Apple predstavil tento rok až tri nové smartfóny. iPhony s označením 8 a 8 Plus už postupne putujú k svojím novým majiteľom, pričom svet netrpezlivo čaká aj na exkluzívny model X. Pri všetkých týchto novinkách je tu však stále niekoľko dôvodov, prečo starší iPhone SE môže byť pre teba vhodnou kúpou. 

1. iPhone je s cenou okolo 300 € najlacnejší a hlavne dostupný iPhone

Nový iPhone X je rozhodne pozoruhodným zariadením, ktoré bude lákať zvedavé pohľady kamarátov či okoloidúcich. Cena tohto smartfónu je však u nás stanovená na 1200 €, a to je poriadne veľa peňazí. Lacnejším môže byť iPhone 8, ten sa však tiež pohybuje niekde na úrovni 750 €. Pokiaľ stále hľadáš niečo dostupnejšie, pritom ale dostatočne výkonné a kvalitné, potom sa o slovo hlási iPhone SE. Tento smartfón je navyše s príchodom nových modelov od Apple ešte lacnejší. Verziu s 32 GB úložiskom dnes zoženieš za niečo málo vyše 300 €.

2. Je stále nesmierne výkonný

Apple použil pri modeli SE rovnaký procesor, aký poháňa aj iPhone 6S či nový iPad. Čipset s označením A9 dodáva zariadeniu dostatočný výkon, ktorý ešte aj dnes prekračuje požiadavky každodenného používania. Apple nazval tento smartfón „najvýkonnejším 4-palcovým telefónom v histórii“ a môže za to práve použitý procesor. V reále tak nebudeš mať problém s nahrávaním 4K videa či spúšťaním graficky náročných hier. Za zmienku stojí aj pohybový koprocesor M9, ktorý dokáže zmerať vzdialenosť aj počet tvojich krokov.

3. Má skvelý fotoaparát

Smartfóny od Apple sa vždy prezentovali skvelými fotografickými vlastnosťami a výnimkou nie je ani iPhone SE. Snímač s rozlíšením 12 MPx zvláda 4K video, HDR fotky, ale aj režim živých fotiek. Fotoaparát nebude najlepší v horších svetelných podmienkach, keďže v porovnaní s novými iPhonmi chýba optická stabilizácia obrazu či lepšia clona, avšak stále s ním môžeš dosiahnuť krásne zábery. Podobne ako pri procesore, aj v tomto prípade platí, že Apple vložil do iPhone SE a modelu 6S rovnaký fotoaparát.

4. Ponúka kompaktné rozmery

iPhone X či iPhone 8 Plus ponúkajú vo svojej výbave veľké displeje, ktoré dosahujú 5,8″, respektíve 5,5-palcov. V porovnaní s nimi tak vyzerá SE-čko ako ich oveľa menší súrodenec, no to môže byť aj výhoda. Nie každému totiž vyhovujú rozmery dnešných edícií s označením Plus a práve 4-palcové zariadenia boli v nie tak dávnej minulosti štandardom. Ak teda patríš k používateľom, ktorí preferujú kompaktnejšie rozmery, opäť sa hlási iPhone SE.

5. 3.5 mm audio jack!

Trend, ktorý výrazne vkročil na smartfónový trh s príchodom iPhone 7 je zdá sa už neodvratnou záležitosťou. Audio jack sa stáva v telefónoch minulosťou a prichádza doba redukcií bezdrôtová. V nastolenom smere už pokračujú aj najnovšie iPhony. Ak však stále rád počúvaš hudbu s obľúbenými slúchadlami s 3,5 mm jackom, iPhone SE ti ponúkne priestor, kde ich môžeš bez zbytočných starostí zapojiť.

6. Takmer na chlp rovnaké iOS 11

Podpora aktualizácií bola aj pri starších modeloch vždy na vysokej úrovni. Skutočnosťou je tak to, že aj na iPhone SE dnes dostaneš rovnaké funkcie a najnovší systém, aký majú aj osmičky či prichádzajúci model X. A nemusíš pritom do peňaženky siahať po vyše 1000 €.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | iPhone 8 Plus vyzerá zastaralo, no jeho výkon a fotoaparát sú dychberúce

Naozaj sa oplatí!

Nové iPhony sú rozhodne skvelými zariadeniami a Apple do nich nasadil najnovšie technológie, ktoré vzbudzujú pozornosť. Treba si však za ne priplatiť. Možno ale patríš k používateľom, ktorí majú iné preferencie, a tak pripomenutie, že iPhone SE má stále čo ponúknuť aj pre tú najnáročnejšiu klientelu. K porovnaniu jednotlivých špecifikácií iPhonov môžeš použiť aj nástroj priamo od Apple.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom