Moderné elektronické SIM karty, alebo tiež eSIM, pomaly nahrádzajú doterajšie plastové verzie SIM karty, ktorú sme už videli v rôznych zmenšených podobách. Po klasických SIM kartách, mikro a nano verziách prišla podpora pre eSIM aj do slovenských operátorov. Doteraz podporovali eSIM kartu iba 2 z tunajších operátorov, no čoskoro sa k nim pridá ďalší. Zistili sme ďalšie novinky.

Zabudovaná elektronická SIM karta v inteligentných hodinkách, smartfóne či tablete predstavuje moderný spôsob, ktorý šetrí miesto v konštrukcii zariadení a nevyžaduje fyzický slot pre vkladanie platovej karty s integrovaným čipom. Výhody eSIM kariet sa rozhodli využiť aj slovenskí operátori. Ako prvý však túto alternatívu za klasické SIM karty spustil Orange ešte v roku 2018.

Až začiatkom tohto roka sa k nemu pridalo O2, ktoré podporu pre eSIM spustilo koncom apríla. Aktuálne teda môžu zákazníci využiť podporu pre tento druh SIM karty len u týchto dvoch operátorov, no onedlho sa k nim pridá ďalší.

Aktualizácia 11.12.2020

Redakcii FonTech.sk sa podarilo zistiť bližšie detaily k spusteniu podpory eSIM v 4ke. Podľa našich informácií spustí najmladší slovenský operátor eSIM už do konca marca budúceho roka. Pôvodne nebolo známe, kedy tak plánuje urobiť.

„Spustenie eSIM plánujeme v prvom štvrťroku 2021,“ informoval redakciu FonTech.sk riaditeľ marketingu a komunikácie Roland Kyška.

Pôvodný článok zo septembra

eSIM kartu budú môcť využiť zákazníci ďalšieho operátora

Podľa našich informácií sa na spustenie eSIM pre svojich zákazníkov pripravuje aj najmladší slovenský operátor, 4ka. Správu o spustení eSIM potvrdilo redakcii FonTech.sk oddelenie korporátnej komunikácie spoločnosti. Bližšie informácie však momentálne nie sú k dispozícii.

Môžeme potvrdiť, že plánujeme spustenie služby eSIM, avšak v danej chvíli nebudeme konkretizovať termín ani podporované koncové zariadenia. O oficiálnom štarte budeme verejnosť informovať v dostatočnom predstihu,“ informovala redakciu FonTech.sk 4ka.

Zatiaľ tak nie je jasné, kedy presne plánuje operátor spustiť podporu pre eSIM karty a ani to, koľko by aktivácia stála. Pripomeňme len, že v prípade takého O2 si zákazník za aktiváciu elektronickej SIM karty v zariadení zaplatí 10 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Pixabay (Úprava redakcie)

V Orangei je možné eSIM získať pri kúpe nového zariadenia alebo služby zadarmo, v prípade výmeny SIM karty za eSIM je už poplatok rovnako 10 €. Čoskoro tak bez podpory eSIM kariet ostane na Slovensku len Telekom, ktorý ale ešte vo februári avizoval, že plánuje eSIM spustiť do konca roka.

Na príprave eSIM v Telekome pracujeme a termín štartu upresníme v budúcnosti,“ uviedol v najnovšom vyjadrení pre FonTech.sk Michal Korec, hovorca spoločnosti Telekom.

Využitie eSIM karty však vyžaduje podporu samotných zariadení. Doteraz prišlo s podporou elektronickej SIM na trh viacero smartfónov od Apple či Samsungu, Motoroly a Huawei. 4ka pritom nedávno spustila predaj smartfónov, ktoré si zákazníci môžu zobrať k novým paušálom na faktúru.

Môžeme teda očakávať, že podpora eSIM pri ponúkaných zariadeniach operátora sa bude postupne rozširovať. Aktuálne nájdeme v ponuke 4ky len 9 modelov smartfónov, pričom eSIM kartu podporuje z ponuky len iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone SE (2020).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom