Stovky miliónov ľudí po celom svete 6. februára s napätím sledovali štart dosiaľ najväčšej rakety Falcon Heavy. Jej odpal mal predpovedať novú, lepšiu budúcnosť, v ktorej nebudú vesmírne lety tak nesmierne drahé. SpaceX už pozná recept na zníženie nákladov na let rakety, pričom svoj „geniálny“ nápad dostal aj najväčší protivník spoločnosti.

Obrovská rakety Falcon Heavy vzlietla z povrchu Zeme už takmer pred 2 mesiacmi. Kľúčovým prvkom k úspechu boli 3 stupne rakety, ktoré sa mali po jej vynesení do vesmíru vrátiť opäť na Zem. Osud najväčšieho stupňa však nedopadol podľa predstáv. To však nemení nič na fakte, že sa SpaceX bude do budúcnosti snažiť zlepšovať a prekonávať svojich protivníkov, ktorí rozhodne nespia na vavrínoch.

United Launch Alliance, v skratke ULA, už totiž plánuje využiť podobný systém ako spoločnosť Elona Muska. Ten má byť priamym protivníkom pre jeho rakety, no taktiež pre Blue Origin pod vedením Jeffa Bezosa. Prvá raketa pomenovaná ako „Vulcan“ má letieť do vesmíru už v polovici roku 2020. Jej let bude stáť v porovnaní s raketou Delta IV Heavy až o 70 % menej. Navyše sa má pýšiť geniálnym systémom, ktorý podľa inžiniera spoločnosti raketu zviditeľní v tomto stále rastúcom priemysle.

Delta IV Heavy bola svetovo prvou najsilnejšou vesmírnou raketou, ktorá dokázala vyniesť až 32 ton nákladu na nižšiu orbitálnu dráhu Zeme.

Tory Bruno, CEO spoločnosti United Launch Alliance, sa dostal do vedenia ešte v roku 2014. Práve vtedy začal vývoj výkonnejších a znovu použiteľných systémov rakety Vulcan, ktorá prvýkrát do vesmíru vyletí v polovici roka 2020.

Zobraziť celú galériu (9)
United Launch Alliance

Pomocou všetkých 6 stupňov rakety by tá mohla vyniesť až 40 ton nákladu na orbitálnu dráhu Zeme.

Zobraziť celú galériu (9)
United Launch Alliance

Falcon Heavy však vynesie až 70 ton pri 1/4 z ceny, no podľa Toryho Bruna má Vulcan svoj vlastný systém, ktorý ho spraví unikátnym.

Zobraziť celú galériu (9)
Raketa Falcon Heavy spoločnosti SpaceX. Zdroj: SpaceX

Nenechaj si ujsť
Elon Musk sa spojil s tvorcom úspešného seriálu a predstavili úchvatný krátky film k štartu Falcon Heavy

Kľúčovým prvom má byť horný stupeň rakety, ktorý narozdiel od rakiet SpaceX nebude využívať ako palivo petrolej, ale kryogénny vodík a kyslík. Petrolej totiž môže po pár hodinách vo vesmíre zamrznúť, pričom tieto palivá sú voči krutým podmienkam odolnejšie.

Zobraziť celú galériu (9)
United Launch Alliance

ULA taktiež vyvíja jedinečný systém nazvaný ako „Advanced Cryogenic Evolved Stage“, alebo tiež ACES. Ide o vyšší stupeň rakety, ktorý sa po vynesení nákladu môže vo vesmíre ponechať aj celé mesiace či roky. Počas toho môže byť znovu využitý a neostane tak len napospas vesmíru ako ďalší odpad.

Zobraziť celú galériu (9)
United Launch Alliance

Nejde len o ušetrenie peňazí. Tento systém umožní transport, ktorý podporí ekonomickú aktivitu medzi Zemou a Mesiacom, či medzi Zemou a asteroidmi.“ – Tory Bruno, CEO United Launch Alliance.

