Pomyselná vojna medzi najväčšími výrobcami smartfónov neutícha ani tento rok. Všetky veľké spoločnosti ako Apple, Samsung, či Huawei sa snažia zaujať svojich zákazníkov a predať čo najviac kusov. Spomedzi všetkých boli najpredávanejšími modely od Apple, no svoje miesto si uchmatol aj Samsung, ktorého najpopulárnejším kúskom však nebola vlajková loď.

Napriek dlhým súdnym ťahaniciam a sporom o porušovaní patentov dokážu aj tak veľkí protivníci ako Samsung a Apple spolupracovať. V istých momentoch sú títo giganti partnermi, no vo chvíli dokážu svoj vzťah prevrátiť úplne naruby. Nech je situácia akákoľvek, pravdou je, že práve smartfóny týchto výrobcov patria už nejaký ten rok medzi tie najpredávanejšie.

Nadvláda Applu a Samsungu

Spočiatku sa hovorilo, že Samsung vytvoril líniu svojich smartfónov po vzore prvého iPhonu. Postupom času si však dokázal vytvoriť jedinečný dizajnový jazyk, ktorým sa neopičí po dizajne výročného modelu od Apple. Výrez displeja sa stal súčasťou desiatok nových modelov od rôznych výrobcov, ktorí sa snažia nadviazať na popularitu iPhonu X. Samsung si uchoval svoj vlastný smer, čo sa mu aj vyplatilo. Spolu s iPhonmi patria totiž jeho modely radu Galaxy medzi najpredávanejšie na svete aj tento rok.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Smartfóny s Androidom si obľúbili výrez iPhonu X. Chýba ostatným výrobcom originalita?

Čísla nepustia

Kým bolo v 1. kvartáli tohto roka predaných celkovo 345,5 miliónov smartfónov, tak 12,7 milióna kusov z tohto množstva nesie označenie iPhone X. Apple môže byť na túto vlajkovú loď patrične hrdý, pretože sa stala najpopulárnejším modelom v každom mesiaci od začiatku roku 2018. V rebríčku sa hneď za týmto modelom umiestnil minuloročný iPhone 8. Kórejskému Samsungu sa tak ušla až tretia priečka, na ktorej si však miesto nenašla žiadna jeho vlajková loď. Túto pozíciu totiž obsadil Samsung Galaxy Grand Prime Plus, ktorý v počte predaných kusov predbehol aj Samsung Galaxy S8, S9 a S9+.

1. kvartál 2018 1. kvartál 2017
Poradové číslo Model Výrobca Predané kusy (v miliónoch) Poradové číslo Model Výrobca Predané kusy (v miliónoch)
1 iPhone X Apple 12,7 1 iPhone 7 Plus Apple 18,3
2 iPhone 8 Apple 8,5 2 iPhone 7 Apple 17,3
3 Galaxy Grand Prime Plus Samsung 8,3 3 Galaxy Grand Prime Plus Samsung 10,5
4 iPhone 8 Plus Apple 8 4 iPhone 6S Apple 6,7
5 Galaxy S9+ Samsung 7,4 5 Galaxy On7 (2016) Samsung 6,6
6 Galaxy On5 (2016) Samsung 7,2 6 iPhone SE Apple 6
7 Galaxy S9 Samsung 7,2 7 Galaxy J3 (2016) Samsung 5,7
8 iPhone 7 Apple 5,8 8 Galaxy J5 (2016) Samsung 5,1
9 iPhone 6 Apple 5,6 9 Honor 5A Huawei 5,1
10 Galaxy J7 Samsung 5,2 10 X9 Vivo 4,3

V minulom roku záver tabuľky obsadilo aj pár modelov od čínskych výrobcov. Tentokrát je ale rebríček zložený výhradne zo smartfónov od Apple a Samsungu. Nebolo by však na škodu, ak by sa do hry zapojili aj iní veľkí hráči. Huawei, Xiaomi, Vivo a ďalší ale nedokázali za prvé 3 mesiace tohto roka predať toľko kusov ako vyššie spomínané spoločnosti. Práve to vyradilo ich modely z boja o najpredávanejšie smartfóny. Detailné čísla nájdeš v tabuľke, ktorá bola zostavená podľa údajov firmy IHS Markit.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom