Rivalita medzi dvoma najväčšími spoločnosťami vo svete technológií – Apple a Samsungom – sa neprejavuje len pri predstavovaní nových zariadení či vydávaní reklám, ale aj v právnom svete pri rôznych žalobách.

Rôzne patentové súboje sa medzi týmito spoločnosťami vyskytujú už od vydania prvého smartfónu od Apple. Ten najstarší a najväčší prebiehal od roku 2011 a šlo o jeden z najzložitejších a najväčších sporov v oblasti porušovania patentov v histórií technologického priemyslu. Apple v tomto prípade požadoval celkovo až 2,5 miliárd dolárov, no nakoniec súd túto čiastku znížil na 1 miliardu. Samsung sa však viackrát odvolal a zaplatil nakoniec ‚‚len’’ okolo 150 miliónov dolárov.

Ďalší prehraný súboj

Okrem tohto prípadu sa vyskytlo ešte mnoho ďalších, v ktorých raz vyhral Samsung, inokedy zas Apple. Posledný prípad však skončil v prospech kalifornskej spoločnosti, ktorej súd priklepol odškodné vo výške 539 miliónov dolárov. Ide o porušenie patentov týkajúcich sa okrúhlych rohov smartfónov či ikony aplikácie na domovskej obrazovke.

Nenechaj si ujsť!
Reklamná vojna pokračuje. Samsung si tentoraz uťahuje z Apple a z nedostatkov v jeho iPhone

Zatiaľ nie je známe stanovisko juhokórejskej spoločnosti, no je veľmi pravdepodobné, že sa znova pokúsi odvolať na odvolacom súde. Viac ako o peniaze totiž v týchto prípadoch ide o česť a o pocit víťazstva nad tým druhým. Samsung určite nechce byť tou spoločnosťou, ktorá bude nosiť nálepku, že kopírovala od svojho najväčšieho rivala. Iróniou je, že tieto spoločnosti spolu úzko spolupracujú pri dodávaní dielov a jeden bez druhého by fungovali len ťažko.

Zobraziť celú galériu (0)
Instagram/samsunggalaxybeta

Toto však určite nie je posledným súbojom medzi týmito dvomi spoločnosťami. Ako bolo spomenuté, tých súdnych sporov je hneď niekoľko, no poväčšine ide o menšie čiastky, rádovo niekoľko miliónov. Našťastie sú obe spoločnosti dostatočne zabezpečené a takéto pokuty nie sú pre ne likvidačné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom