Tesla sa stala výrobcom najefektívnejšieho elektromobilu. Vďaka novej softvérovej aktualizácii sa jej podarilo zvýšiť dojazd Tesly Modelu 3, čím zosadila z pomyselného trónu Hyundai IONIQ, informuje portál ETauto.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Tesla sa tak poprvýkrát v histórii stala výrobcom najefektívnejšieho elektromobilu podľa štandardu MPGe (Miles per Gallon), čo je americká alternatíva k nášmu európskemu WLTP ratingu. V skratke sa jedná o to, koľko míľ dokáže prejsť vozidlo na jeden galón pohonných hmôt, no v tomto prípade je to ešte celé prepočítané na kW podľa formuly EPA, kde jeden galón reprezentuje 33,7 kWh energie, informuje Electrek.

Doterajším lídrom bol v tomto rebríčku Hyundai, ktorý si už od roku 2016 držal prvenstvo ako najefektívnejší elektromobil s modelom IONIQ. V roku 2019 bol jeho MPGe rating na úrovni 136, čo znamená, že jeho spotreba bola 25 kWh na 100 míľ, respektíve na 160 kilometrov. Verzia Tesly Model 3 Standard Range Plus z roku 2019 získala MPGe rating len o niečo nižší, presne 133, čo však predstavuje približne rovnakú spotrebu energie.

FuelEconomy

Modely pre rok 2020 v oboch prípadoch prešli značnými zmenami, v prípade Tesly sa však jedná o softvérovú aktualizáciu, v prípade Hyundai došlo k zvýšeniu kapacity batérie a aj o vizuálne zmeny na vozidle, čo sa zrejme negatívne prejavilo na ergonómii a samozrejme aj na váhe vozidla, vďaka čomu došlo aj k zvýšeniu spotreby energie. Model Hyundai IONIQ pre rok 2020 tak získal nižší rating 133 MPGe, no Tesla vďaka softvérovej aktualizácii svoju spotrebu znížila, a tým pádom zvýšila aj dojazd.

Novým najefektívnejším vozidlom je tak Tesla Model 3 Standard Range Plus pre rok 2020 s ratingom 141 MPGe a spotrebou 24 kWh na 100 míľ (160 km). Tesla tak opäť potvrdila, ako dokáže optimalizácia systému zlepšiť vlastnosti vozidla, ktoré iní výrobcovia väčšinou zlepšujú výkonnejšími hardvérovými súčiastkami.