Je to už viac než rok, ako Apple vynechaním audio jacku v iPhone 7 rozvíril búrlivú debatu. Niektorí to opisovali ako nerozvážny krok, iní hovorili, že je to budúcnosť. Dnes je odpoveď viacmenej jasná – 3,5 mm audio jack v smartfónoch umiera a dokazuje to aj Google s novou edíciou svojich zariadení Pixel. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Rozhodnutie Applu pred rokom naštartovalo pomalý koniec obľúbeného portu. Dnes vidíme audio jack najmä vo vlajkových modeloch čoraz menej. Postupne sa k Apple pridali aj výrobcovia, ako Xiaomi, HTC, Motorola či Huawei. Jedna z mála veľkých značiek, ktorá stále ponúka klasický port k pripojeniu slúchadiel, je Samsung. No opačný trend po novom už nasleduje aj Google. Zariadenia Pixel 2 a Pixel 2 XL prichádzajú len s bezdrôtovou možnosťou pripojenia príslušenstva na počúvanie hudby.

Audio jack odchádza a uvoľňuje miesto

Aj keď tieto smartfóny nepatria k tým úplne najpredávanejším, Google je na smartfónovom trhu pojem a veci tak naberajú na vážnosti. Budúcnosť vyzerá bezdrôtovo. Obľúbený audio jack tak očividne začína byť minulosťou. S odchodom však prichádzajú aj svetlé stránky. Výrobcom smartfónov sa uvoľňuje priestor, ktorý môžu využiť na vylepšenie špecifikácií.

Zobraziť celú galériu (1)
Kristián Hrušovský / FonTech

Pokiaľ sa však nastupujúci typ pripojenia slúchadiel stane štandardom, prinesie to nevyhnutne ešte mnoho nepríjemností. Aj pri tomto kroku je tak jasne vidieť, že Apple udáva trend v priemysle a skôr či neskôr sa budú snažiť výrobcovia prispôsobiť. Možno to znie až príliš jednostranne, no gigant z Cupertina hrá stále veľký prím vo svete technológií. Na začiatku sa mu každý smial, keď odstránil 3.5 mm jack, no teraz sa smeje práve Apple.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
5%
Páči sa mi to
5%
Chcem to
5%
Mám to
9%
Nepáči sa mi to
18%
Neznášam to
59%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
 • kubina

  Nie Apple pravdu nemal. Celá pointa odstránenia 3,5 jacku má zmysel ak je nahradený niečim lepším. A, aby bol lepší tak musí byť (okrem iných „subpodmienok“) nahradený univerzálnym riešením. Apple toto nezvladol ani vo vlastnej rodine produktov. Ak si kúpim dnes iPhone, tak s priloženými sluchátkami som nahratý aj na Macu. Kým ak si kúpim napriklad HTC 11, tak s priloženými výbornými sluchátkami možem počuvať aj na svojom Chromebooku…
  PS: 3,5 jack nie je univerzálny, kvoli svojim velmi nízkym hraničným limitom. Typický príklad sú domáce kiná. Ak máte viac ako dva kanaly tak už sa k telke pripájate, cez OptAudio. Ale to síce vie 16 kanálov, ale nevie prenášať dáta. Takže ešte v roku 2017, je bežnou praxou, že máte jeden ovládač na domáce kino ktorým pridávate zvuk a jeden na zvyšok telky. Alebo sa používa HDMI-CEC na pripojenie Repro sústavy či iné šialenosti :D Ak by sme mali USB-C s podporov PD, tak prenášame zvuk, dáta a do 100W nabijame aj repro.
  Ideálna telka roku 2017 by mala 8 USB-C portov a mohli by ste pripojiť 8 lubovolných zariadení (napriklad dnes Chromecast ide do HDMI, a ešte musí byť samostatne napajaný s USB. Taká kravinka čo nežere skoro nič. šialenosť…

 • Juraj Koren Marenčák

  Audiojack tu ešte dlho bude. Alebo očakávate, že výrobcovia slúchadiel začnú vyrábať slúchadlá osadené audiojackom, microusb, usb-c a lightningom?

 • Vlado Pisar

  vyznieva to tak, ze apple bol prvy a vytvoril nejaky trend, ale ako vacsinou, nebol prvy. urcite nebol prvy, kto odstranil audiojack z telefonu.

 • Bluetooth slúchadla sú súper, čo sa týka inovácie, ale netreba zabúdať, že je v nich baterka. A ta niekoľko krát vybuchla, aj keď pravdepodobnosť je veľmi mala. Výbuch blízko hlavy nie je zrovna vec, ktorú by som chcel riskovať. Takže ďakujem, ale radšej 3.5 mm.