho generála Vesmírneho veliteľstva USA, Jesseho Morehousea, sú Spojené štáty pripravené na vesmírne vojny v prípade, že to bude nutné, informuje portál Interesting Engineering.

Ako hlavné hrozby Vesmírne veliteľstvo naďalej identifikuje dve ambiciózne krajiny s pomerne silným vesmírnym programom a pôjde o boje, ktoré ľudstvo doteraz nevidelo.

Ničenie satelitov

Vesmírne vojny znejú exoticky a pripomínajú nejedno fantastické sci-fi, avšak realita je o niečo nudnejšia a zároveň desivejšia. V prípade presunu bojov do vesmíru by totiž veľmoci, predovšetkým USA, Rusko a Čína, zostreľovali nepriateľské satelity v snahe poškodiť jeho infraštruktúru. Tá totiž pomáha aj pri plánovaní bojov na Zemi či pri komunikácii alebo navigácii.

Morehouse tvrdí, že budú satelity v budúcnosti bežnou časťou bojov a o ich zneškodňovanie sa zaujíma množstvo krajín. Nejeden vesmírny program pritom vyvíja zbrane na ničenie satelitov, pričom Rusko nedávno takúto zbraň dokonca otestovalo, a to nesmierne bezohľadným spôsobom. Vytvorené trosky následne ohrozili aj ruských kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

rommma/freepik

Spojené štáty s testovaním takýchto zbraní skončili práve kvôli odpadu, ktorý vytvárajú. Niektorý sa obávajú kaskádovej reakcie a Kesslerovho syndrómu, ktorý by kvôli vesmírnemu odpadu znemožnil prístup ľudstva do vesmíru na niekoľko desaťročí.

Aj bez tohto javu však môže niekoľko zostrelených satelitov poriadne skomplikovať vesmírne lety a ohroziť vesmírne stanice či civilné družice.

Nenápadné zničenie

V roku 2021 čínske médiá hovorili o protisatelitnej zbrani, ktorá má schopnosť zneškodniť satelit tak, aby to vyzeralo ako porucha. Sonda funguje tak, že sa spojí s cieľovým satelitom a ostane pripevnená vo vyústení jednej z jeho dýz. Tam môže údajne ostať dlhšiu dobu bez toho, aby jo bolo možné detegovať a keď príde správna chvíľa, odpáli svoju nálož.

Vyvíjajú čosi lepšie

Ako ďalej dodáva The Guardian, Morehouse zároveň naznačil, že Spojené štáty pracujú na vývoji zbraní, ktoré takéto trosky nevytvárajú a sú tak oveľa „bezpečnejšie“.

O takýchto jemnejších protisatelitných zbraniach v minulosti hovorila aj Čína a zatiaľ sa, zrejme, nachádzajú len v štádiu vývoja. Nie je však vylúčené, že ich testy už v tajnosti prebiehajú.

Midjourney

Ničenie satelitov raketami prirovnal Morehouse k odpaľovaniu jadrových bômb vo vlastnej záhrade a dodal, že Spojené štáty majú množstvo kapacít použiteľných práve v prípade, že sa stanú vesmírne vojny realitou. V bezpečí však nie sú ani civilné satelity, ako dokázala konštelácia Starlink po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Starlink totiž pomáhal aj ukrajinskej armáde a Rusko sa už dlhšiu dobu vyhráža, že bude tieto satelity zostreľovať. Konštelácia však pozostáva z tisícok malých satelitov, ktorých zostreľovanie by Rusku nijak nepomohli a vyžadovalo by neuveriteľne vysoké náklady. Iné, komplexnejšie a drahšie civilné satelity však takéto šťastie mať nemusia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú