Holandská univerzita Technische Universiteit Delft sa v posledných rokoch zaoberá vývojom nového bittorrentového klienta s názvom Tribler. Ide o akýsi vylepšený BitTorrent 2.0, ktorý pritom prekvapivo financuje aj Európska únia.

Áno, nejedná sa o žiaden žart. Presne tá Európska únia, ktorá chce tvrdo bojovať proti šíreniu pirátstva a pripravuje kontinentálnu legislatívu ochrany autorských práv financuje projekt Tribler. Čo to vlastne ten Tribler je? Ide o moderného bittorrentového klienta, ktorý v sebe kombinuje viacero špičkových softvérov a funkcionalít.

BitTorrent 2.0?

Tribler je pomyselným vylepšením známeho BitTorrentu. Dokáže streamovať obsah už počas sťahovania, čo znamená že je optimalizovaný pre sledovanie filmov a seriálov. Je vytvorený tak, aby dokonale skryl používateľovu identitu a má komplexné vyhľadávanie, ktoré je nezávislé na akomkoľvek torrentovom katalógu. To však nie je koniec. Čerešničkou na torte je zapojenie technológie kryptomien.

Anonymita v spojení s kryptomenami

Pýtaš sa čo majú s týmto všetkým kryptomeny spoločné? Nuž, pekne poporiadku. Pokiaľ chce používateľ stiahnuť nejaké dáta, v rámci zachovania anonymity je dátový tok smerovaný cez viacero uzlov (používateľov). Používateľ teda nevidí identitu vlastníka dát, ale posledného používateľa (exit node) na ceste dátového toku. Každý používateľ sa môže rozhodnúť, či chce byť exit node v takejto komunikácii alebo nie.

Pokiaľ sa nenájde žiaden takýto používateľ, využije sa automatický robot, tzv. samo-replikujúca sa autonómna entita. Jedná sa o programy s vlastnou bitcoinovou peňaženkou, ktoré prechádzajú internet, nakupujú servery a na nich zriaďujú exit nody. Anonymita má však aj svoju cenu a tou je pomalá rýchlosť sťahovania, radovo v desiatkach až stovkách kB/s. Pokiaľ bude používateľ dáta zdieľať (seedovať), môže získať kredity využiteľné systémom blockchain, ktorý bude môcť využiť pre zväčšenie šírky pásma exit nodu.

Nenechaj si ujsť
Nečakaný ťah. Samsung údajne vstupuje do sveta kryptomien

Uchytí sa v reále?

Samotný Tribler je ešte stále vo vývoji a spomínané využívanie blockchainu sa ešte len testuje. Či nájde aj svoje miesto medzi fanúšikmi stále populárneho BitTorrentu nie je isté. Nateraz však naďalej zostáva klientom, ktorý využívajú prevažne nadšenci. Ak však bude aj naďalej napredovať, je dosť možné, že o ňom ešte budeme počuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom