Aktualizované o 17:45 o vyjadrenie Markízy (na konci článku).

Pôvodný článok: Na slovenskom televíznom trhu možno rozhorel nový spor. Jeho centrom je operátor UPC a televízia Markíza, presnejšie jej nová stanicu Markíza Krimi.

Tá pritom začala vysielať len 6. júna. Ide o tématický kanál, ktorý je obsahovo zameraný predovšetkým na populárne detektívne a kriminálne seriály zo zahraničnej produkcie, napríklad Mentalista, Monk, Kobra 11 či Odložený prípad.

UPC je pritom prakticky jediný veľký operátor, ktorý Markízu Krimi do svojej ponuky nezaradil a v týchto dňoch začína byť jasné, prečo.

Operátori, ktorí stanicu Markíza Krimi ponúkajú
 • Slovak Telekom (Magio TV, Magio Sat, Magio Go)
 • M7 Group (Skylink, freeSAT)
 • Orange Slovensko (Orange TV)
 • DIGI Slovakia (DIGI TV)
 • ANTIK Telecom
 • O2 Slovakia
 • Satro
 • Slovanet
 • DSi Data
 • SledovanieTV
 • Lepšia.TV
 • Kuki TV
Slovenské televízie sú pre operátorov drahé

Poskytovateľ televíznych IPTV či satelitných služieb totiž niektoré stanice nemôže do ponuky zaradiť svojvoľne. Podmienkou je podpísanie príslušných dohôd a platenie licenčných poplatkov, ktoré sú pre televízie ďalším zdrojom príjmom popri tom najznámejšom – reklamách.

A práve zvyšujúce sa poplatky za možnosť vysielať slovenské, ale aj zahraničné televízie, sú popri inflácii a rastúcich nákladoch na energie dôvodom, prečo viaceré veľké firmy ako Orange, Telekom, Antik či UPC a iní zvyšovali svoje ceny.

Markíza Krimi bola zadamo, nie však navždy

UPC tvrdí, že zástupcovia Markízy ponúkli Markízu Krimi operátorom bezplatne – avšak iba dočasne: „Následne bude za Markízu Krimi požadovať platby rovnako ako za ďalšie stanice z jej portfólia (Markíza, Doma, Dajto, Nova Sport 1 a 2, či Nova International),“ vysvetľuje UPC v tlačovej správe.

Spoločnosť UPC podľa svojich slov s touto podmienkiu nesúhlasí a žiada, aby Markíza Krimi nebola bezplatne len dočasne, ale natrvalo. Predstavitelia operátora tiež uvádzajú, že o zaradení nového kanálu s Markízou stále rokujú, poplatky sú však očividne kameňom sporu.

UPC totiž v tlačovej správe uvádza, že Markíza pravidelne požaduje od operátorov „skokové“ zvýšenie platieb, čo veľmi výrazne zvyšuje náklady na poskytovanie TV služieb. Tie je tak operátor následne nútený zahrnúť do konečnej ceny IPTV či satelitnej televízie pre zákazníkov. „Keby Markíza nezvyšovala operátorom náklady takýmto tempom, zákazníci by mali TV služby výrazne lacnejšie.

Markiza

UPC: Diváci, obráťte sa na Markízu

Už rozposlanie tlačovej správy s podobným znením médiám je pomerne netradičné, rokovania o výške poplatkov totiž prebiehajú primárne za zatvorenými dverami. UPC však na Slovákov apeluje, aby zvyšovanie poplatkov (a tým aj svojich koncových služieb) skúsili spomaliť.

„Spoločnosť UPC aj touto cestou preto vyzýva všetkých divákov, ktorí sledujú stanice zo skupiny Markíza, aby sa obrátili na jej zástupcov – telefonicky či emailom – so žiadosťou, aby bola Markíza Krimi bezplatne nie iba dočasne, ale natrvalo,“  uvádza UPC.

V období, keď naši zákazníci čelia jednej z najväčších ekonomických a finančných kríz, v čase zvyšujúcej sa inflácie, keď sa zvyšujú náklady na bývanie, dopravu, energie a takmer všetky tovary a služby, je našou snahou neprispievať k ďalšiemu rastu nákladov pre domácnosti. V spoločnosti UPC konáme v záujme zákazníkov a chceme, aby mohli sledovať svoje preferované TV stanice dnes, zajtra, aj o rok. Preto máme záujem dohodnúť sa s TV Markíza na primeraných platbách, ktoré budú odzrkadľovať reálne podmienky na trhu,“ povedal Martin Miller, generálny riaditeľ UPC Broadband Slovakia.

Markíza: Obráťte sa na UPC

Zástupcovia Markízy totiž podľa UPC nedávno vyzvali zákazníkov spoločnosti UPC, aby sa obrátili na svojho operátora so žiadosťou o zaradenie novej stanice do ponuky, „čo nemožno vnímať inak než ako nátlakové konanie“, tvrdí UPC. Markíza má však na vec iný názor a tvrdí, že rozhodnutie Krimi do ponuky nezaradiť je čisto v réžii UPC.

„Markíza Krimi má obrovský úspech a patrí medzi desať najsledovanejších slovenských televíznych kanálov deň čo deň od začiatku vysielania. Je nám veľmi ľúto, že zákazníci UPC nemôžu tento kanál sledovať. Nenutíme žiadneho operátora, aby tento kanál do svojej ponuky zaradil. O detailoch obsahu a načasovaní spustenia kanálu sme všetkých operátorov informovali už pred niekoľkými mesiacmi.

Krimi sme ponúkli bez akýchkoľvek ďalších poplatkov pre každého slovenského operátora počas trvania jeho zmluvného vzťahu. Preto je na rozhodnutí každého operátora, či kanál zaradí alebo nezaradí do jeho ponuky. UPC sa rozhodla túto možnosť nevyužiť. UPC nás doposiaľ nepožiadala o bezplatné poskytovanie Krimi natrvalo a momentálne požaduje iné podmienky ako ostatní operátori.

Dištancujeme sa od akéhokoľvek vyjadrenia UPC o pravidelnom skokovom zvýšení platieb. Poplatky Markízy vychádzajú z hodnoty našich kanálov a uplatňujú sa nediskriminačným spôsobom voči všetkým operátorom,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Markíza Matthias Settele.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP