Čínske vesmírne zbrojárske kapacity opäť prekvapujú západ a spojenecké sily. Ako totiž informuje South China Morning Post, čínski vedci vytvorili špeciálnu sondu, ktorá dokáže zneškodniť naše satelity bez toho, aby sme vôbec dokázali identifikovať, že išlo o útok.

Elegantné a nenápadné riešenie

Zariadenie, ktoré čínski technici skonštruovali, je jedinečné. Funguje úplne inak ako raketové strely alebo lasery a vďaka tomu je oveľa zložitejšie určiť, či išlo o útok. Môže sa dokonca zdať, že ide o náhodné poškodenie pohonu napadnutého satelitu.

Sonda funguje tak, že sa spojí s cieľovým satelitom a ostane pripevnená vo vyústení jednej z jeho dýz. Tam môže údajne ostať dlhšiu dobu bez toho, aby ho bolo možné detegovať a keď príde správna chvíľa, odpáli svoju nálož.

U.S. Air Force

Explózia je podľa portálu Futurism čiastočne obsiahnutá vo vnútri obalu a satelit tak ostane čiastočne funkčný. Chyba sa však bude javiť ako poškodenie pohonného systému a takýto útok nevytvorí veľké množstvo vesmírneho odpadu, ako je to v prípade protisatelitných rakiet.

Naše satelity sú zatiaľ v bezpečí

Spojenecké satelity zatiaľ ostávajú v bezpečí, keďže momentálne neexistuje priamy dôvod na takéto útoky a vojna vo vesmíre nezačala – aspoň zatiaľ. Každý podobný útok je navyše pomerne riskantný, pretože niektoré satelity sú vybavené technickými kamerami a svoje okolie monitorujú. Blížiacu sa sondu s výbušninou tak môžu potenciálne identifikovať.

Aj naše dva slovenské satelity sú v bezpečí, hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že ide o výskumné cubesaty, ktoré nie sú zo strategického hľadiska významné, sú aj veľmi malé a nemajú dýzy alebo vyústenia, do ktorých by takáto zbraň vošla.

ESA

Vo vesmírnom zbrojení, samozrejme, nie je Čína sama. Svoje vlastnú iniciatívu ohlásilo aj Rusko a ako informuje Breaking Defense, vlastné vesmírne zbrane sa chystá predstaviť aj Pentagon. Spojené štáty na nich pritom pracujú už dlhšiu dobu, čo je pochopiteľné.

Koniec mierových spoluprác?

Po páde Sovietskeho zväzu sa začali vzťahy v kozme razantne zlepšovať a nastala obrovská globálna spolupráca. V poslednej dobe sa však zdá, že sa všetko vracia do pôvodných koľají a vesmír sa delí na frakcie, ktoré medzi sebou súperia.

DARPA.mil

Okrem hromadného vývoja vesmírnych zbraní to naznačuje napríklad aj blížiaci sa odchod Ruska z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Navyše sa zdá, že nemajú záujem o zúčastnení sa ďalšieho spojeneckého projektu a Spojené štáty ich ani nežiadajú. Vina je, zdá sa, na oboch stranách a v militarizácii vesmíru nie je ani jedna z nich nevinne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP