Bývalý americký prezident Donald Trump ešte nepovedal posledné slovo. Najnovšie oznámil, že podáva hromadnú žalobu na riaditeľov spoločností Facebook, Twitter a Google. Na tému upozornil portál Daily Mail.

Odvetu chce priamo na súde

Trump o žalobách informoval v stredu na tlačovej konferencii a podľa informácií dostupných na webe Business Insider sú len ďalšou eskaláciou prebiehajúcej „vojny“ medzi bývalým americkým prezidentom a technologickými gigantami.

Počas tlačovej konferencie uviedol, že žiada súd, aby zmienené technologické spoločnosti niesli zodpovednosť za represívne škody a nevylúčil možnosť, že bude postupne podávať aj ďalšie žaloby. V žalobe tvrdí, že vyššie uvedené spoločnosti ho neoprávnene cenzurovali a verí, že „tento prípad preukáže nezákonnosť, protiústavnosť a úplnú neamerickosť tejto cenzúry“.

Okrem toho Trump požaduje, aby spoločnosti urýchlene zrušili „shadow banning“ (čiastočné blokovanie obsahu niektorých užívateľov) a blacklisty, pričom očakáva tiež pomoc pri obnovení jeho účtov na sociálnych sieťach.

NEPREHLIADNI
Trump sa vrátil do online sveta. Miesto veľkolepej sociálnej siete má len blog

Ako uvádza americký spravodajský web Axios, Trumpovo právne úsilie podporuje aj nezisková organizácia America First Policy Institute (AFPI), zameraná na udržanie Trumpovej politiky.

Trump za podpory riaditeľky AFPI Lindy McMahonovej a bývalej funkcionárky Trumpovej administratívy Brooke Rollinsovej nielenže opakovane kritizoval rôzne zákazy a cenzúru týchto spoločností, ale tvrdil, že technologickí giganti slúžia liberálnej agende a diskriminujú všetkých konzervatívcov. To je mimochodom tvrdenie, ktoré akosi pozabudol podložiť dôkazmi.

Rušenie účtov sa Trumpovi nepáčilo

Žalobu možno považovať za priamu odpoveď na zrušenie Trumpových účtov na sociálnych sieťach, ku ktorým došlo v dôsledku násilného správania Trumpových voličov, ktorí ešte začiatkom tohto roka okupovali budovu Kongresu vo Washingtone.

Flickr / Celebs Journey (úprava redakcie)

Trumpove účty vtedy zablokovali mnohé veľké platformy vrátane Twitteru a  Facebooku, či YouTube. Najväčšia sociálna sieť sveta mu v tom čase zablokovala účet „na neurčito“. K tomu ju viedli nielen udalosti odohrávajúce sa pri útoku na Kapitol, ale i Trumpove príspevky o týchto udalostiach.

Na situáciu so zablokovaným účtom bývalého prezidenta USA sa pozrela až nezávislá dozorná rada Facebooku, ktorá má na starosti riešenie najväčších problémov platformy. Verdikt je dnes už jasný, Trump dostal od najväčšej sociálnej siete najvyšší možný trest a jeho účet ostane zablokovaný na celé 2 roky.

Ani po uplynutí tejto lehoty to však nebude mať Trump na Facebooku ľahké. Po uplynutí 2 rokov bude totiž sociálna sieť najskôr konzultovať obnovenie jeho účtu s odborníkmi kvôli zamedzeniu rizika pre verejnú bezpečnosť. Pokiaľ Trump po obnovení účtu pravidlá Facebooku opäť poruší, budú nasledovať „prísnejšie sankcie“ vo forme trvalého zablokovania účtu, o ktorom sa hovorilo už skôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom