Na slovenskom trhu doteraz spustili podporu eSIM kariet iba dvaja operátori, zvyšní sa na jej spustenie pripravujú. Ako prvý priniesol na Slovensko elektronickú SIM kartu pre svojich zákazníkov Orange ešte v roku 2018, vlani ju zaviedlo aj O2. Pýtali sme sa, koľko zákazníkov si doteraz u oboch operátorov eSIM aktivovalo a na ktorých zariadeniach ju najčastejšie využívajú.

Zabudovaná elektronická SIM karta v inteligentných hodinkách, smartfóne či tablete predstavuje moderný spôsob, ktorý šetrí miesto v konštrukcii zariadení a nevyžaduje fyzický slot pre vkladanie platovej karty s integrovaným čipom. Výhody eSIM kariet sa rozhodli využiť aj slovenskí operátori, no za uplynulé roky ich ponúkol len Orange a O2.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Telekom a 4ka doteraz podporu pre eSIM nepriniesli, aj keď v prípade najmladšej 4ky by sa tak malo stať už v najbližších týždňoch. Podľa našich informácií, ktoré sme priniesli ešte v decembri minulého roka, 4ka plánuje spustiť eSIM do konca 1. štvrťroka 2021. Pre našu redakciu Telekom avizoval, že spustenie elektronickej SIM karty pripravuje v priebehu prvého polroka tohto roku.

Orange má vyše 13 000 aktivácií

Zaujímalo nás, koľko zákazníkov si eSIM doteraz aktivovalo u operátorov, ktorí ju podporujú. S konkrétnou odpoveďou prišiel iba Orange, ktorý potvrdil detailný počet klientov využívajúcich eSIM, ako aj zariadenia, na ktorých je najčastejšie aktivovaná.

NEPREHLIADNI
Orange predlžuje akciu. Dáta navyše poskytne až do polovice roka (+návod ako ich získať)

Aktuálne máme aktívnych vyše 13 000 eSIM-iek, pričom najviac ich zákazníci využívajú v iPhonoch, zatiaľ najmenej v smart hodinkách,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Podľa našich informácií využívajú klienti Orangeu eSIM najčastejšie v iPhone XR, XS, XS Max, všetkých modeloch iPhone 11 a všetkých nových iPhonoch 12. Naopak, najmenší podiel má eSIM v hodinkách Samsung Galaxy Watch (pre iné smart hodinky Orange eSIM neponúka). Operátor však nekonkretizoval, či je eSIM využívaná aj v tabletoch iPad (podporuje iPad Mini 2019, iPad Air 2019 a iPad Pro).

Okrem iPhonov umožňuje Orange aktiváciu eSIM aj v smartfónoch Samsung Galaxy S20, S20 Plus, Huawei P40, P40 Pro a podľa zoznamu aj vo vyklápacej Motorole Razr. Operátor uvádza, že eSIM môže byť aktivovaná aj na iných zariadeniach, ktoré ju podporujú, no v takom prípade neručí za 100 % funkčnosť.

V O2 si eSIM aktivovalo „niekoľko tisíc“ zákazníkov

V prípade O2 sme sa dočkali len neurčitej odpovede, podľa ktorej nie je jasné, koľko zákazníkov konkrétne doteraz eSIM aktivovalo a na ktorých modeloch zariadení.

Zobraziť celú galériu (0)
O2 (Úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
O2 TV prejde v Česku najväčšími vylepšeniami za dlhé roky. Prídu aj na Slovensko

„Služba eSIM je medzi našimi zákazníkmi obľúbenou. Vlani si túto službu aktivovalo niekoľko tisíc zákazníkov, pričom dominantným zariadením pre jej využitie boli práve smartfóny. Zákazníci ju však využívajú aj v ďalších smart zariadeniach ako hodinky a iPad,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa O2 Tereza Molnár.

O2 podporuje podľa dostupných informácií eSIM na tabletoch iPad Pro, iPad Air a na 10,2″ iPade.

V prípade smartfónov podporuje iPhone SE (2020), iPhone XR, XS, XS Max, všetky iPhony 11  a iPhony 12, Motorolu Razr, Samsung Galaxy Z Flip, Galaxy S20, S20 Plus, S20 Ultra, Galaxy Note 20 a Galaxy Note 20 Ultra. Smartfóny Samsungu s eSIM však aktuálne nepodporujú VoLTE a VoWiFi, ktoré je možné v takom prípade využiť len s klasickou SIM kartou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP