Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko opäť nešetrí vyhrážkami v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine, kde narazilo na nečakaný odpor a aktuálne má obrovské problémy, informuje Futurism.

Smršť vyhrážok tentoraz opäť raz schytala Muskova satelitná konštelácia Starlink, ktorú buduje jeho firma SpaceX a poskytuje internet už na všetkých kontinentoch planéty.

Nezvládnu ho zničiť

Putinov režim obviňuje Spojené štáty z používania civilnej infraštruktúry na armádne účely a konkrétne odkazuje na Muskovu technológiu, teda Starlink. Ten na Ukrajine pomáha nielen civilnému obyvateľstvu, ale tiež armáde získať stabilné internetové pripojenie dokonca aj v oblastiach, v ktorých prebiehajú ťažké boje a iné pripojenie nie je dostupné.

Keďže je táto civilná technológia používaná na armádne účely, Rusko ju považuje za legitímny cieľ pre útok, píše WCCFTech.

Problémom Ruska však je, že proti konštelácii pozostávajúcej z viac ako 2 000 satelitov nezmôže absolútne nič. Svoju protisatelitnú zbraň síce otestovalo, avšak je nielen príliš neefektívna na použitia proti takýmto satelitom, ale tiež úplne zbytočná.

Ilustračné foto, zdroj: SpaceX

Ako totiž v minulosti podotkol Musk, satelity Starlink dokáže SpaceX vynášať na obežnú dráhu rýchlejšie, než ich dokáže Rusko zostreľovať. Protisatelitné technológie sú v podstate takmer orbitálne rakety, ktoré sú drahé a ako dáva Rusko jasne najavo, drahých a špičkových zbraní má čoraz menej a nezvláda ich spoľahlivo produkovať.

Odolali kybernetickej hrozbe

Kým podľa Muska dokáže Starlink odolať raketovým útokom zo Zeme, technológia sa, vďaka šikovnosti spoločnosti SpaceX, osvedčila aj ako vysoko odolná voči kybernetickým útokom, ktoré Rusko zintenzívnilo takmer okamžite po nasadení Starlinku na Ukrajine.

V šoku ostal aj samotný Pentagón, ktorý bol schopnosťami SpaceX prekvapený.

Dave Tremper, riaditeľ elektronického boja Ministerstva obrany vyhlásil, že ho rýchlosť SpaceX doháňala k slzám a dodal, že by armáda Spojených štátov potrebovala množstvo času na vykonanie takýchto korekcií. Armáda sa preto môže, podľa neho, zo SpaceX učiť a bližšie študovať schopnosť okamžitej reakcie, ktorá je v takýchto prípadoch skutočne kľúčová a každá hodina môže zmeniť priebeh udalostí.

Test prebehol úspešne

Faktom však je, že Rusko takouto technológiou disponuje a jej funkčnosť preukázalo pri kontroverznom teste. Krajina vtedy zostrelila vlastný vyradený satelit na pomerne vysokej orbite, čo spôsobilo vytvorenie obrovského množstva nebezpečných úlomkov a dokonca priame ohrozenie Medzinárodnej vesmírnej stanice, na ktorej má posádku aj samotné Rusko.

US Air Force

Propagandisti a niektorí oficiálni predstavitelia Ruska vyhlásili, že takéto využívanie civilnej infraštruktúry spôsobuje nepriame zapojenie sa do konfliktu – akoby zabúdali, že sa jedná o konflikt, ktorí vyvolali oni sami.

Aj keď znejú podobné vyhrážky desivo, zrejme nenesú žiadnu váhu a to práve kvôli cene tejto technológie.

Úsilie na zostrelenie satelitov Starlink je možné presmerovať do oveľa užitočnejších projektov a je jasné, že sa ani v tomto prípade nejedná o reálnu hrozbu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú