Séria Grand Theft Auto je zrejme tou najpopulárnejšou na svete. Jednotlivé tituly sú dostupné na rôznych platformách, čo len viac zvyšuje jej atraktívnosť. Hoci vôbec prvá hra prišla na trh ešte v roku 1997, jej princíp ostal zachovaný dodnes. 

Spoločne sa preto pozrieme na to, ako sa táto herná séria vyvíjala, čo sa menilo a ako boli jednotlivé časti hodnotené odborníkmi a ako samotnými hráčmi (pre prehľadnosť bude udávané hodnotenie pre PC verzie). Hodnotenie je na stupnici od 1 po 10 a je vzostupné. Tí mladší možno ostanú prekvapení z toho, ako ich obľúbená hra  vyzerala kedysi. Na záver sa pozrieme aj na to, čo pre nás štúdio chystá v ďalšom pokračovaní GTA.

Grand Theft Auto

Dátum predstavenia: Október 1997

Dostupné platformy: PC, PS1

Hodnotenie (kritici/hráči): – / 8,1

Vôbec prvý pokus tvorcov dnes pôsobí vtipne, no na tú dobu si nič lepšie ani nemohol čakať. Pohľad z hornej časti bol bežnou záležitosťou, čo však nebolo, bol otvorený svet. Už prvá hra ponúkla hráčovi nekonečnú voľnosť a otvorené možnosti. Výrazne sa to tak odkláňalo od iných hier, kde bol dej vopred daný postupným plnením misií.

Grand Theft Auto 2

Dátum predstavenia: 1999 , 2000

Dostupné platformy: PS, PS1,. Dreamcast, Game Boy Color

Hodnotenie (kritici/hráči): – / 8,0

Netrvalo dlho a na trh sa dostala ďalšia časť, pričom si ju mohli vychutnať aj majitelia Game Boy či konzoly Dreamcast. Pribudli vedľajšie misie, zlepšila sa grafika, fyzika hry a išlo o posledný titul, ktorý ponúkal pohľad zhora.

Grand Theft Auto III

Dátum predstavenia: 2001 (PS2), 2002 (PC), 2003 (Xbox)

Dostupné platformy: PS2, PC, Xbox

Hodnotenie (kritici/hráči): 9,3 / 8,3

GTA III dalo sériu na novú úroveň a to hlavne 3D zobrazením. Sloboda z ničenia mesta tak dostala nový nádych a hráča to do hry ešte viac ponorilo. Prvýkrát si mohol pilotovať lietadlo a kochať sa tak svetom z vtáčej perspektívy.

Dátum predstavenia: 2002 (PS2), 2003 (PC, Xbox)

Dostupné platformy: PS2, PC, Xbox

Hodnotenie (kritici/hráči): 9,4 / 8,8

Gangy, krádeže, zabíjanie, to všetko bolo vo Vice City oveľa lepšie a prepracovanejšie. Množstvo detailov dotváralo skvelé scény mesta, ktoré nikdy nespí. Pribudla možnosť nakupovať firmy či nehnuteľnosti, čím sa zvýšil tok peňazí pre hráča a mohol sa cítiť ako skutočný mafián. To všetko dopĺňali perfektné soundtracky, na ktoré si mnohí dodnes radi spomínajú.

Dátum predstavenia: 2004 (PS2), 2005 (PC, Xbox)

Dostupné platformy: PS2, PC, Xbox

Hodnotenie (kritici/hráči): 9,3 / 8,9

Najviac ikonická hra minulého desaťročia, ktorá sa bezpochyby hrá aj v dnešných dňoch. Všetko nabralo ešte väčšie rozmery a svet San Andreas bol vtedy nevídane veľký. Pribudli vlaky, lietadlá a černoch ako hlavná postava. Carl Johnson a.k.a CJ bol v štýle RPG postavy, ktorá sa v priebehu hry mohla vylepšovať v rôznych atribútoch, ktoré ju aj priamo ovplyvňovali.

Dátum predstavenia: 2005 (PSP), 2006 (PS2) / 2006 (PSP), 2007 (PS2)

 Dostupné platformy: PSP, PS2

Hodnotenie (kritici/hráči): 8,8 / 7,7 (Liberty city stories) 8,6 / 8,2 (Vice city stories)

Mini série hier, ktoré boli vytvorené hlavne pre prenosnú konzolu PSP, no časom sa dostali aj na klasickú konzolu Playstation 2. Veľké novinky sa tu neudiali, spomenúť však treba možnosť lokálneho multiplayera, kde mohlo spoločne hrať až 6 hráčov.

Dátum predstavenia: 2008

Dostupné platformy: PS3, Xbox 360, PC

Hodnotenie (kritici/hráči): 9,0 / 6,7

Oficiálne s hrou bol uvedený aj online multiplayer, kde mohlo naraz hrať až 32 hráčov. K hre bolo časom vydaných aj niekoľko DLC, ktoré herný obsah o čosi rozšírili. Oproti predchodcom pribudli inovácie ako sociálne väzby s protagonistami či morálne rozhodnutia hráča. Napriek týmto vylepšeniam sa hráčom táto hra až tak nepáčila, čo dokonale nahradil nový titul, ktorý vyšiel o 5 rokov neskôr.

Dátum predstavenia: 2013 (PS3), 2015 (PC, PS4, Xbox One)

Dostupné platformy: PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360, PC

Hodnotenie (kritici/hráči): 9,6 / 7,7

Jednoducho ten najlepší z najlepších. GTA V je fenoménom, aký tu doteraz nebol. Hoci je hra takmer 6 rokov stará, aj dnes sa jej predávajú milióny kusov a pri pohľade na ňu by si to vôbec povedal. Perfektný dej, možnosť hrať za 3 rôzne postavy, ešte viac možností a neustále pribúdajúce množstvo obsahu sa postaralo o to, že GTA V patrí medzi najobľúbenejšie hry.

GTA VI

Dátum predstavenia: ?

Dostupné platformy: ?

O hre sa neustále vyskytuje množstvo informácií, ktoré naznačujú, ako by mohla hra vyzerať. Ide však o neoficiálne úniky, ktoré štúdio nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. Po tom poslednom sme sa dozvedeli viacero noviniek, a ak sa ich podarí naplniť, pôjde znova o bombu. Tu sú niektoré z nich:

 • Hra má byť vo vývoji od roku 2012. Už rok predtým, než bolo vydané GTA V. Práce na hre však dlho stagnovali kvôli Red Dead Redemption 2.
 • Ide o obrovský projekt, do ktorého majú byť zapojené všetky štúdiá Rockstar.
 • Krycím názvom je PROJECT AMERICAS.
 • Dej sa bude odohrávať v známom meste Vice City a v novom fiktívnom meste inšpirovanom Rio De Janeirom a bude zasadený do 80. – 90. rokov.
 • Súčasťou budú typické soundtracky z daných rokov. Ako bude plynúť čas, tak sa budú meniť budovy či autá.
 • Počasie bude veľmi premenlivé, majú sa vyskytovať hurikány či záplavy.
 • Hra bude inšpirovaná seriálom NARCOS. Hlavná postava bude začínať ako drogový díler. Pôjde o muža a nie o ženu, ako hovorili niektoré ďalšie úniky.
 • Reálne nosenie zbraní -> Len jedna, max. dve zbrane na osobu. Zvyšok môže byť umiestnený v aute.
 • Reálne dabingy podľa národnosti a miesta, kde sa hlavný hrdina nachádza (priprav sa na množstvo titulkov).
 • Budú sa rozoberať témy ako AIDS a imigračná kríza.
 • Dostupná bude len pre novú generáciu konzol, nie pre PS4 a Xbox One.
 • Hra je ešte stále vo verzii Pre-Alpha.
 • Dátum vydania je stále neznámy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom