Vedci z Marylandskej univerzity zastávajú názor, že sú schopní preniesť kvantovú informáciu medzi dvomi čiernymi dierami. V pláne majú vybudovať zariadenie s funkčnou červou dierou, ktoré by mohlo fungovať ako most medzi dvomi bodmi v priestore – informuje Futurism.

Teória o čiernych dierach hovorí, že ich sila je tak veľká, že z nich nedokáže ujsť ani svetlo. Preto zrejme dostali aj takéto pomenovanie. Ďalšia teória však hovorí, že dve medzi sebou zapletené čierne diery by dokázali medzi sebou komunikovať a prenášať tak kvantové informácie. Všetk,  čo sa stane s jednou, bude mať vplyv aj na druhú bez ohľadu, ako ďaleko sú od seba.

NASA

Portál QuantaMagazine upresňuje, že ak by sa vložila informácia zakódovaná v kvantovej častici do jednej čiernej diery, ktorá je kvantovo prepojená s tou druhou, po istej dobe sa rovnaká informácia objaví v druhej čiernej diere, avšak v čitateľnej forme. Celý jav sa nazýva tiež kvantová teleportácia. Ako to však pri rôznych teóriách býva, ide skôr o predpoklady, ktoré je nutné overiť v praxi.

Pokusy v laboratórnych podmienkach

Asi len ťažko by sme si vedeli predstaviť, že by prípadné pokusy prebiehali s reálnymi čiernymi dierami. V tomto zmysle plánujú vedci vytvoriť kvantové obvody, ktoré budú mať presnú charakteristiku ako čierna diera, len vo svojej zmenšenej podobe.

Ak by sa to podarilo, išlo by o zásadný objav, nakoľko súčasná kvantová komunikácia prenáša len kódované informácie, ktoré je potrebné následne dešifrovať. To zaberá množstvo času a technika navyše nie je ešte veľmi presná.

Samotná kvantová teleportácia teda nie je novým objavom. O nej sú informácie a dôkazy už niekoľko rokov. Jej využitie s čiernymi dierami je však niečo, čo možno na prvý pohľad a počutie znie ako sci-fi, no nie je to úplne nemožné. Ak by sa tento spôsob ukázal ako funkčný a spoľahlivý, položilo by to základy pre novú formu komunikácie, ktorá by bola nielen extrémne rýchla, ale aj bezpečná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom