Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): pásma 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (1700/2100), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700), 13 (700), 17 (700), 18 (800), 19 (800), 20 (800), 25 (1900), 26 (850), 28 (700), 29 (700), 30 (2300),66 (1700/2100)

Rozmery a hmotnosť

158.4 x 78.1 x 7.5 mm, 202 gramov

Displej

5,5″, kapacitná RETINA obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, maximálny jas 625 cd/m2, True Tone režim

Čipset

Apple A11 Bionic
Šesťjadrový, 64-bit
Trojjadrové Apple GPU
Neurónový engine
Vstavaný pohybový koprocesor M11

RAM

3 GB

Operačný systém

iOS 11

Pamäť

64 GB / 256 GB

Fotoaparát

Zadný: Duálny 12 MPx so širokouhlým objektívom a teleobjektívom, v prípade širokouhlého clona f/1.8 a v prípade teleobjektívu clona f/2.8, optický zoom, režim portrétu, optická stabilizácia obrazu, blesk True Tone Flash so štyrmi diódami a funkciou Slow Sync
Video: 4K pri 24/30/60 fps, FullHD pri 30/60 fps, 720p HD pri 30 fps. Slow-motion FullHD pri 120/240 fps
Predný: 7 MPx, nahrávanie FullHD videa, blesk Retina Flash, clona ƒ/2,2

Konektivita

Dvojpásmové Wi‑Fi 802.11ac s technológiou MIMO, hotspot, Bluetooth 5.0, NFC (iba Apple Pay), Lightning, GPS s A-GPS, GLONASS, BDS a GALILEO

Batéria

2691 mAh, možnosť bezdrôtového a rýchleho nabíjania

Ostatné

nanoSIM, snímač odtlačkov prstov TouchID, barometer, trojosový gyroskop, akcelerometer, senzor blízkosti, senzor okolitého svetla, odolnosť voči poliatiu, vode a prachu IP67

Plusy

+ Brutálny výkon vďaka procesoru A11 Bionic
+ iOS 11 v najlepšej kondícii
+ Rozšírená realita
+ Jeden z najlepších fotoaparátov na svete
+ Nadpriemerná výdrž batérie
+ Stereo reproduktory

Mínusy

- Už tretí rok rovnaký dizajn s hrubými rámikmi na prednej strane
- Obrovské rozmery
- FullHD rozlíšenie displeja vzhľadom na zameranie
- Absencia rýchlejšieho nabíjacieho adaptéra v balení

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
7.6
Displej
8.5
7.8
Výkon
10
9.1
Operačný systém
10
8.6
Fotoaparát
10
8.9
Výdrž batérie
9.0
7.4
Zhodnotenie

Na dni, počas ktorých som mal možnosť iPhone 8 Plus používať, budem ešte dlho spomínať. Niet pochýb o tom, že sa jedná o jeden z najlepších smartfónov tohto roka. Na druhej strane však netreba zabúdať ani na minuloročný iPhone 7 Plus, ktorý má v porovnaní s osmičkou iba minimum rozdielov a stojí o viac ako 100 € menej. A samozrejme, tohtoročné 8-čky sú v tieni iPhone X, ktorý príde na trh už za pár týždňov.

9.4
Hodnotenie redakcie
8.2
Užívateľské hodnotenie
70 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Okolo predstavenia iPhonov je každoročne obrovský hype. Výnimkou rozhodne nebol ani tento rok a keď sa k tomu ešte pridala oslava 10. výročia od predstavenia historicky prvého modelu, každý fanúšik (no aj odporca) sa musel zblázniť z množstva správ, ktoré kolovali internetom. Tento rok bol ale naozaj špeciálny, a to z veľmi prostého dôvodu. Podľa tradičného označovania by totiž mali teda nasledovať modely 7S a 7S Plus. Apple však všetko zmenil, a tak v roku 2017 priniesol rovno iPhone 8, 8 Plus a výročný iPhone X (pozn: vyslovuj 10, nie „X“). Prvá dvojica je tak trochu v tieni svojho podstatne inovatívnejšieho brata.

Mnohí fanúšikovia navyše zazlievajú Apple, že priniesol skutočne len aktualizované špecifikácie a navonok takmer nič nezmenil, pričom sa odvolávajú dokonca na slávneho Steva Jobsa, že za jeho čias by bolo niečo takéto jednoducho neprípustné. Dizajn používaný 3 roky za sebou je jednoducho obrovský krok vedľa, keď sa jedná o vlajkové lode, ktoré majú konkurovať inovatívnym jedincom, ako Note 8-čka či LG V30. No ale späť k meritu veci. Sú teda tohtoročné iPhony 8 naozaj zbytočnosťou? My sme sa to rozhodli otestovať v našej recenzii na iPhone 8 Plus, ktorý sme mali medzi prvými na Slovensku. Vychutnaj si teda, čo všetko dokázal Apple neinovovať za ten jeden rok a či je iPhone X skôr tou pravou vlajkovou loďou, na ktorú sa oplatí čakať a zaplatiť poriadny balík peňazí.

iPhone 8 Plus z európskeho skladu lacnejšie ako na Slovensku
Doručenie bez DPH zadarmo

Rovnaký dizajn, nový materiál

Narozdiel od iPhonu X, iPhone 8 a jeho väčší brat nepriniesli v dizajne žiadne prevratné zmeny. Minimálne z prednej strany sú dokonca v porovnaní s predchodcami úplne na nerozoznanie. Rovnaký dizajn, takmer totožné rozmery… Čím si teda chce Apple získať tvoju priazeň? Dlho používaný kov nahradilo sklo, ktoré síce neprivítali všetci používatelia, ale Apple má preň dobré odôvodnenie. Smartfóny s logom nahryznutého jablka po prvý raz totiž prichádzajú s technológiou bezdrôtového nabíjania, ktorej implementácia je v spojení so sklenenou konštrukciou omnoho jednoduchšia.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

Aj keď Apple tvrdí, že sa jedná o „doteraz najodolnejšie sklo použité v akomkoľvek smartfóne,“ stále je to iba SKLO. Voči škrabancom síce odoláva výborne, ale pri pádoch si v porovnaní s kovom vedie, pochopiteľne, horšie a rozbiť sa tak môže aj pri bežnom páde. Pokiaľ teda máš na iPhone 8 Plus zálusk a často rozbíjaš smartfóny, určite ti spolu s ním odporúčam aj kúpu ochranného krytu.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

Napriek tomu, že Apple prešlo z kovu na sklo, hrúbka aj hmotnosť smartfónu prekvapivo mierne narástla. Kým hrúbka na úrovni 7.5 milimetra vôbec nie je tragická, s hmotnosťou je to trochu inak. 202-gramové zariadenie v rukách poriadne cítiť a jedná sa v podstate o najťažší iPhone v histórii. Už po pár dňoch testovania som si ale na hmotnosť zvykol a prestala mi prekážať. Názor na konštrukciu nového iPhonu už nechám na teba. Niekto môže byť milovník kovu a bezdrôtové nabíjanie ho nemusí zaujímať, a niekto zas má rád zmeny a nové technológie. V zásade som však toho názoru, že reálne iPhone s označením 8 mal byť iPhone X a súčasné 8-čky by mali niesť označenie 7S / 7S Plus.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

3 roky za sebou to isté. Prečo?

Displej je taktiež jedna z vlastností, v ktorej 8-čky pohoreli. Nie v zmysle, že je zlý alebo nekvalitný, no hrubé rámiky či v prípade 8 Plus „len“ FullHD rozlíšenie veľa vody nenamúti. Najmä, ak si zoberieme, že na trhu máme krásne OLED displeje s takmer bezrámikovým charakterom od Samsungu. Len si to predstav, ako by vyzeral iPhone 8 / 8 Plus, keby mal inovatívnejší displej s menšími rámikmi.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

V každom prípade, priprav sa teda na 5,5-palcovú uhlopriečku, jemnosť 401 ppi, 67,4 % pomer k prednej strane či vycibrenú LCD technológiu a po novom aj na takzvaný True Tone režim, ktorý má pripraviť pre používateľa najvernejšie farby v každých podmienkach. Pri zapnutí však displej upraví farby výraznejšie do teplých odtieňov

Nechýba ani Nočný režim, ktorý si vieš ďalej nastaviť podľa vlastných preferencií, respektíve citlivosť na tlak 3D Touch. Naozaj dlho som rozmýšľal nad tým, ako zhodnotiť displej. S prítomnosťou X-ka sa totiž všetko mení. Na ňom naozaj vidieť snahu Applu o to, aby priniesol inovatívne technológie, ako napríklad bezrámikový displej. Len mi jednoducho stále nejde do hlavy, prečo treba používať ten istý displej, či celkovo dizajn 3 rok za sebou. Koľkokrát som dal do ruky známemu 8 Plus a spýtal sa ma, o aký model sa jedná, keďže si pôvodne myslel, že som si kúpil nejakú 6-ku alebo 6S-ko.

Niet výkonnejšieho smartfónu na svete

Nech sa už výrobcovia Android smartfónov po celý rok akokoľvek snažia, Apple im vždy takmer tri mesiace pred koncom roka poriadne zavarí. Inak tomu nie je ani tento rok. Všetky najnovšie iPhony sú vybavené procesorom Apple A11 Bionic s dvoma jadrami Monsoon a štyrmi jadrami Mistral. Grafiku vykresľuje 3-jadrové GPU, plynulý multitasking zabezpečuje solídna 3 GB pamäť RAM a môžeš si vybrať zo 64 GB alebo 256 GB úložiska. Optimalizácia systému iOS je proste opäť na kráľovskej úrovni a ovládanie jedného z najvýkonnejších smartfónov sveta pre mňa bolo skvelým zážitkom.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

S napredujúcou dobou sa čoraz častejšie začínajú skloňovať slová ako virtuálna a rozšírená realita. Apple svoj procesor prezentuje ako „najvýkonnejší a najinteligentnejší čip, aký bol kedy použitý v smartfóne.“ Ja môžem tvrdenie výrobcu len potvrdiť, keďže okrem extrémne rýchleho chodu systému a hier zvláda v pohode aj všetky operácie spojené s rozšírenou realitou. Veď sa presvedč na screenshotoch nižšie, o čom presne hovorím.

iOS 11 je bezchybné  

Na operačný systém iOS sa dá pozerať z rôznych uhlov. Niekomu sa páči vďaka elegantnému dizajnu, rýchlosti, stability a jednoduchosti. Iní ho zas zatracujú kvôli takmer nulovej prispôsobiteľnosti. Ak je teda „teória“ pozitívnych vlastností správna, v poradí už iOS 11 s extrémne výkonným procesorom A11 Bionic dokážu vykúzliť neuveriteľné výsledky. A ono je to v praxi na 99 % aj tak. Počas môjho používania sa mi len raz stalo, že jedna aplikácia spadla, avšak okrem tejto skúsenosti beží 11-ka na nových iPhonoch dokonale.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

Je to teda ten pravý takpovediac odvar toho, ako perfektne funguje iOS na iPhonoch. Veľa dizajnových zmien voči iOS 10 nepribudlo, a tak spomeniem napríklad len nové kontrolné centrum, ktoré vyzerá naozaj dobre a je to rozhodne krok vpred. Vďaka priamej integrácii funkcií 3D Touch displeja sa neporovnateľne zvýšila produktivita, keď používaš prepínače v tomto kontrolnom centre. Ak si v iOS doma, žiadne revolučné zmeny na teba nečakajú a bude zbytočné všetky doteraz známe funkcie ešte raz rozpisovať a vysvetľovať.

Toto nikde inde nenájdeš

Namiesto toho ti radšej ukážem oveľa, ale oveľa zaujímavejšiu vychytávku v iOS 11 – rozšírenú realitu (AR). Vysoký výkon nového procesora A11 Bionic docielil, aby mohli nové iPhony vykresľovať v reálnom čase rozšírenú realitu na fantastickej úrovni.

Ja som vyskúšal najmä novú apku od IKEI, v ktorej si môžeš nadizajnovať byť a rozmiestniť nábytok ešte predtým, ako ho reálne nakúpiš. Výsledok? Fantastický. Všetko beží, akoby sme túto technológiu mali na trhu už od nepamäti. Naozaj, ak si kúpiš jeden z nových iPhonov, rozhodne si túto „fičúrku“ vyskúšaj. K dispozícii su ale aplikácie aj pre pozorovateľov hviezd či pre módnych návrhárov. 

Negatíva opravila aktualizácia

Samozrejme opäť platí, že nič nie je dokonalé. A platí to aj pre iOS 11. Na začiatku ma trápil menší problém s praskajúcim zvukom pri hovor v hovorovom reprodukcie. Našťastie všetko vyriešila posledná aktualizácia na iOS 11.0.2, v ktorej Apple proklamoval, že tento problém na minoritnom počte smartfónov úspešne opravil.

Hráč s dlhou výdržou

Procesor A11 Bionic nie je len extrémne výkonn, ale je rovnako šetrný k batérii. Apple sa tak mohol dopustiť vskutku paradoxného riešenia. Aj keď sú rozmery voči 7 Plus totožné, tento rok sme sa prekvapivo dočkali menšej kapacity batérie – presne 2691 mAh. Ako som už ale spomínal, vylepšenia či už na softvérovej, alebo hardvérovej úrovni docielili, že s výdržou pri iPhone 8 Plus budeš nadmieru spokojný. Dokonca aj ja pri náročnom využívaní, ktoré zahŕňa neustále pripojenie k dátam / WiFi, práci so sociálnymi sieťami či počúvaní skladieb cez Spotify som dokázal smartfón využívať skvelých 30 hodín a ešte niekoľko percent ostalo nazvyš.

Zobraziť celú galériu (20)
Značkový nabíjací kábel BlitzWolf a originálna nabíjačka, zdroj fotografie: Dávid Igaz

Tento rok nechýba ani rýchlonabíjanie, avšak s originálnym adaptérom je to hotová katastrofa. Takmer 1000 € telefón a nabíjačka s úbohými výstupmi 5V/1A. To ako vážne, Apple? Ak si teda chceš vychutnať rýchle dobitie batérie, odporúčam siahnuť po alternatívne, napríklad aj po nabíjačkách BlitzWolf, vďaka ktorej som z 15 na 90 % dobil batériu už za 45 minút. Rovnako sa teda vďaka sklenej konštrukcii tento rok môžeš obrátiť už aj na bezdrôtové nabíjanie. Palec hore za tento krok a hlavne za to, že Apple nešiel smerom nejakého svojho vlastného štandardu a umožnil nabíjanie skrz klasický Qi štandard.

Kúpiť značkovú rýchlonabíjačku pre iPhone za super cenu

Zrkadlovku nechaj doma!

Je až neuveriteľné sledovať, ako sa každým rokom posúva kvalita fotografií zo smartfónov. Apple ako jeden z najväčších inovátorov v tejto oblasti rozhodne nezaspal na vavrínoch a aj tento rok to odpálil vo veľkom štýle. Prvenstvá v podobe 4K ori 60 fps a FullHD videa pri 240 fps v smartfóne je rozhodne znakom toho, že môžeš rátať s tou najvyššou kvalitou. K dispozíii máš teda 12 MPx duálny fotoaparát so širokouhlým objektívom a teleobjektívom – v prípade širokouhlého clona f/1.8 a v prípade teleobjektívu clona f/2.8. Selfie fotografií potom vytvoriť v 7 MPx rozlíšení a k výslednej kvalite ti dopomôže clona f/2.2. Ako inak teda, všetky predpoklady a nadupané špecifikácie sa naplnili.

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

Výsledné fotografie sú jednoducho dychberúce. Krásne farby s ideálnym vyvážením, nočné fotografie takmer bez šumu či stabilizácia videa, za ktorú by sa nehanbila ani profesionálna kamera. Apple sa taktiež rozhodo, že tento rok to skúsi v prípade fotografií trochu inak. Inokedy sa pri výsledkom spracovaní držal chladnejších farieb, no tento rok je to pravý opak. Pridal im totiž na kontraste a saturácii, čoho výsledkom sú naozaj podarené počiny. Či už si teda len príležitostný fotograf, alebo ostrieľaný profesionál, s týmto smartfónom si prídeš na svoje v každých podmienkach. Viac ti však nebudem prezrádzať a vychutnaj si fotografie na testovacích snímkach. Žiaľ, nový súborový formát nevie prečítať náš WordPress, a tak sa preklikni do zdieľaného albumu v Google Fotkách, kde nájdeš fotografie v plnej kvalite.

Fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu

Kapitolou samou o sebe je potom aj Režim portrétu, ktorý je opäť o niečo kvalitnejší a spolahlivejší. Úplnou novinkou sú takzvané Režimy portrétov, vďaka ktorým si vieš zvoliť typ osvetlenia a vytvoriť tak skutočne jedinečné výtvory. Aplikácia Fotoaparátu je potom naozaj minimalistická, ba možno až neprakticky jednoduchá. Svoj účel ale splnní a ak potrebuješ detailnejšie nastavenia napríklad s manuálnym režimom, v App Store je kopec zaujímavých alternatív.

Jeden z lepších

Spolu s takmer všetkými vlastnosťami si drží veľmi vysoký štandard aj zvuk. Či už si hudbu zapneš na hlavnom stereo reproduktore, alebo slúchadlách, tvoje uši sa ti za to určite zavďačia. Zvuk vychádzajúci zo stereo reproduktora sa radí do nadpriemeru a slúchadlový výstup nemôžem označiť inak, ako za špičku v audio priemysle. Keďže Apple už minulý rok ustúpil od zaužívaných 3.5 mm jackov, slúchadlá do svojho iPhonu pripojíš, buď cez redukciu na jack, Lightning konektor alebo Bluetooth. Samozrejmosťou je opäť prítomnosť redukcie z 3.5 mm audio jacku na Lightning už v balení. No nestrať ju, originál je totiž pomerne drahý. ;)

Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

V tieni vlastného „brata“

Je úplne jasné, že stredobodom pozornosti fanúšikov spoločnosti Apple sa pre tento rok stal iPhone X. Ten je však markantne drahší a výrobca preto prišiel aj s „lacnejšími“ iPhonmi 8 a 8 Plus. Má však ich kúpa vôbec zmysel? Na dni, počas ktorých som mal možnosť iPhone 8 Plus používať, budem ešte dlho spomínať. Niet pochýb o tom, že sa jedná o jeden z najlepších smartfónov tohto roka. S jeho dizajnom budeš priťahovať pozornosť okolia, s hojným výkonom sa postaráš o každý úkon, s fotoaparátom budeš vytvárať fotky ako profík a za príplatok (za bezdrôtovú nabíjačku) si budeš môcť vychutnávať aj pohodlné nabíjanie. Veľká skupina používateľov najnovších iPhonov sa tiež rada kamarátom pochváli, koľko zaň vysolila peňazí.

iphone 8 plus
Zobraziť celú galériu (20)
Kristián Hrušovský / FonTech

iPhone 8 Plus z európskeho skladu lacnejšie ako na Slovensku
Doručenie bez DPH zadarmo

Na druhej strane však netreba zabúdať ani na minuloročný iPhone 7 Plus, ktorý má v porovnaní s osmičkou iba minimum rozdielov a stojí o viac ako 100 € menej. Kovové telo je len prínosom a absencia bezdrôtového nabíjania nemusí vadiť každému. Pokiaľ si teda brúsiš zuby na iPhone a najnovšie modely ťa nechytili za srdce, pokojne siahni po jednom z minuloročných modelov. Nebudeš ľutovať. Alebo môžeš počkať na iPhone X, no ten je a asi aj bude pre väčšinu Slovákov nedostupným artiklom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú