Koncept BMW iNEXT sa stáva realitou. Nemecká automobilka predstavila sériovú verziu novej, čisto elektrickej vlajkovej lode, ktorá ponesie názov iX. Aj keď sa produkcia začne až v druhej polovicu budúceho roku, už teraz sa môžeme tešiť na skutočne zaujímavý dojazd, informuje BMW v tlačovej správe.

BMW sa, rovnako ako ostatné automobilky, snaží uspieť na trhu elektromobilov, a tak vyvíja novinky, medzi ktoré patrí napríklad aj model iX3. Technickými špecifikáciami sa však nechytá na jeho „väčšieho brata“, o ktorom automobilka tvrdí, že pôjde o novú technologickú vlajkovú loď.

Pri pohľade na technické špecifikácie BMW iX skutočne nie je dôvod pochybovať, že sa bude jednať o skvost. Pod kapotou sa skrýva piata generácia elektrického pohonu s dvomi elektromotormi s celkovým výkonom viac ako 500 koní, čo umožňuje zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 5 sekúnd.

Poháňa ho batéria s kapacitou viac ako 100 kWh, ktorá pri spotrebe 21 kWh/100 km ponúkne dojazd vyše 600 km podľa našej normy WLTP. Skutočné dáta však môžu byť mierne odlišné, keďže zatiaľ ešte neboli merané v reálnej prevádzke.

120 kilometrov dojazdu za 10 minút

Nová technológia umožní rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom až do výkonu 200 kW. Batéria sa teda z 10 na 80 % dokáže nabiť za menej ako 40 minút. Navyše, len za 10 minút nabíjania je možné zvýšiť dojazd až o 120 kilometrov. Menej zaujímavé je nabíjanie batérie prostredníctvom 11 kW wallboxu, ktoré potrvá takmer 11 hodín.

Nezvyčajný exteriér a luxusný interiér

Dizajn exteriéru už na prvý pohľad vzbudzuje nielen emócie, ale aj zmiešané pocity, nakoľko sa výrazne líši od ostatných modelov BMW. Zaujme najmä vertikálne orientovaná masívna maska chladiča, ktorá pripomína legendárne obličky, ale aj predné úzke svetlomety, ktoré za príplatok môžu byť aj laserové.

V interiéri sa budúci majitelia môžu tešiť na kvalitné materiály, sedadlá so zabudovanými opierkami hlavy či panoramatické strešné okno. Ako informuje Electrek, šesťuholníkový dvojramenný volant a obrovský zakrivený displej BMW Curved Display jednoznačne patria medzi futuristické prvky, vďaka čomu je možné elektromobil označovať za vlajkovú loď automobilky.

BMW plánuje začiatok výroby elektromobilu iX v závode Dingolfing koncom roka 2021, pričom prvé kusy majú byť novým majiteľom doručené v roku 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom