Tesla sa stala výrobcom najefektívnejšieho elektromobilu. Vďaka novej softvérovej aktualizácii sa jej podarilo zvýšiť dojazd Tesly Modelu 3, čím zosadila z pomyselného trónu Hyundai IONIQ, informuje portál ETauto.

Tesla sa tak poprvýkrát v histórii stala výrobcom najefektívnejšieho elektromobilu podľa štandardu MPGe (Miles per Gallon), čo je americká alternatíva k nášmu európskemu WLTP ratingu. V skratke sa jedná o to, koľko míľ dokáže prejsť vozidlo na jeden galón pohonných hmôt, no v tomto prípade je to ešte celé prepočítané na kW podľa formuly EPA, kde jeden galón reprezentuje 33,7 kWh energie, informuje Electrek.

Doterajším lídrom bol v tomto rebríčku Hyundai, ktorý si už od roku 2016 držal prvenstvo ako najefektívnejší elektromobil s modelom IONIQ. V roku 2019 bol jeho MPGe rating na úrovni 136, čo znamená, že jeho spotreba bola 25 kWh na 100 míľ, respektíve na 160 kilometrov. Verzia Tesly Model 3 Standard Range Plus z roku 2019 získala MPGe rating len o niečo nižší, presne 133, čo však predstavuje približne rovnakú spotrebu energie.

FuelEconomy

Modely pre rok 2020 v oboch prípadoch prešli značnými zmenami, v prípade Tesly sa však jedná o softvérovú aktualizáciu, v prípade Hyundai došlo k zvýšeniu kapacity batérie a aj o vizuálne zmeny na vozidle, čo sa zrejme negatívne prejavilo na ergonómii a samozrejme aj na váhe vozidla, vďaka čomu došlo aj k zvýšeniu spotreby energie. Model Hyundai IONIQ pre rok 2020 tak získal nižší rating 133 MPGe, no Tesla vďaka softvérovej aktualizácii svoju spotrebu znížila, a tým pádom zvýšila aj dojazd.

Novým najefektívnejším vozidlom je tak Tesla Model 3 Standard Range Plus pre rok 2020 s ratingom 141 MPGe a spotrebou 24 kWh na 100 míľ (160 km). Tesla tak opäť potvrdila, ako dokáže optimalizácia systému zlepšiť vlastnosti vozidla, ktoré iní výrobcovia väčšinou zlepšujú výkonnejšími hardvérovými súčiastkami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom