Americké letectvo sa rozrástlo o novú samostatnú zložku presne pred rokom, keď Trump predstavil novú jednotku Vesmírnych síl. Toto rozšírenie vojenských jednotiek považujú štáty za kľúčový krok pre národnú bezpečnosť. Takmer rok po založení dostali Vesmírne sily aj svoje vlastné pomenovanie ako podľa superhrdinského filmu. Členovia jednotky budú označovaní ako „Strážcovia“, informuje The Drive.

Prípravy na vytvorenie novej jednotky Vesmírnych síl zahŕňali množstvo zdĺhavých procesov ako aj to, že s jej založením musí súhlasiť kongres. Donald Trump však nakoniec toto oddelenie založil 20. decembra 2019 podpisom nového zákona o národnej obrane.

V piatok 18. decembra 2020 však prešli Vesmírne sily jednou z posledných organizačných zmien. Zložka amerického letectva doteraz dostala nielen vlastné veliteľstvo, ale aj logo, ktoré sa náramne podobá na symbol hviezdnej flotily z ikonickej sci-fi série Star Trek. Netflix dokonca o Vesmírnych silách natočil aj vlastný komediálny seriál so známym hereckým obsadením.

Z členov Vesmírnych síl sa stávajú Strážcovia Galaxie

Najnovšie však viceprezident USA, Mike Pence, oznámil oficiálne pomenovanie členov tejto armádnej zložky. Urobil tak pred pár dňami v Bielom dome za prítomnosti veliteľa jednotky, generála Johna W. Raymonda, ministerky letectva Barbary Barrett a úradujúceho ministra obrany Chrisa Millera. Strážcovia z Vesmírnych síl sa tak pridávajú k námorníkom, letcom a ďalším vojakom americkej armády.

Pomenovanie členov tejto vojenskej jednotky má predstavovať spojenie americkej kultúry, dedičstva sa dôležitej misie, ktorá je vykonávaná 24/7 pre ochranu obyvateľov, záujmov USA a ich spojencov, píše sa v príspevku Vesmírnych síl na Twitteri. Okrem iného sa môže jednotka pýšiť aj vlastným mottom „Semper Supra“, ktoré sa dá preložiť aj ako „Vždy hore“.

Označenie „Strážcovia“ má pritom dlhú históriu siahajúcu ešte k mottu velenia Vzdušných síl z roku 1983, ktoré znelo: „Strážcovia vysokej hranice“. V reakcii na oznámenie pomenovania členov tejto jednotky si začal internet uťahovať zo Strážcov vtipnými obrázkami, ktoré pripomínajú spojenie so známym superhrdinským filmom Guardians of the Galaxy.

Nové pomenovanie členov Vesmírnych síl je tak jedným z posledných krokov k odlíšeniu tejto jednotky od ostatných armádnych zložiek, pričom ďalšou zmenou má byť aj vlastné označenie hodnotí.

Zatiaľ však nie je známe, aké hodnosti členovia jednotky dostanú. Nebolo by však prekvapením, ak by sa kompetentní opäť inšpirovali v niektorom známom sci-fi filme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom