Disney to má v streamovacom segmente našliapnuté správnym smerom a nielenže rastie raketovo rýchlo, ale predstavuje tiež atraktívny nový obsah, po ktorom je vo svete obrovský dopyt. Len pred dvoma týždňami bola odvysielaná posledná epizóda seriálovej bomby WandaVision a streamovací gigant už predstavuje ďalšiu horúco očakávanú novinku.

Aj tá je zasadená do sveta Marvel Cinematic Universe a má ambíciu rozšíriť komiksové univerzum o ďalšie príbehy atraktívnych postáv. Namiesto Wandy a Visiona tentokrát kormidlo preberajú Sam Wilson a Bucky Barnes, známi tiež ako Falcon a Winter Soldier, ktorí v rovnomennej novinke spájajú sily v boji proti nebezpečnej skupine Flag-Smashers.

Chlieb náš každodenný

Nedeje sa tak však hneď a úvodná epizóda, ktorá na Disney+ dorazila včera 19. marca, naznačuje ďalšie smerovanie seriálu len pozvoľna. Ústredné postavy sa v prvej časti dokonca vôbec nestretnú a superhrdinské duo sa v nej po predchádzajúcich vyčerpávajúcich súbojoch s Thanosovými hordami snaží začleniť do bežného života.

Disney

Príbeh novinky je zasadený približne pol roka po udalostiach Avengers: Endgame a podobne ako pri WandaVision, aj tu sa o histórii predošlých filmov oplatí mať aspoň základný prehľad.

Bucky trpí nočnými morami, ktoré ho prenasledujú po 90-tich rokoch neustálych konfliktov a snaží sa postaviť svojim vnútorným démonom, Sam Wilson sa naopak po piatich rokoch hrdinstiev a službe vlasti vracia domov, oživuje komplikovaný vzťah so svojou sestrou a snaží sa dostať zo zlej finančnej situácie.

Prečítaj si aj
Nový kráľ medzi seriálmi. Disney vytvorilo najsledovanejší projekt súčasnosti

Medzitým sa na pozadí črtá nová globálna hrozba, ktorou je neznáma anarchistická skupina prezývaná Flag-Smashers. Tá sa zatiaľ drží pod radarom a seriál v krátkosti predstavuje len jej nebezpečného lídra, napriek tomu vybrané scény dávajú tušiť, že superhrdinov aj tento raz čaká nebezpečná výzva.

Akcia aj komornejší nádych

Úvodná epizóda sa po (doslova) explozívnom štarte sústredí práve na vykreslenie charakterov oboch postáv a s napredovaním sa nikam neponáhľa. Po akciou nabitých filmoch, ktoré sú prešpikované silnými postavami a neustálymi súbojmi, pomalšie tempo predstavuje skvelé oživenie, ktoré sa do seriálového formátu dokonale hodí.

Fanúšikovia tak konečne majú možnosť nahliadnuť do zákulisia obľúbených superhrdinov, spoznať ich osobný život i každodenné starosti. Potešia pritom nielen odkazy na udalosti z predchádzajúcich filmov, ale aj predstavenie úplne nových postáv, ktoré vzbudzujú zvedavosť. Tie už v prvej časti signalizujú zaujímavé dejové odbočky, ktoré však dvojica postáv nebude môcť vyriešiť päsťami.

Nie, že by v úvode nedošlo aj na konflikty a násilné strety. Pôsobivý vstup na obrazovku má predovšetkým Falcon, ktorý vo vzduchu predvádza prvotriednu akciu, aká v seriálovom svete len s ťažkosťami nájde konkurenta. Kvalita akčných sekvencií ukázaných v prvej časti je na prvotriednej úrovni a hravo sa vyrovná aj filmovým náprotivkom.

moviestills.db

Oficiálny rozpočet seriálu hovorí o 150 miliónoch, čo samo o sebe naznačuje vysokú úroveň efektov, predovšetkým, keď prvá séria pozostáva iba zo šiestich epizód. Diváci síce z malého čísla môžu byť sklamaní, šéf Marvel Studios Kevin Feige však pred premiérou seriálu jasne avizoval, že uprednostnili kvalitu na úkor kvantity a dlhší formát by už rozpočet skutočne vyhnal do extrémov.

NEPREHLIADNI 
Nádej pre fanúšikov komixov? Marvel má späť seriálové hity, ktoré boli doteraz na Netflixe

Koniec úvodnej epizódy zároveň naznačuje, že novinka je pripravená dotknúť sa aj vážnejších spoločenských tém a poukázať napríklad na rasizmus. Deje sa tak potichu a bez zbytočnej grácie, čo však efekt ešte stupňuje.

Návrat ku koreňom

Hodnotiť seriál na základe jednej epizódy samozrejme nemá žiadny zmysel, už úvodná epizóda Falcon and the Winter Soldier však jasne ukázala, že Disney má v rukách ďalší potenciálny hit.

Tentokrát sa na rozdiel od WandaVision tvorcovia prevedením vracajú k dobre známemu filmovému formátu, kde partia superhrdinov spojí sily a postaví sa proti globálnej hrozbe.

Marvel Studios

Na tieto udalosti však v seriáli zatiaľ nedošlo a novinka sa v úvode venuje predovšetkým profilovaniu ústredných protagonistov, odsúdených čeliť problémom bežných smrteľníkov. Práve pomalšie tempo a osobnejší náhľad do života Buckyho a Sama je vydarenou odbočkou od akčne ladených filmov, kde postavy zďaleka nedostávajú toľko priestoru.

Nanešťastie momentálne bez použitia VPN, prípadne bez pobytu v zahraničí, neexistuje legálny spôsob, ako si obsah Disney+ pozrieť aj v našom regióne. Streamovacia služba avizovala svoj príchod aj na Slovensko neskôr počas roka, o čom ťa budeme detailne informovať

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú