BMW iX3, nové elektrické SUV pre rok 2020 od Bavorskej automobilky, bude prvým  elektromobilom, ktorý dostane úplne nový pohonný systém piatej generácie, ktorého základom je vynovená a revolučná batéria s kapacitou až 74 kWh, informuje portál Electrek.

Už počas predstavenia konceptu v minulom roku BMW sľubovalo dojazd viac ako 400 km podľa štandardu WLTP a nová elektrická pohonná jednotka mu tiež mala dodávať výkon viac ako 200 kW, čiže 270 koní. Automobilka oznámila, že BMW iX3 sa bude môcť nabíjať s maximálnym výkonom až 150 kW. Dnes však BMW aktualizovalo tieto údaje a oficiálne potvrdilo, že už budúci rok sa dočkáme prvého BMW s piatou generáciou elektrickej pohonnej jednotky.

BMW

SUV iX3 nakoniec teda nebude vybavené 70 kWh, ale 74 kWh batériou, ktorá zabezpečí maximálny dojazd až 440 km podľa WLTP. Nová generácia pohonnej jednotky tiež zvýšila aj maximálny výkon, ktorý dosahuje 210 kW, teda 286 koní a na kolesá prenesie krútiaci moment 400 Nm, informuje portál Motor1. Doterajšie informácie naznačujú, že k dispozícii bude iba verzia so zadným pohonom, no štvorkolka zatiaľ nebola ani potvrdená, ani vyvrátená.

BMW

Kľúčovou vlastnosťou nového pohonného systému nie je len nízka spotreba, ktorá je nižšia ako 20 kWh na 100 km, ale kľúčový je aj pomer veľkosti batérie k dojazdu samotného vozidla. Nová batéria je tak neporovnateľne menšia ako predchádzajúca generácia. K šetreniu miesta a hmotnosti prispelo aj spojenie elektromotora, systémovej elektroniky a prevodovky do jedného uceleného systému, vďaka čomu je pomer výkonu vozidla a hmotnosti pohonnej jednotky až o 30 % lepší ako pri predchádzajúcej generácii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom