Tesla rozhodne patrí medzi lídrov vo výrobe elektrických automobilov, no jej portfólio doteraz tvorili iba Model X a Model S. Tieto kúsky nie sú zrovna lacným špásom. Muskova spoločnosť nám však o pár dní predstaví prvý cenovo dostupný Model 3.

Od prvých správ o Modeli 3 ubehli približne 2 roky a po dlhom čakaní Tesla konečne prinesie tento cenovo dostupný elektromobil na svetlo sveta. Od roku 2015 sa spoločnosť všemožne snažila novinku pre zrakom verejnosti ukrývať. Posledné mesiace nám však priniesli niekoľko nových správ a taktiež uniklo pekné množstvo fotografií. Tesla Model 3 jednoducho spôsobila medzi fanúšikmi malé šialenstvo a mnoho z nich už netrpezlivo čakalo na príchod tohto nováčika. Čoskoro sa ich priania naplnia, pretože samotný Elon Musk potvrdil odhalenie, ktoré je naplánované už na tento piatok. Správu oznámil na sociálnej sieti Twitter len pred pár hodinami.

Záujem o tento lacný elektromobil je enormný a už teraz má výrobca na stole zhruba 400 000 predbežných objednávok. Výroba však začne pomaly a bude sa exponencionálne zvyšovať. Spočiatku dostane svoju vysnívanú Teslu prvých 30 zákazníkov, ktorí vlastnia aj Model X a Model S. Tí si ju prevezmú 28. júla priamo počas odovzdávacej párty. Už v auguste z výrobnej linky zíde ďalších 100 kusov, pričom v septembri produkcia prudko vzrastie až na 1500 kusov. Následne chce Tesla do decembra tohto roku vyrábať 20 000 kusov mesačne, pričom toto číslo by sa v roku 2018 malo zdvojnásobiť. V tomto období by tiež mali byť doručované ďalšie tohtoročné objednávky.

Tesla Model 3zdroj fotografie: Tesla

Nenechaj si ujsť
Podľa Elona Muska je Tesla stále len na začiatku svojej cesty, no už má na konte tento skvelý skalp automobilového giganta

Tým tak bola zavrhnutá možnosť, že by prvé dodávky Modelu 3 prišli k zákazníkom ešte koncom roka 2017. Cena začína na 30 600 €, pričom sa môže vyšplhať až na 36 000 €. Napriek tomu podľa Muska zákazníci lepší elektromobil v danej cenovej relácii nekúpia. To však spochybňovali prvé správy o konštrukčných nedostatkoch, ktoré odhaľovali nepresnosti pri výrobe. Prví zákazníci mali obmedzené možnosti výberu doplnkovej výbavy, pretože si mohli zvoliť iba rozdielnu farbu karosérie a veľkosť kolies, čím chcel Musk urýchliť výrobu. Cieľ Tesly produkovať také množstvo kusov je vskutku odvážny. Ak by sa plán podarilo splniť, môže sa dostať tento elektromobil medzi najpredávanejšie v USA.

Model 3 síce nedisponuje „Ludicrous“ módom, no napriek tomu dokáže z 0 na 100 km/h zrýchliť za úctyhodných 5,6 sekúnd. Pre porovnanie, jeho najväčší konkurent, Chevrolet Bolt, to zvládne za 6,5 sekundy. Spoločnosť tiež plánuje otvoriť 100 nových pobočiek servisov, aby sa zabezpečila dostatočná kapacita v prípade potrebných opráv. O niekoľko mesiacov však výrobca predstaví aj vylepšenú verziu, Model 3D, ktorý dostane druhý elektromotor. Ako prví naň budú mať nárok zákazníci, ktorí si predbežne objednali obyčajný variant tohto modelu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú