Je to už viac než rok, ako Apple vynechaním audio jacku v iPhone 7 rozvíril búrlivú debatu. Niektorí to opisovali ako nerozvážny krok, iní hovorili, že je to budúcnosť. Dnes je odpoveď viacmenej jasná – 3,5 mm audio jack v smartfónoch umiera a dokazuje to aj Google s novou edíciou svojich zariadení Pixel. 

Rozhodnutie Applu pred rokom naštartovalo pomalý koniec obľúbeného portu. Dnes vidíme audio jack najmä vo vlajkových modeloch čoraz menej. Postupne sa k Apple pridali aj výrobcovia, ako Xiaomi, HTC, Motorola či Huawei. Jedna z mála veľkých značiek, ktorá stále ponúka klasický port k pripojeniu slúchadiel, je Samsung. No opačný trend po novom už nasleduje aj Google. Zariadenia Pixel 2 a Pixel 2 XL prichádzajú len s bezdrôtovou možnosťou pripojenia príslušenstva na počúvanie hudby.

Audio jack odchádza a uvoľňuje miesto

Aj keď tieto smartfóny nepatria k tým úplne najpredávanejším, Google je na smartfónovom trhu pojem a veci tak naberajú na vážnosti. Budúcnosť vyzerá bezdrôtovo. Obľúbený audio jack tak očividne začína byť minulosťou. S odchodom však prichádzajú aj svetlé stránky. Výrobcom smartfónov sa uvoľňuje priestor, ktorý môžu využiť na vylepšenie špecifikácií.

Zobraziť celú galériu (1)
Kristián Hrušovský / FonTech

Pokiaľ sa však nastupujúci typ pripojenia slúchadiel stane štandardom, prinesie to nevyhnutne ešte mnoho nepríjemností. Aj pri tomto kroku je tak jasne vidieť, že Apple udáva trend v priemysle a skôr či neskôr sa budú snažiť výrobcovia prispôsobiť. Možno to znie až príliš jednostranne, no gigant z Cupertina hrá stále veľký prím vo svete technológií. Na začiatku sa mu každý smial, keď odstránil 3.5 mm jack, no teraz sa smeje práve Apple.

Pošli nám TIP na článokSmartfóny