Je to už viac než rok, ako Apple vynechaním audio jacku v iPhone 7 rozvíril búrlivú debatu. Niektorí to opisovali ako nerozvážny krok, iní hovorili, že je to budúcnosť. Dnes je odpoveď viacmenej jasná – 3,5 mm audio jack v smartfónoch umiera a dokazuje to aj Google s novou edíciou svojich zariadení Pixel. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Rozhodnutie Applu pred rokom naštartovalo pomalý koniec obľúbeného portu. Dnes vidíme audio jack najmä vo vlajkových modeloch čoraz menej. Postupne sa k Apple pridali aj výrobcovia, ako Xiaomi, HTC, Motorola či Huawei. Jedna z mála veľkých značiek, ktorá stále ponúka klasický port k pripojeniu slúchadiel, je Samsung. No opačný trend po novom už nasleduje aj Google. Zariadenia Pixel 2 a Pixel 2 XL prichádzajú len s bezdrôtovou možnosťou pripojenia príslušenstva na počúvanie hudby.

Audio jack odchádza a uvoľňuje miesto

Aj keď tieto smartfóny nepatria k tým úplne najpredávanejším, Google je na smartfónovom trhu pojem a veci tak naberajú na vážnosti. Budúcnosť vyzerá bezdrôtovo. Obľúbený audio jack tak očividne začína byť minulosťou. S odchodom však prichádzajú aj svetlé stránky. Výrobcom smartfónov sa uvoľňuje priestor, ktorý môžu využiť na vylepšenie špecifikácií.

Zobraziť celú galériu (1)
Kristián Hrušovský / FonTech

Pokiaľ sa však nastupujúci typ pripojenia slúchadiel stane štandardom, prinesie to nevyhnutne ešte mnoho nepríjemností. Aj pri tomto kroku je tak jasne vidieť, že Apple udáva trend v priemysle a skôr či neskôr sa budú snažiť výrobcovia prispôsobiť. Možno to znie až príliš jednostranne, no gigant z Cupertina hrá stále veľký prím vo svete technológií. Na začiatku sa mu každý smial, keď odstránil 3.5 mm jack, no teraz sa smeje práve Apple.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
5%
Páči sa mi to
5%
Chcem to
5%
Mám to
9%
Nepáči sa mi to
18%
Neznášam to
59%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]