Cena za štart rakety Vulcan poklesne aj vďaka jedinečnému systému SMART, ktorý bude odpájať základné motory. Týmto spôsobom môže spoločnosť ušetriť až 2/3 nákladov na booster 1. stupňa pri každom lete, a to bez vplyvu na jeho výkon.

Nenechaj si ujsť
Rusi chcú ísť poriadne ďaleko. Putin potvrdil nové plány vesmírneho programu

Systém spoločnosti SpaceX sa líši tým, že sa stupne rakety vracajú späť na Zem v jednom kuse a uchovávajú si palivo pre spiatočnú cestu. Niektorý náklad ale potrebuje viac paliva pre vynesenie do vesmíru, a tak tieto stupne môžu po vyčerpaní paliva ostať trčať vo vesmíre, aj keď by ich bolo možné opäť využiť.

Ak sa motor systému SMART od spoločnosti ULA vo vesmíre oddelí, otvorí sa okolo neho špeciálny štít, ktorý ho bude chrániť pred vysokými teplotami pri návrate späť na Zem rýchlosťou aj niekoľko tisíc kilometrov za hodinu.

Po prekonaní odporu atmosféry bude motor letieť k povrchu padákom, ktorý môže byť zachytený aj obyčajným vrtuľníkom.

Systém „Advanced Cryogenic Evolved Stage“ (ACES) môže uzrieť svetlo sveta už v roku 2023 alebo 2024, pričom ho odpájanie a pristávanie motorov v systéme SMART môže nasledovať o čosi neskôr.

Zobraziť celú galériu (9)
United Launch Alliance

Nenechaj si ujsť
Internetová revolúcia je čoraz bližšie. Do vesmíru má ísť prvý satelit pre globálny internet

S výkonom nových rakiet sa mení aj veľkosť nákladu. Zatiaľ čo sa menšie satelity stále zmenšujú, tie väčšie ešte viac naberajú na rozmeroch a je potrebné ich vyniesť stále ďalej a ďalej do vesmíru. Práve raketa Vulcan by sa mohla v budúcnosti starať o prepravu veľkých satelitov.

Najväčšia raketa spoločnosti, Delta IV Heavy, má svoju činnosť ukončiť v rokou 2020 po jednom, alebo dvoch ďalších letoch ročne. To dáva možnosť ukázať sa Falcon Heavy. Musk totiž pred časom prezradil, že SpaceX pracuje na novom kryogénnom hornom stupni rakety, ktorý tak bude konkurovať svojmu najväčšiemu protivníkovi. Elon navyše odvážne prezradil, že ak Vulcan poletí skôr ako v roku 2023, tak zje svoj klobúk potretý horčicou.

Jeho spoločnosť navyše teraz investuje financie do vývoja 106 metrov vysokej rakety Big Falcon Rocket (BFR), ktorá býva označovaná aj ako Big F*****g Rocket. Debutový let tohto stroja očakáva Musk už v roku 2020, pričom na Mars by mohol letieť o 2 roky neskôr.

Popri súťažení spoločnosti SpaceX a United Launch Alliance však svoju obrovskú, znovu využiteľnú raketu stavia aj Jeff Bezos, CEO Amazonu. Jeho nový systém, ktorý má tromfnúť konkurenciu bol pomenovaný ako „New Glenn“.

Na svete je čoraz viac vesmírnych agentúr, ktoré chcú svojim pričinením zmeniť pohľad na lety do vesmíru. K vyššie spomenutým spoločnostiam sa však pridávajú aj ďalšie z rôznych krajín, ktoré si chcú uchmatnúť prvenstvo v tej, či onej oblasti. Futuristické myšlienky na bežné a lacné lety do vesmíru tak už nie sú hudbou budúcnosti. Intenzívna snaha mnohých gigantov bude mať za následok ďalšie znižovanie ceny za každý let, čo otvorí ľudstvu mnoho ďalších možností.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom